Įvairenybės

Pandemija žemei atsikvėpti neleido: prisidėti prie klimato kaitos mažinimo galime kiekvienas

Pernai dėl COVID-19 pandemijos sumažėjus pramonės gamybos apimtims ir užsidarius verslo centrams, daugiau elektros energijos ėmė sunaudoti namų ūkiai. Specialistai pastebi, kad bene didžiausiu iššūkiu lieka būtinybė auginti žmonių sąmoningumą, skatinti juos rinktis atsinaujinančią energetiką. Vis dėlto elektros sąskaitoje augantį kilovatvalandžių skaičių suvaldyti nėra paprasta dar ir dėl to, kad iki 10 proc. bendro elektros suvartojimo sudaro vadinamoji fantominė arba vampyro galia.

Nors įprastai namų ūkiai suvartoja gerokai mažiau elektros energijos nei pramonė ir verslas, iš dalies tai paaiškina situaciją, kodėl koronaviruso pandemija neatnešė bent jau to vienintelio teigiamo efekto, kurio buvo galima tikėtis. Subliuško lūkestis, jog pasauliui užsidarius namuose ši priverstinė pauzė leis atsikvėpti žemei.

JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferų administracijos (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) duomenimis, 2020 metais anglies dioksido (CO2) kiekis atmosferoje toliau didėjo ir pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius 3,6 mln. metų.  

„Balandžio 22-ąją minima tarptautinė Žemės diena, kuri suteikia dar vieną progą įvertinti, kokį pėdsaką paliekame kiekvienas asmeniškai ir kaip galėtume sumažinti naštą aplinkai, atkreipdami dėmesį į savo pasirinkimus bei kasdienius elektros vartojimo įpročius“, – sako „Elektrum Lietuva“ direktorius Martynas Giga.

Jo nuomone, ES pasirinkus žaliąjį kursą, išaugo ir visuomenės informavimo, edukavimo apie atsinaujinančios energetikos privalumus, tokio pasirinkimo naudą ilgalaikėje perspektyvoje, svarba.

„Džiaugiamės už kiekvieną žmogų, atsakingai ir tausiai naudojantį gamtos išteklius. Stebime, kad gyventojai ir įmonės, rinkdamiesi savo energetikos partnerius, vis daugiau domisi, gilinasi ir priima pasvertus ir į ateitį orientuotus sprendimus, renkasi atsinaujinančią energiją. Vis tik kiekvienas, net ir mažas, žingsnis namuose prisideda prie to, kad žemė tampa žalesnė“, – teigia bendrovės vadovas. 

Elektros tiekimo įmonės „Elektrum Lietuva“ specialistai sako, kad padėti gamtai galime ir kiekvienas mūsų, atkreipdami dėmesį į nemačiomis elektros energiją naudojančius prietaisus, kurių apstu kiekvienuose namuose, o dėl nuotolinio darbo specifikos jų sąrašą papildė nešiojamieji kompiuteriai ir kiti biuro įrenginiai.

Savotiškais elektros energijos vampyrais yra ir mikrobanginės krosnelės, ir orkaitės, kurios didelę laiko dalį stovi nenaudojamos, tačiau labai patogiai rodo laiką. Taip pat televizoriai, kurie ne tik akimirksniu įsijungia vieno mygtuko paspaudimu, bet ir prisimena paskutinius mūsų pasirinkimus bei nustatymus. Nematomu elektros vampyru gali tapti ir belaidis interneto ryšys, prie kurio nėra prisijungęs nė vienas šeimos narys. Visa tai galiausiai nugula į mėnesio elektros sąskaitą.

Dėl pandemijos ne tik asmeniniam gyvenimui, bet neretai ir profesinei veiklai koncentruojantis namuose, pastaruosiuose ne tik išaugo elektros suvartojimas, bet ir prietaisų-vampyrų skaičius. Kad ir nešiojamasis kompiuteris, kuris tapo neatsiejamu nuotolinio darbo atributu.

„Net jei nešiojamasis kompiuteris pereina į miego režimą, jis vis tiek naudoja apie 55 vatus galios. Vadinasi, nenaudojama darbo priemonė prisideda prie fantominės apkrovos ir nejučiomis augina mėnesio elektros sąskaitą. Šiomis aplinkybėmis tik išjungti šviesą išeinant iš kambario nebeužteks, norint mažinti elektros suvartojimą reikėtų iš esmės peržiūrėti visus be išimties prietaisus bei įrenginius, kurie namuose yra nuolat įjungti į elektros tinklą ir įvertinti, ką galima pakeisti. Būtent minėtasis kompiuteris gali būti pirmas šiame sąraše“, – teigia „Elektrum Lietuva“ direktorius Martynas Giga.

Vis dėlto, tiesa ir tai, kad dabar sunku, o dažnai net neįmanoma įsigyti tokių įrenginių, kurie nebūtų elektros vampyrai. Didžioji dalis įrenginių yra skirti būti nuolat įjungti į elektros tinklą ir naudoja energiją, net jei tai yra tik nedidelis jos kiekis.

Įvairiais skaičiavimais, fantominė galia gali sugeneruoti nuo 5 proc. iki 10 proc. elektros mėnesio sąskaitos. Jeigu mėnesiui pasibaigus matomi skaičiai kelia nerimą, būtina atkreipti į tai dėmesį.

 

Apie „Elektrum Lietuva“:

Elektrum Lietuva“ yra didžiausios Baltijos šalyse elektros gamintojos „Latvenergo“ (Latvija) antrinė įmonė. Įmonių grupė pagamina daugiausiai žaliosios energijos Baltijos šalyse, o Europoje patenka į TOP3 „žaliausių“ gamintojų sąrašą. Bendrovė „Elektrum Lietuva“ šiuo metu tiekia elektrą daugiau nei 8500 įmonių, savo elektros tiekėju įmonę pasirinko daugiau nei 21,5 tūkst. namų ūkių, įmonė tiekia dujas beveik 500 bendrovių, yra įrengusi daugiau kaip 400 saulės elektrinių bei 1,5 megavatų (MW) galingumo 1 mln. eurų vertės saulės parką pajūryje.

Pranešimą paskelbė: Gintarė Saulytė-Šulgat, UAB „Idea Prima“

Rekomenduojame
 
REIMA Stemu Black 36
 
Crocs™ Classic Glitter Lined Clog Starry Skies Glitter 39,5
 
REIMA Lampi Candy Pink 140
 
REIMA Passo 569408F Black 23
 
Trilliance Shampoo Žvilgesio suteikiantis šampūnas, 1000 ml

Parašykite komentarą