Verslas

Niūrių ekonomikos perspektyvų fone Lietuva atrodo neblogai

Didžiausios Šiaurės ir Baltijos šalyse finansų grupės „Nordea” rinkų tyrimų padalinys „Nordea Markets” paskelbė rugsėjo mėnesio pasaulio ekonomikos apžvalgą „Economic Outlook”, kurioje sumažino ir Baltijos šalių ūkių augimo perspektyvas. „Nordea Markets” analitikai konstatuoja, kad pasaulio ekonomikų atsigavimo galima tikėtis ne anksčiau nei 2010 m. pabaigoje. Lietuva bendrame kontekste atrodo ne taip jau ir blogai.

Ekspertai pablogino daugelio apžvalgoje minimų valstybių ūkio plėtros prognozes, nes ūkio sveikatą lemiančių neigiamų faktorių dar padaugėjo. JAV ekonomikos nuosmukis ir stiprus euras lėmė, kad Europos eksporto apimčių mažėjimas buvo bene sparčiausias per visą istoriją. Panašios tendencijos pastebimos ir Azijoje.

„Maža to, paaiškėjo, kad svarstymai apie mažėjančią JAV ūkio įtaką pasaulio ekonomikai kol kas lieka tik svarstymais – būsto paskolų krizė JAV paveikė daugelio šalių nekilnojamojo turto rinkas ir pakirto vartojimą bei investavimą. Todėl manome, kad pasaulio ekonomika įžengė į gan ilgą lėto augimo ciklą”, – sako „Nordea Markets” Vyriausiasis ekonomistas Helge J.Pedersenas.

„Vakarėlis baigtas”, konstatuoja „Economic Outlook”, nagrinėdamas Latvijos ekonomikos perspektyvas. Pasak „Nordea Markets” analitikų, pirmoji šių metų pusė parodė, kad kaimynų ekonomika staigiai lėtėja, o antroje metų pusėje jau tikimąsi nuosmukio. Kita vertus, tikėtis ilgalaikio tvaraus augimo ūkyje, kuris kelis metus augo maitinamas itin spartaus skolinimosi, neverta. Nekilnojamojo turto bumas baigėsi, baigėsi ir vartojimo siautulys, išseko investicijos. Šiemet ir kitąmet tikimąsi nedidelio bendrojo vidaus produkto nuosmukio, o Latvijos ūkis atsigaus 2010-aisiais, kartu su pasaulio ekonomika. Tiesa, tokio spartaus augimo, koks buvo iki 2007-ųjų, tikėtis neverta. Gera žinia ta, kad slopstant ekonomikos augimui lėtės ir infliacija. Šiemet Latvijai prognozuojamas 0,4 proc. BVP smukimas, 2009-aisiais kaimynų ekonomika sumažės dar 0,7 proc., o 2010-aisiais prognozuojamas 1,1 proc. augimas.

Estija pirmoji Baltijos šalis šiemet konstatavusi ūkio nuosmukį (antrajame ketvirtyje BVP smuko 1,4 proc.). Ši tendencija išliks, nes išlieka nuosmukį lėmę faktoriai – dramatiškai sumažėjusios eksporto apimtys, nuosmukis nekilnojamojo turto rinkoje, infliacija ir vartojimo mažėjimas. Pagrindinės Estijos užsienio prekybos partnerės – Suomija ir Švedija – negalės pasigirti sparčiu augimu, todėl Estijos ekonomika neatsigaus anksčiau negu 2010-aisiais. Šiemet Estijos BVP nuosmukis sieks 1,1 proc., 2009-aisiais – 0,5 proc., o 2010-aisiais prognozuojamas 2 proc. augimas.

„Vangus augimas priešaky”, apie Lietuvą apžvalgoje rašo „Nordea Markets” Baltijos šalių vyresnysis analitikas Anssi Rantala. Pasak jo, Lietuva yra vienintelė Baltijos šalis, kurios ūkis šiemet ir kitąmet augs. Augs nedaug, tačiau augimas išliks stabilus. Situacija Lietuvos nekilnojamojo turto sektoriuje panaši į kaimynų, infliacija grėsminga, vartojimas senka, tačiau Lietuvai pavyko išlaikyti pakankamai stabilias eksporto apimtis (tiesa, smarkiai veikiamas „Mažeikių naftos”). „Nordea Markets” prognozuoja, kad šiemet Lietuvos ūkis augs 3,8 proc., kitąmet – 1,9, o 2010-aisiais – 2,9 proc.

Baltijos šalims didelę įtaką daranti Šiaurės šalių ekonomika taip pat išgyvena ne pačius geriausius laikus ir „Nordea” nemano, kad ji turi šansų atsigauti anksčiau 2010-ųjų. Tiesa, visose Šiaurės valstybėse, išskyrus Islandiją, BVP nuosmukio neprognozuojama.

„Nordea” yra didžiausia finansinių paslaugų bendrovė Šiaurės šalių ir Baltijos regione. Grupės turtas siekia 347 mlrd. eurų, o internetinės bankininkystės srityje ji pirmauja pasaulyje. Šiuo metu „Nordea” turi 4.9 mln. e-klientų. Regione „Nordea” aptarnauja apie 10 mln. privačių asmenų ir beveik 960 000 įmonių bei institucijų. Banko tinklą sudaro daugiau negu 1300 skyrių. „Nordea” kredito reitingai – Aa1 (Moody‘s) ir AA- (Standard & Poor‘s).

Kontaktinis (-iai) asmuo (-enys):
Raminta Vileniškienė
„Nordea Bank Lietuva“
Rinkodaros skyriaus vadovė

Parašykite komentarą