Įvairenybės

Nemenčinę kamuojančioms kvapų problemoms spręsti pasitelkiami ir inovatyvūs sprendimai

Nemenčinėje esančio Gaukštonių kaimo gyventojai ir toliau sulaukia dėmesio dėl čia sklindančio nemalonaus kvapo. „Vilniaus vandenims“ sutelkus visas pajėgas ir pasitelkus atitinkamų specialistų rekomendacijas, bendrovė problemai spręsti imasi ir unikalių bei inovatyvių sprendimų.

Dar pavasarį „Vilniaus vandenims“ fiksuojant padidėjusią atitekančią taršą Nemenčinės valykloje, o Gaukštonių kaimo gyventojams pradėjus skųstis pasikartojančiais nemaloniais kvapais, „Vilniaus vandenys“, siekdami išspręsti problemą, patys ėmėsi aktyvių veiksmų, į pagalbą pasitelkė ir aplinkosaugininkus.

Sutelkus bendrovės pajėgas, išanalizuotos galimos kvapų atsiradimo priežastys, kurios gali būti susijusios su neleistina biologinės (t. y. gyvulinės kilmės) tarša.

„Vilniaus vandenų“ atstovai tai pat patikrino ir nelegalaus bei neteisėto prisijungimo į bendrovės nuotakynus ir čia išpilamų neleistinų į „Vilniaus vandenys“ eksploatuojamus nuotekų šulinius, versiją.

Paprašius pagalbos aplinkosaugininkų, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai nuodugniai patikrino tiek į „Vilniaus vandenų“ nuotekų valyklą atitekančias, tiek ir jau išvalytas, į gamtinę aplinką išleidžiamas nuotekas. Padidinta tarša buvo užfiksuota tik į valyklą atitekančiose klientų nuotekose, bendrovei pateiktas pastebėjimas dėl griežtesnės tiek juridinių, tiek ir fizinių klientų nuotekų kontrolės.

„Aplinkos apsaugos departamento specialistai ištyrė ir ištekančių iš valyklos išvalytų nuotekų mėginius, kad įsitikintų, jog nuotekų valykla pajėgi išvalyti atitekančius teršalus. Nukrypimų nuo leistinų ribų aplinkosaugininkai nenustatė. Nepaisant padidėjančios atitekančios taršos, mūsų valykla nuotekas išvalo ir išleidžia jas į gamtinę aplinką, neviršijant taršos normatyvų“, – pasakoja „Vilniaus vandenų“ Klientų aptarnavimo tarnybos direktorius Saulius Savickas.

Ieškodama taršos šaltinio ir reaguodama į Aplinkos apsaugos departamento pastebėjimą, „Vilniaus vandenys“ sugriežtino juridinių asmenų kontrolę ir jau atliko daugiau nei 200 patikrų. Keturių juridinių asmenų nuotekose buvo užfiksuota padidinta tarša, įmonės gavo raštiškus įsipareigojimus sumažinti taršą, kartu apie tai pranešta ir Aplinkos apsaugos departamentui.

Siekiant identifikuoti galimą nelegalų prisijungimą prie bendrovės nuotekyno, pradėta vykdyti ir TV diagnostika. Šiuo metu „Vilniaus vandenys“ jau patikrino per 80 proc. linijos, tačiau nelegalių prisijungimų patikrintoje atkarpoje neužfiksavo. Nors dėl pelkėtos vietovės darbai vyksta ne taip sparčiai, kaip planuota, bendrovės atstovai šiuos darbus tikisi pabaigti dar iki rugpjūčio 15 dienos.

Įmonė, siekdama išsiaiškinti Nemenčinėje sklindančią kvapų problemą, nuo gegužės vidurio iki rudens pradžios nuotekų valykloje sustabdė ir atvežamų nuotekų priėmimą (iš vežėjų, vežančių nuotekas asenizacinėmis mašinomis) bei užaklino nenaudojamus nuotakyno vamzdžius. 

„Suprantame su kokia nemalonia problema susiduria Nemenčinės gyventojai, dėl to nuoširdžiai apgailestaujame ir dedame visas pastangas, jog šią problemą pavyktų visiškai išspręsti. Ne tik konsultuojamės su įvairias aplinkosaugos specialistais, bet bandome ir papildomas, itin unikalias, modernios kvapų identifikavimo bei užkardymo nuotekų valykloje įdiegimo, priemones“, – sako bendrovės „Vilniaus vandenys“ Klientų aptarnavimo tarnybos direktorius.

Nuotekų valykloje vykdomame nuotekų valymo procese „Vilniaus vandenys“ jau pradėjo naudoti austrų įmonės kurtą nanopriedo sistemą, čia taip pat uždaryta ir užsandarinta nuotekų skirstymo kamera, kvapų sklidimo prevencijai pastatyta  stoginė, kuri uždengia dalį biologinio valymo, dumblo stabilizavimo, įrenginių. Šiuo metu dar viena stoginė statoma ir ant valyklos pirminio nusėsdintuvo.

Per pirmąją rugpjūčio savaitę kvapų neutralizavimui stoginėse planuojama įrengti ir papildomą įrangą – ozonatorių su sustiprinta oro filtravimo ir ventiliavimo sistema. Kaip teigia „Vilniaus vandenų“ atstovas, šis žingsnis galimybę sklisti kvapams iš nuotekų valyklos pašalins iki nulio procentų.

Taip pat kvapų fiksavimui bendrovė „Vilniaus vandenys“ įsigijo ir įrengė vadinamąją „elektroninę nosį“, kuri valykloje kvapus ne tik fiksuoja, bet renka ir detalią, menkiausių pakitimų informacija.

Pranešimą paskelbė: Jolita Orentaitė, UAB „Vilniaus vandenys“

Parašykite komentarą