Verslas

Nuo buities problemų sprendimo iki ambicingų projektų – kodėl verta burti bendruomenę?

Bendruomeniškumo idėjos šiandien tampa vis populiaresnės, o susitelkę daugiabučių, kvartalų ar miestelių gyventojai išties dažnai drauge siekia kurti patogesnę, saugesnę ir tvaresnę aplinką sau ir aplinkiniams. Praėjusiais metais lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ organizuoto projekto „Mes – bendruomenė“ vienas laureatų, Vilniaus pašonėje įsikūrusios Melkio bendruomenės atstovas Tadas Stasytis sako, kad iniciatyvumas yra užkrečiamas, o impulsą susikurti stipriai bendruomenei gali duoti net ir paprasčiausių buities problemų sprendimas drauge. Pasak pašnekovo, ilgainiui tai gali peraugti į didesnius projektus ir prasmingas veiklas.

Kaip sako T. Stasytis, Melkio bendruomenę sutelkė labai praktiškas poreikis – surasti darnaus ugdymo principais besivadovaujančią ugdymo įstaigą savo vaikams, kuri būtų netoli namų. Tokios įstaigos beieškant susibūrė švietimu besidominčių tėvų, mokytojų ir auklėtojų ratas, kuris užsikrėtė idėja sukurti savo mokyklą.

„Mūsų bendruomenė susibūrė dėl labai aiškaus tikslo – sukurti vaikams palankią aplinką mokytis, kurti ir gyventi drauge, užaugti laisvomis ir savarankiškomis asmenybėmis. Šis siekis subūrė tėvus, kurių bendromis pastangomis jau keletą metų puoselėjama mokykla ir vykdoma ugdymo veikla. Bendras tėvų ir viso kolektyvo darbas yra Melkio mokyklos pagrindas“, – pasakoja T. Stasytis.

Jis džiaugiasi, kad „Maxima“ taip pat prisidėjo prie šios idėjos puoselėjimo. „Mes – bendruomenė“ programos lėšos padėjo sukurti sporto aikštyną Melkio mokyklos Vilniaus rajone vaikams, tėvams ir aplinkinių gyvenviečių žmonėms.

Tuo metu „Maximos“ vadovė Kristina Meidė sako, kad bendruomeniškumas yra itin svarbus kuriant tvarią, gyventojų ugdymą, įsitraukimą ir bendravimą įgalinančią aplinką, skatinant sveiką gyvenimo būdą, puoselėjant tradicijas ir kuriant bendrą šalies gerovę.

„Kurti gražesnį ir geresnį pasaulį kiekvienas gali pradėdamas nuo savęs, o bendruomenė tam yra bene palankiausia terpė. Dėl to jau šeštus metus palaikome šalies miestų, miestelių ir gyvenviečių bendruomenes vykdydami „Mes – bendruomenė“ programą. Jos tikslas – suteikti finansinę paramą bendruomenių projektų įgyvendinimui ir taip prisidėti prie atskirų šalies regionų ir visos Lietuvos vystymosi. Mums tai ypač svarbu, nes veikiame visuose Lietuvos kampeliuose, esame arti bendruomenių“, – sako K. Meidė.

Anot „Maximos“ vadovės, šiemet programos kryptis – antro kvėpavimo suteikimas tradicijoms, daiktams, aplinkai ir infrastruktūrai. Būtent į tai nukreiptoms bendruomenių iniciatyvoms įsteigtas didžiausias iki šiol – 90 tūkst. eurų – paramos fondas. Šios lėšos bus padalintos įdomiausias ir labiausiai įtikinamas idėjas pateikusioms bendruomenėms, kurios parodys tvirtą motyvaciją įgyvendinti projektą bei atitiks programos nuostatus. Kiekvieno laimėjusio projekto įgyvendinimui bus skiriama iki 10 tūkst. eurų. Savo paraiškas dalyvauti programoje bendruomenės gali teikti iki kovo 20 dienos.

Puoselėja bendruomenės centrą

T. Stasytis dalijasi, kad bendruomenės kūrimas prasideda nuo perlipimo per save, suvokimo, kad gali ne tik imti, bet ir duoti. Dėl to Melkio bendruomenės tėvai ne tik atveda savo vaikus į mokyklą ir juos ten palieka, tačiau aktyviai įsitraukia į praktinių problemų sprendimą, ugdymo procesą, siūlo ir įgyvendina savo idėjas bei kitaip prisideda prie mokyklos kūrimo. Didesnė dalis mokyklos darbuotojų yra ją lankančių vaikų tėvai.

„Tai naudinga ir patiems vaikams, kuriems mokykla tampa artima, sava vieta. Mokyklos ir šeimos pasauliai tarsi apjungiami ir suteikia palankesnes mokymosi, augimo galimybes. Vaikai taip pat skatinami dalyvauti mokyklos reikaluose, jie laikomi ne tik moksleiviais, bet ir mokyklos bendrakūrėjais. Taip ugdomas vaikų atsakomybės jausmas, iniciatyvumas, gebėjimas kurti, darniai sugyventi, padėti kitiems“, – sako T. Stasytis.

T. Stasyčio teigimu, Melkio kaime įsikūrusi mokykla nėra tik ugdymo įstaiga, bet ir augantis bendruomenės centras. Puoselėjant jį siekiama, kad čia mokytųsi vaikai ir suaugusieji, veiktų amatų dirbtuvės, krautuvė, vyktų bendruomenės šventės, būtų rengiami seminarai, paskaitos, stovyklos, įvairūs susibūrimai, puoselėjamas miško sodas.

Bendruomenė taip pat stengiasi nuolat plėsti ir gerinti mokyklos infrastruktūrą. Pernai tapusi viena iš lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ vykdomos „Mes – bendruomenė“ programos laimėtojų, Melkio bendruomenė gautas paramos fondo lėšas panaudojo mokyklos vaikams, tėvams ir aplinkinių gyvenviečių žmonėms skirto sporto aikštyno įrengimui.

Apie bendrovę „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia beveik pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 15 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 550 tūkst. klientų.

Pranešimą paskelbė: Rusnė Tamošaitytė, UAB „Fabula ir partneriai”

Parašykite komentarą