Verslas

Nepaisant koronaviruso – nauja teismų praktika plečia galimybes skųsti viešųjų pirkimų rezultatus

Viešieji pirkimai neapsieina be teisminių ginčų dėl konkurso sąlygų bei rezultatų, tačiau naujausia Lietuvos Aukščiausiojo teismo nutartis dar labiau išplėtė sprendimus ginčyti galinčių įmonių ratą. Teisininkai sako, kad konkurso sąlygų neatitikusių įmonių teisė skųsti viešųjų pirkimų rezultatus lems ir daugiau pasekmių – perkančioji organizacija turės kruopščiau rengti konkurso reikalavimus, o nugalėtojų veikla bus stebima akyliau. Nepaisant koronaviruso sukeltos pandemijos, viešųjų pirkimų procedūros elektroninėje erdvėje vykdomos įprasta tvarka, todėl naujieji pokyčiai aktualūs jau šiandien.

Lietuvos Aukščiausiojo teismo nutartis civilinėje byloje aktualiausia verslui, kuris iš konkursų pašalinamas kaip neatitinkantis jam keliamų reikalavimų. Teisės firmos „Sorainen“ vyresnysis teisininkas Žilvinas Briedis sako, kad anksčiau įmonės buvo diskvalifikuojamos iš tolesnių procesų, tačiau dabar jos galės toliau aktyviai stebėti bei skųsti priimamus sprendimus.

„Teismas pažymėjo, kad net viešojo pirkimo procesuose nebedalyvaujantis tiekėjas, anksčiau galutinai bei įsiteisėjusiu teismo sprendimu pripažintas neatitinkantis viešojo pirkimo dokumentų, turi teisę ginčyti viešojo pirkimo rezultatus. Tokioms įmonėms suteikiama teisė stebėti konkurentus, jų pasiūlymus bei pastarųjų atitiktį viešojo pirkimo dokumentams“, – pasakoja teisininkas.

Anot jo, naujoji teismų praktika svarbi ir tada, kai po teismo sprendimo keičiasi viešojo pirkimo laimėtojas. Pagal ankstesnę tvarką, iš pirkimo procedūrų teismo nutartimi pašalinta laimėjusi įmonė neturėjo teisės ginčyti konkurentų pateiktus siūlymus. Teisininkas pateikia tokios situacijos pavyzdį.

„Tarkime, viena įmonė pasiūlo mažiausią kainą ir laimi viešąjį pirkimą. Konkurse antra likusi bendrovė sprendimą skundžia, laimi teisminį ginčą, pašalina pirmąją iš pirkimo ir pati tampa laimėtoja. Iki šiol pirmoji bendrovė netekdavo suinteresuotos šalies statuso ir nebegalėjo kvestionuoti konkurento pasiūlymų. Vis dėlto naujausioje nutartyje teismas pažymėjo, jog tokio tiekėjo skundas taip pat turi būti išnagrinėtas iš esmės ir tinkamai įvertintas“, – sako Ž. Briedis.

Jis priduria, kad įvestas karantinas ir kitos aplinkybės šio proceso nesutrikdys – tiek viešųjų pirkimų procedūros, tiek skundų teikimas, tiek sutarčių pasirašymas šiandien vyksta elektroninėje erdvėje.

Nepamiršo ir perkančiųjų organizacijų

Ž. Briedžio teigimu, naujoji praktika prisideda prie bendresnio pobūdžio tendencijos, kuria teismas plėtoja iš esmės beribę tiekėjų teisę ginčyti viešųjų pirkimų rezultatus.

„Nors tiekėjo pasiūlymas buvo atmestas ir įsiteisėjusiais teismų nuosprendžiais pripažintas neatitinkantis viešojo pirkimo sąlygų, jis išlieka aktyviu proceso dalyviu. Jis gali siekti bendro teisingumo viešojo pirkimo procedūroje ir ginčyti konkurentų pasiūlymus. Taip galima tikėtis konkurso nutraukimo, naujo pirkimo paskelbimo ir galimybės jame dalyvauti iš naujo“, – apie įmonės motyvaciją sekti procesą kalba teisininkas.

Jis įsitikinęs, kad Aukščiausiojo teismo nutartis keis ir perkančiosios organizacijos veiksmus. Iki šiol iš pirkimo proceso pašalintas tiekėjas negaudavo jokios informacijos apie tolesnę konkurso eigą. Dabar, tikėtina, jis turės teisę susipažinti su priimtais sprendimais.

„Pagal Viešųjų pirkimų įstatyme numatytą procedūrą, iš pirkimo pašalintam tiekėjui nepranešama apie pirkimo laimėtoją bei nustatytą pasiūlymų eilę. Pagal naujausią teismo praktiką, numanau, toks tiekėjas turės teisę kreiptis į perkančiąją organizaciją ir susipažinti su pirkimo rezultatais dar iki jai pasirašant sutartį su laimėjusiu tiekėju“, – svarsto Ž. Briedis.

Aukščiausiojo teismo praktika palaiko itin platų tiekėjų suinteresuotumą viešųjų pirkimų procedūrų klausimais. Tikėtina, kad dėl šios priežasties tik daugės teisminių ginčų, todėl perkančiosios organizacijos turės į tai atsižvelgti.

„Planuodamos viešuosius pirkimus, organizacijos turėtų atidžiai rengti konkurso sąlygas. Jos turėtų įvertinti galimą ginčų apimtį ir pirkimo procedūras vykdyti kuo tiksliau laikantis viešųjų pirkimų teisės aktų. Tai padės sumažinti potencialių skundų apimtį ir pirkimą vykdyti efektyviau“, – sako teisininkas.

 

Daugiau informacijos:

Žilvinas Briedis

„Sorainen“ vyresnysis teisininkas

zilvinas.briedis@sorainen.com+370 63 088 616

Pranešimą paskelbė: Lina Mickutė, UAB „INK agency“

Parašykite komentarą