Teisėsauga, kriminalai

Nuteistųjų mokymai: stiprino psichologiškai ir motyvavo dirbti

Į įkalinimo įstaigas patekę asmenys susiduria su psichologiniais sunkumais, baime, krizinėmis situacijomis, o išėję į laisvę ne visada lengvai grįžta į normalų gyvenimą. Kaip išgyventi įkalinimo įstaigos patirtį ir atlikus bausmę sėkmingai integruotis į darbo rinką nuteistieji mokyti pagal „Krizių psichologijos“ bei „Motyvacijos dirbti ir socialinių įgūdžių stiprinimo“ programas.
„Laisvės praradimas – tai daugybė neigiamų emocijų: baimė, kaltės jausmas, nežinomybė dėl ateities. Gebėjimas pažinti ir valdyti emocijas padeda geriau suprasti tuos jausmus ir juos išgyventi. Nemažai nuteistųjų į įkalinimo įstaigą patenka neturėdami socialinių įgūdžių, niekada nedirbę, todėl juos būtina paskatinti, padėti formuoti socialinius gebėjimus. Tokie mokymai ne tik palengvina išgyvenimą įkalinimo įstaigoje, bet ir yra naudingi integruojantis į visuomenę po bausmės atlikimo“, – įsitikinęs teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Spręsti krizines situacijas apmokyta 450 Vilniaus ir Alytaus pataisos namuose kalinčių nuteistųjų. Jie supažindinti su emocijų valdymo strategijomis, būdais kaip įveikti stresą ir spręsti vidinius bei tarp kalinių kylančius konfliktus. Kursų dalyviams taip pat buvo nušviestos pagalbos galimybės įveikiant krizes, vykdomos krizių intervencijos ir įgūdžių formavimo programos. Dalyviai mokėsi atpažinti emocijas, streso bei vidinių ir tarpasmeninių konfliktų kontrolės ir jų sprendimo būdus. Emocijų valdymas ypač svarbus siekiant įkalinimo įstaigose sumažinti suicidinio elgesio ir psichologinių krizių atvejus.
Iki šiol Lietuvos įkalinimo įstaigose buvo diegiamos atskiros mokymų programos apie motyvaciją dirbti bei socialinių įgūdžių formavimą. Tačiau moksliniai tyrimai rodo, kad darbinė motyvacija bei socialiniai įgūdžiai yra glaudžiai susiję su sėkminga nuteistųjų integracija į visuomenę. Tiek atlikdami bausmę, tiek iš įkalinimo įstaigos į laisvę išėję nuteistieji susiduria su įvairiais sunkumais: neturi darbo, jų išsilavinimas bei darbinė patirtis dažnai būna nepakankama, o socialiniai įgūdžiai prarasti, nes artimieji arba nutraukia ryšius su nuteistuoju, arba atitolsta.
Stiprinti socialinius įgūdžius ir motyvaciją dirbti apmokyti 200 Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos 3-iojo sektoriaus nuteistųjų. Daugiausiai dėmesio skirta žinių ir įgūdžių, kurie padėtų ugdyti asmeninius gebėjimus, pozityviai spręsti kylančias gyvenimo problemas, formavimui. Nuteistieji įgijo komandinio darbo patirties, lavino bendravimo gebėjimus, gavo paruoštas atmintines apie darbo pasiūlą Lietuvos darbo rinkoje, gyvenimo aprašymo rengimo principus, konfliktų sprendimo būdus. Tikimasi, kad įgyta patirtis leis sėkmingiau integruotis į visapusišką visuomenės gyvenimą ir rasti savo vietą darbo rinkoje.
Šių metų sausio mėn. duomenimis, probacijos tarnybų priežiūroje buvo 1113 lygtinai paleistų asmenų. Iš jų – 592 dirbo, 401 – buvo registruoti Darbo biržoje, o 35 – mokėsi.
Mokymai parengti bendradarbiaujant su Norvegijos pataisos tarnybų pareigūnų akademija (KRUS) pagal projektą „Įkalinimo įstaigų personalo kompetencijų stiprinimas, skiriant daugiau dėmesio įkalintų asmenų mokymui“, finansuojamą 2009-2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo ir Lietuvos Respublikos bendrojo biudžeto lėšomis.

Parašykite komentarą