Studijos

Naujos knygos paaugliams: nuo laiko patikrintos klasikos iki socialinių tinklų keliamų problemų

Knygos paaugliams – laiko patikrinta klasika

Čia būtina paminėti garsųjį autorės J. K. Rowling sukurtą personažą Harį Poterį. Juk žmonės, paauglystėje skaitę jaunojo burtininko nuotykius, jau patys turi vaikų. Tačiau šį kartą į rekomendacijas įtraukėme gerokai seniau parašytas knygas, kuriomis mėgavosi dar mūsų seneliai. Svarbiausios vertybės, kurias aukština šie leidiniai, yra draugystė, ištikimybė, drąsa, atsidavimas, gerumas. Jos nesensta!

  • Pirma rekomendacija – Jules Verne knygos. Nesvarbu ar paaugliai skaitys „20 000 mylių po vandeniu“, „Paslaptingąją salą“, ar „Aplink žemę per 80 dienų“ – laukia vaizduotę jaudinantys nuotykiai. Autorius – mokslinės fantastikos pradininkas, kuris savo knygose apjungė kelionių nuotykius su mokslu bei išradimais. Atrodo praėjo šimtmetis, technologijos pažengė tiek, kad sunku nustebinti, o Jules Verne knygos vis dar intriguoja!
  • William Golding „Musių valdovas“. Tai filosofinis pasakojimas apie berniukus, atsidūrusius negyvenamoje saloje ir bandančius neprarasti žmogiškumo. Jiems tenka stoti į kovą su slapčiausiomis savo baimėmis. Netikėta laisvė gyventi be suaugusiųjų pasaulio taisyklių greitai apkarsta, o bandymai kurti bendruomenę žlunga susidūrus su prievarta ir jėga. „Musių valdovas“ nėra lengvai skaitomas kūrinys, tačiau paaugliai, pasiryžę jį perskaityti, turės progą permąstyti savo moralines vertybes ir žmogiškumo sampratą. 
  • Arthur Conan Doyle „Šerloko Holmso ir daktaro Džono H. Vatsono istorijos“. Detektyvai – žanras, kuris visada įtraukia, o kas gali būti geriau nei senas, geras, pripažintas Šerlokas Holmsas? Šia knyga bandykite sudominti vyresnio amžiaus paauglius, ypač tuos, kurie yra uždaresni, žavisi paslaptimis ir įvairiais galvosūkiais. Arthur Conan Doyle rašė elegantiškai, jo tekstai ramūs, tačiau autorius tikrai mokėjo sudominti.

Knygos paaugliams – fantastika

Fantastinės knygos yra puiki proga pabėgti nuo realybės, juk geriausių pasaulio autorių sukurtuose pasauliuose gali nutikti visko. Dominuojanti problema – gėrio ir blogio kova. Žinoma, čia ir vėl galime rekomenduoti Harį Poterį, tačiau jis ne vienintelis gyvena apsuptas magijos. 

  • Philip Pullman maginės fantastikos serija „Jo tamsiosios jėgos“. Istoriją pradeda knyga „Auksinis kompasas“. Ši istorija yra lyginama ir su minėtu „Hariu Poteriu“, ir su „Žiedų valdovu“, ir su „Narnijos kronikomis“. Pagrindinė veikėja – našlaitė Laira, auganti Oksfordo universiteto Džordano koledže. Tiesa, autoriaus sukurtas pasaulis, nors ir panašus į mūsiškį, tačiau turi ir akivaizdžių skirtumų. Čia nėra kompiuterių, automobilių, tačiau į vieną visumą pinasi mokslas ir magija.
    Astridos Lindgren premijos laureatas Philip Pullman knygos veikėjus įtraukia į nuotykių sūkurį, kuriame jiems ne kartą teks išbandyti draugystę ir ištikimybę. 
  • Karl Olsberg „Berniukas baltame kambaryje“. Fantastiniame trileryje autorius išmoningai žaidžia su virtualaus pasaulio ir dirbtinio intelekto pavojais bei kelia fundamentalius filosofinius klausimus apie realybę ir tapatumą. Tokia knyga šiandien ypatingai aktuali!
    Pagrindinis knygos veikėjas Manuelis atsibunda baltame kambaryje ir neprisimena, nei kas jis, nei kaip čia atsidūrė. Jam kompaniją palaiko tik kompiuterinis balsas Alisa. Rašytojas kuria įtampą, verčia laužyti galvą bei ieškoti atsakymų į filosofinius klausimus. Nuobodu nebus!
  • Leigh Bardugo serija „Grišų trilogija“. Kiek vyresnei paauglių ir jaunimo auditorijai skirta trilogija žavi fantastinio pasaulio detalumu. Istorija prasideda knyga „Šešėlis ir kaulas“. Ji pasakoja apie Ravkos karalystės karę Aliną Starkovą, kuri netikėtai išlaisvina savo magiškas galias. 

Alina pradeda treniruotis su magiškojo elito nariais grišais, o jų vadovas tiki, kad mergina vienintelė gali nugalėti karalystei grasinančias tamsiąsias jėgas. Skaitytojų laukia nuotykiai, meilė, netektys, draugystės išbandymai bei tradicinė gėrio ir blogio kova. Mėgstantiems greitą veiksmą!

Knygos paaugliams – šiuolaikinės problemos

Knygos jaunimui traukia todėl, kad jos parašytos gana paprasta kalba, tačiau nėra infantilios. Į veikėjus čia žiūrima tarsi į suaugusius, atsakingus už savo gyvenimą. Knygose aptariamos aptariamos aktualios problemos, tokios kaip patyčios, socialinių tinklų keliami pavojai, smurtas, jaunimo nusikalstamumas, netekties skausmas, vienatvė ir dar daugiau. Geriausios Lietuvos leidyklos pasistengė, kad artimų istorijų rastų kiekvienas. 

  • Diana Gancevskaitė „Lota“. Apysaka pasakoja apie mergaitę, kuri stengiasi susidoroti su mamos netektimi bei vienatve. Mergaitės aplinka artima daugeliui mūsų šalies jaunuolių, todėl susitapatinti su pagrindine veikėja bus nesunku.

Keturiolikmetė Lota bando apsiprasti su mintimi, kad mamos nebėra, o jos tėtis, tolimųjų reisų vairuotojas, išvyko dirbti. Geriausia draugė dėl valgymo sutrikimų guli gydymo įstaigoje, tad mergina jaučiasi apleista, vieniša, sutrikusi ir nemato jokios vilties šiame pasaulyje. Knygą rekomenduojame visiems išgyvenantiems praradimo jausmą, vienatvę ir ieškantiems vilties. 

  • Charlotte Seager „Follow me, like me“. Šiandien gyvename informacijos laikais. Keli spragtelėjimai ir galime sužinoti beveik bet ką. Tačiau ar mokame su savo asmenine informacija elgtis atsargiai? Jaunimui skirtoje knygoje pasakojama apie tamsiąją socialinių tinklų pusę ir kaip lengva patekti į blogų kėslų turinčių asmenų pinkles. Aktualu kiekvienam!
  • Caja Cazemier, Martine Letterie „Made by Indira“. Šiuolaikinių knygų paaugliams autoriai iš peties imasi pasakoti apie modernaus pasaulio problemas. Knygos tema – greitosios mados kaina. Kol viename pasaulio gale jaunimas be saiko perka pigius džinsus ir drabužių derinius keičia dažniau nei valo dantis, kitame – jų bendraamžiai nežmoniškomis sąlygomis vergauja siuvimo fabrikuose. Knyga atkreipia dėmesį į besaikį vartojimą.

Šiandien interneto knygyne rasite daugybę įvairių knygų jaunuoliams. Detektyvai, trileriai, klasika, filosofinės mintys, paaugliškos meilės ar etinės problemos? Išsirinks kiekvienas! Šie kūriniai primena apie vertybių svarbą, skSutikite, sudominti paauglius knygomis yra gana sunku. Jos konkuruoja su televizija, o ypač su socialiniais tinklais bei kitokia medija, kurioje informacija keičiasi žaibiškai. Palyginus su „Youtube“, „TikTok“ ar „Instagram“ turiniu, knygų istorijos atrodo lėtos ir nuobodžios. Tačiau tinkamu metu į rankas patekęs kūrinys daro stebuklus. Nejučia jaunuoliai telefonus padeda į šalį  ir įsitraukia į knygas, kurios nagrinėja jiems pažįstamas problemas arba leidžia pabėgti nuo sudėtingos kasdienybės į magiškus ir spalvingus pasaulius. 

Kurį laiką paauglių literatūros kategorijoje žiojėjo spraga, tačiau pastaruoju metu pasipylė daugybė dėmesio vertų leidinių. Interneto knygynas Patogupirkti.lt sudarė geriausių jaunimui rekomenduojamų knygų sąrašą. 

Skatina vaizduotę, turtina žodyną bei iškalbą ir, jei reikia, atstoja draugą bei patarėją.

Pranešimą paskelbė: Ona Šablauskaitė, UAB Market Rats

Parašykite komentarą