Kosmoso technologijų kompanija „SpinLaunch“, vystanti naujos kartos palydovinio ryšio sprendimą „Meridian Space“, pasirinko pasaulinę mažųjų palydovų gamybos ir misijų paslaugų įmonę „Kongsberg NanoAvionics“ („NanoAvionics“) savo pagrindiniais palydovų tiekėjais. Lietuvių bendrovė gamins žemutinėje Žemės orbitoje skriesiančius ir plačiajuostį palydovinį ryšį tieksiančius palydovus. 122,5 mln. eurų vertės partnerystės sutartis apima dviejų prototipinių palydovų kūrimą, taip pat kelių šimtų palydovų projektavimą ir jų serijinę gamybą.
Pirmieji 280 palydovų bus pagaminti „Meridian Space“ palydovų spiečiui – pasauliniam plačiajuosčio ryšio tinklui, kurį vysto JAV bendrovė „SpinLaunch“. Ilgainiui šis tinklas išsiplės iki mažiausiai 1200 palydovų.
„Pasirašytos sutarties vertė ir mastas – akivaizdus mūsų profesinių gebėjimų kurti palydovų spiečius ir greitai juos iškelti į orbitą įrodymas. Tai taip pat patvirtina ir mūsų atsidavimą klientų poreikiams“, – sako „Kongsberg NanoAvionics“ generalinis direktorius Atle Wøllo.
Pasak įmonės produktų ir misijų plėtros direktoriaus Arnoldo Pečiukevičiaus, Lietuva jau seniai yra ryškiai pažymėta kosmoso industrijos žemėlapyje. Tačiau tokio masto kontraktai tik dar labiau sustiprina mūsų šalies kosmoso bazę, skatina kurti naujas darbo vietas ir mezga naujas tarptautines partnerystes. O šis bendradarbiavimas – pavyzdys, kaip „NanoAvionics“ padeda įgyvendinti pažangias palydovų misijas, naudojant standartizuotas, konfigūruojamas palydovų platformas. „Komanda, kuri pasauliui pristato „Meridian Space“, turi įspūdingą novatoriškos inžinerijos patirtį. Todėl kartu galėsime atverti naują šiuolaikinės kosmoso pramonės ir palydovinio ryšio istorijos skyrių.“
Kurs lengvesnį ir našesnį palydovą
Partnerystė tarp įmonių taip pat apima dviejų prototipinių palydovų kūrimą. Vienas jų – demonstracinis palydovas, kurį į kosmosą planuojama iškelti 2026 m.
„NanoAvionics“ yra sukaupusi didžiulę patirtį mažų palydovų gamybos srityje, ir tai puikiai atitinka mūsų siekius sukurti itin platų palydovų tinklą“, – teigia „SpinLaunch“ generalinis direktorius Davidas Wrennas. „Kartu žengiame reikšmingus žingsnius link to, kad pasaulinėms įmonėms būtų teikiamos nebrangios, patikimos, didelės spartos plačiajuosčio ryšio paslaugos.“
„NanoAvionics“ kartu su „SpinLaunch“ ketina sukurti specializuotą palydovą, pritaikytą didesniam našumui ir paleidimo efektyvumui. Maždaug po 70 kg sveriantys palydovai bus lengvesni už dabar naudojamas palydovinio ryšio platformas. Be to, jie bus sukurti taip, kad vienam svorio kilogramui tenkantis našumas būtų gerokai didesnis nei ligšiolinių analogų.
Plės gamybinius pajėgumus
Siekdama laiku įvykdyti sutartus įsipareigojimus, „NanoAvionics“ ketina padidinti savo gamybos pajėgumus: pagrindinėje Europos atstovybėje Vilniuje įrengs naują palydovų surinkimo ir testavimo liniją. Be to, bendrovė, pasitelkdama savo serijinės gamybos ir sistemų pritaikymo patirtį, siekia ir toliau prisidėti prie „Meridian Space“ tinklo plėtros.
Naujausias „NanoAvionics“ gamybinių pajėgumų išplėtimas leis pasitelkti automatizuotus sprendimus, kurie padės užtikrinti efektyvią gamybos plėtrą iki šimtų palydovų per metus. Padedama motininės norvegų bendrovės „Kongsberg Defence & Aerospace“, „NanoAvionics“ turi pakankamai pajėgumų ir patirties, kad galėtų įgyvendinti tokio masto gamybinį projektą.
„Šis projektas įrodo mūsų įsipareigojimą patenkinti klientų poreikius, pasitelkiant prisitaikančius ir patikimus gamybinius pajėgumus“, – teigia A. Wøllo. „Didžiuojamės galėdami svariai prisidėti įgyvendinant „Meridian Space“ viziją ir palaikant ilgalaikius planus dėl kokybiško pasaulinio ryšio.“
Apie „SpinLaunch
„SpinLaunch“ yra kosmoso technologijų bendrovė, kuri iš esmės keičia būdus, kaip pakilti į kosmosą ir veikti jame. 2014 m. įsteigta bendrovė, kurios būstinė yra Long Biče, Kalifornijoje, pristatė iš esmės naują požiūrį į objektų paleidimą į kosmosą, atlikdama novatoriškus 33 metrų ilgio suborbitinio greitintuvo skrydžio bandymus.
2025 m. „SpinLaunch“ pristatė „Meridian Space“ – itin diferencijuotą žemoje Žemės orbitoje skriejančių palydovų spiečių. Pagrindinių investuotojų, klientų ir tiekėjų remiama „Meridian Space“ sukurta siekiant užtikrinti prieinamą, atsparų ryšį, naudojant kuo mažiau tradicinių paleidimų, įgyvendinant greitesnius diegimo terminus ir skatinant proveržį ekonomikoje.
Apie „Kongsberg NanoAvionics“
„Kongsberg NanoAvionics“ – pirmoji lietuviška kosmoso technologijų įmonė ir viena lyderių pasaulyje, kurianti mažuosius palydovus. Palydovus ir jų misijų integracijos paslaugas „NanoAvionics“ tiekia NASA, ESA, „Thales Alenia Space“, MIT ir kt. organizacijoms, įsikūrusioms daugiau kaip 50 pasaulio valstybių.
Bendrovė į kosmosą jau yra paleidusi daugiau nei 45 palydovus, 3 jų – 2025 m. Šiuo metu „NanoAvionics“ biuruose Lietuvoje, Didžiojoje Britanijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose dirba virš 200 žmonių.
Pranešimą paskelbė: Sandra Paskauskaite, UAB Kongsberg NanoAvionics