Sveikata

Nerimą dėl ŽIV išsklaido greitas, nemokamas ir anonimiškas testas

Ateik! Išsitirk! Sužinok! Atlik testą ir įsitikink, kad tau nėra ko nerimauti. Taip apie galimybę anonimiškai ir nemokamai išsitirti dėl ŽIV skelbia asociacija „Demetra“, besirūpinanti ŽIV plitimo mažinimu Lietuvoje.

Nors nemokamai išsitirti dėl ŽIV galima ištisus metus, prieš pasaulinę AIDS dieną –  lapkričio 22-29 dienomis minima „Europos testavimo savaitė“, kurios tikslas – informuoti visuomenę ir sveikatos priežiūros specialistus apie ŽIV ištyrimo naudą ir paskatinti kuo daugiau žmonių atlikti ŽIV tyrimą, o esant teigiamam tyrimo rezultatui – gauti  valstybės kompensuojamą gydymą.

Nemokamą ŽIV testą galima atlikti ne tik „Demetros“ patalpose sostinės Kauno g. 6, bet ir daugybėje gydymo įstaigų įvairiuose šalies miestuose ir miesteliuose. Jų sąrašą galima rasti čia. Greitajam tyrimui nereikalingas gydytojo siuntimas ir jis yra nemokamas, kraujas imamas iš piršto, o atsakymo laukti ilgai nereikia  – jis paaiškėja po vienos minutės.

AIDS nebėra mirtina liga, tačiau būtina kuo anksčiau sužinoti diagnozę, kad kuo anksčiau būtų pradėtas gydymas. Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, ŽIV dažnai diagnozuojama per vėlai, kai liga jau pažengusi, o tai atitolina efektyvaus gydymo galimybes. Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 3 tūkst. ŽIV užsikrėtusių žmonių. 1 iš 4 asmenų nežino, kad yra užsikrėtęs ŽIV ir kreipiasi į medikus praėjus maždaug 3-4 metams nuo galimo užsikrėtimo. Per šį laiką liga progresuoja, ŽIV infekcija perduodama kitiems. „Kuo anksčiau nustatomas ŽIV ir kuo anksčiau pradedamas priešvirusinis gydymas, tuo geresnės gydymo prognozės, taip pat gerokai sumažėja rizika užkrėsti kitus“, – sako asociacijos „Demetra“ pirmininkė Svetlana Kulšis.

Nors dažnai akcentuojama, kad išsitirti dėl ŽIV svarbu patiriantiems riziką, pavyzdžiui, turintiems nesaugių lytinių santykių, dažnai keičiantiems lytinius partnerius, vartojantiems intraveninius narkotikus, šį testą nors kartą gyvenime rekomenduojama atlikti visiems žmonėms.  „Niekada negali žinoti, kada rizikuoji. Graži išvaizda, brangus automobilis, kostiumas, darbas biure gali užmigdyti budrumą, nes ŽIV infekcija neturi ligai būdingų požymių“, – pastebėjo S.Kulšis.

Asociacija „Demetra“, per metus atliekanti apie 15 tūkst. greitųjų ŽIV testų, bendradarbiauja su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis, tarptautinėmis institucijomis tačiau pasigenda vietos sveikatos politikų ir ŽIV valdymą vykdančių nacionalinių institucijų dėmesio. Asociacijos veiklą – nemokamą ištyrimą dėl ŽIV bei pagalbą ŽIV užsikrėtusiems asmenims – jau 10 metų remia AIDS sveikatos apsaugos fondas (angl. AIDS Healthcare Foundation).

Daugiau informacijos apie greituosius ŽIV testus ir pagalbą ŽIV užsikrėtusiems žmonėms galima rasti demetra.lt ir  FB/asociacijademetra/

Pranešimą paskelbė: Kęstutis Rudaitis, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra”

Parašykite komentarą