Sveikata

Nutukimo epidemijos išdava – jaunesnė karta gyvens trumpiau nei vyresnioji

Viršsvorio ir nutukimo priežastys gali būti įvairios, o dažnos pasekmės – sveikatos sutrikimai, lėtinės ligos, tarp kurių – diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos ir pan. Būtina keisti požiūrį į nutukimą – patys pacientai, gydytojai ir sprendimų priėmėjai turi suprasti, kad tai – rimta liga.

Fran (Franchezka Cunanan) – dvidešimt dvejų metų moteris, nuo mažens serganti nutukimu.  Kaip ji pati sako, iš savo vaikystės neprisimena laikotarpio, kai nesilaikė dietos. Fran kilusi iš Filipinų, bet užaugo Jungtinėje Karalystėje. Pasak Fran, Pietryčių Azijoje grožio standartai tokie, kad jai teko kovoti net su savo šeimos nariais, visomis priemonėmis siekiančiais, jog jų dukra taptų „tobulu“ vaiku. Galiausiai mergina persikėlė pas globėjus, ir čia pagaliau surado tai, ko nesulaukė savo šeimoje – supratimo ir didžiulio palaikymo.  

Gyvenimo su nutukimu patirtis paskatino Fran sukurti instagramo kanalą (@curvasion_x), kuris padėtų kitiems žmonėms gerai jaustis „savo odoje“, nepaisant to, koks būtų jų dydis. Žinoma, Fran prisipažįsta nerimaujanti, kokį poveikį jos sveikatai turės nutukimas. Tad kitus likimo brolius ir seses ji skatina mylėti savo kūną, sportuoti, rinktis sveikesnį gyvenimo būdą. Fran yra aktorė ir modelis, šiuo metu gyvena Londone su savo sužadėtiniu ir šunimi Gizmo.

„Pradėjau geriau jaustis, kai aiškiai supratau – mano svoris manęs neapibūdina, neturiu būti vertinama tik pagal jį“, – kalbėjo Fran kompanijos „Novo Nordisk“ surengtoje nuotolinėje tarptautinėje spaudos konferencijoje.

Nutukimas tampa pasauline pandemija

Tokių kaip Fran pasaulyje – milijonai. Nutukimas tampa globaliu iššūkiu, kuris palies mus visus.

Minėtoje spaudos konferencijoje „Novo Nordisk“ kompanijos vykdomasis viceprezidentas Maziar Mike Doustdar pateikė skaičius – šiuo metu pasaulyje 764 mln. žmonių serga nutukimu. Iki 2030 metų tokių bus apie 1 mlrd. Keturi iš penkių nutukimu sergančių vaikų, viršsvorio neatsikratys ir suaugę. Slopstanti pandemija taip pat buvo negailestinga žmonėms, sergantiems nutukimu, – nustačius teigiamą COVID-19 testą jie buvo du kartus dažniau hospitalizuojami nei viršsvorio neturintys. Skaičiuojama, kad 2025 metais medicininės nutukimo pasekmės kainuos apie 1 trln.  JAV dolerių.

Labai dažnai viršsvoris ir nutukimas siejami su mityba, sportu, bet, deja, to priežasčių yra kur kas daugiau. Tai gali nulemti ir genetika, ir mentalinė sveikata, mityba, gyvenimo būdas (miegas, fizinis aktyvumas ir pan.), sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas.

Masinė nutukimo epidemija gali privesti prie iki šiol pasaulyje dar nebuvusios situacijos, kai jaunesnės kartos gyvenimo trukmė bus trumpesnė nei vyresniosios. Dabar jau artėjama prie tokios statistikos, ir jos pagrindinė priežastis – nutukimas.

Tad, kaip kalbėjo spaudos konferencijoje „Novo Nordisk“ atstovai – vienas iš pagrindinių kompanijos veiklos tikslų – keisti požiūrį į nutukimą. Patys pacientai, gydytojai ir sprendimų priėmėjai turi suprasti, kad tai rimta liga, ir būtina imtis priemonių jai gydyti. Kaip gydyti – čia viena iš kompanijos mokslinės veiklos sričių, aiškinantis jos priežastis ir ieškant inovatyvių gydymo būdų.

Inovacijos gyvenimui su diabetu palengvinti              

Kita „Novo Nordisk“ veiklos sritis – moksliniai tyrimai, kad naujos inovacijos padėtų geriau įveikti senus iššūkius, vienas kurių – diabetas. Beje, viena iš jo priežasčių gali būti nutukimas. Rūpinimasis sergančiųjų gydymu paskatino kompaniją atsigręžti į ligos priežastis, o tuo pačiu imtis priemonių joms šalinti ar bent jau minimalizuoti.

Sergančių diabetu gyvenimo kokybė labai priklauso nuo vaistų, kuriuos jie turi vartoti visą gyvenimą. Kaip teigia patys pacientai, jie jaučia nuolatinį stresą, nes turi nuolat stebėti cukraus kiekį kraujyje, kasdien vartoti vaistus.

Tad kuriami nauji vaistai, kurie kuo mažiau primintų apie ligą, pavyzdžiui, kuriuos užtektų vartoti tik kartą per savaitę. Taip pat atliekami tyrimai su kitu medikamentu, kuris būtų jautrus gliukozei ir išvaduotų sergančiuosius nuo rūpesčio nuolat stebėti gliukozės kiekį kraujyje ir padėtų išvengti hipoglikemijos.

O gal ateis laikas, kai kamieninių ląstelių transplantacija padės išgydyti diabetą? Mokslininkai dirba ir šia kryptimi. Apie visa tai tai spaudos konferencijoje kalbėjo „Novo Nordisk“ vykdomasis prezidentas Marcus Schindler.

Fran. Asmeninio albumo nuotr.

 

 

 

Pranešimą paskelbė: Vaida Samuolytė, Vaida Samuolytė

Parašykite komentarą