Įvairenybės

Naujausia pasėlių stebėjimo informacija ir LŽŪKT augalininkystės konsultantų rekomendacijos

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantai pradėjo pasėlių dinaminius stebėjimus 40-yje šalies savivaldybių. O kokia pasėlių situacija Jūsų rajone? Įdomu? Jei turite augalininkystės, daržininkystės ar sodininkystės ūkius, kviečiame prisijungti prie IKMIS sistemos ir nemokamai naudotis integruotos augalų apsaugos bei konsultavimo paslaugomis.

Balandžio pabaiga, tačiau laukuose linksmybių mažai. Šių metų pavasaris sunkiai skinasi kelią. Pastarosiomis naktimis oro temperatūra krito žemiau nulio, dienomis žvarbus iki 10 m/s vėjas su sniegu, šlapdriba, lietumi irgi neleido orui sušilti daugiau 5–9 oC. Nors per dieną debesys su krituliais pralekia daugybę kartų, dirvos paviršiuje drėgmė siekia 27–40 procentus. Dirva 10 cm gylyje įdienojus sušyla tik iki 2–6 oC. Nepaisant to, laukuose darbai nestoja: sėjamas vasarojus, antrą kartą beriamos azotinės trąšos.

Žieminių kviečių būklė

Dinaminių stebėjimų duomenimis, žieminių kviečių pasėlių vystymosi tarpsnis yra  BBCH 29–30, tai yra pereina į bamblėjimą, tačiau varpelė žymiau pakilusi tik pagrindinių stiebų. Nuo permainingų oro temperatūrų, krušos bei šalnų lapuose matomi pabalę taškeliai. Pasėliuose išryškėja žalumo netolygumas, nors ir gavo pakankamai azoto. Dėl šaltų orų augalų mityba yra labai sulėtėjusi.

Tuo tarpu piktžolėms šalti orai nė motais: jau gerokai paaugusios tuose pasėliuose, kurie nebuvo nupurkšti iš rudens. Reikėtų naudoti herbicidus, tačiau per šalta. Augimo reguliatorius irgi laukia savo eilės, bet kol prognozuojamos rytinės šalnos, jo naudoti negalima.

Šiuo metu nei kenkėjams, nei lapų ligoms plisti nepalanku. Tik ant senų lapų randama septoriozės pažeistų augalų. Žaliaakių muselių lervų pažeistų augalų randama Alytaus, Utenos, Kaišiadorių rajonų pasėliuose. Utenos r. pasėliuose jau rasti pasislėpę nuo šalčio tripsai. Purkšti nuo šių kenkėjų nereikia.

Ar bus naudojamas fungicidas nuo stiebalūžės, paaiškės artimiausiu pasėlių apžiūrų metu, nes kol kas šios ligos pažeistų lapamakščių nepastebėta. Primename, kad chemines augalų apsaugos priemones tikslingiausia naudoti, kai bamblėjimo pradžioje pažeistų augalų skaičius pasėlyje yra 35 proc., laikosi vėsus ir drėgnas oras, kuris palankus ligai plisti. Stiebalūžę kontroliuoti galima naudojant nuo šios ligos veiksmingus fungicidus augalų bamblėjimo metu iki antru bamblio tarpsniu (BBCH 30–32). Vėliau, kai Oculimacula spp. nuo dengiamųjų lapalakščių pereina ant stiebo, fungicidų efektyvumas gerokai susilpnėja. Lietuvoje yra ne vienas produktas, turintis poveikį stiebalūžei – visa norma naudojamų protiokonazolo veikliųjų medžiagų turintys fungicidai.

Žieminių rapsų būklė

Nors gamta ir krečia išdaigas, žieminiai rapsai po truputį stiebiasi į viršų. Augalai po truputį auginą stiebą ir kelia butonus į viršų (BBCH 33–50). Po didesnės naktinės šalnos kai kuriuose pasėliuose pastebimi susigarbanoję augalų lapai. Žinoma, augalas stresuoja, bet tai ne pasaulio pabaiga, todėl papildomų priemonių imtis nereikia.

Kenkėjai į pasėlius skrenda vangiai. Tik geltonose gaudyklėse rasti keli rapsinio žiedinuko ir stiebinių paslėptastraublių vabalai. Stiebo augimo tarpsniu žieminiam rapsui labai svarbūs Mg, Mn, B, Mo. Vis tik dabar keletą dienų reikėtų lukterėti, kol pradės šilti.

Kėdainių r. pasėliai stebimi pasitelkiant e-Bee fiksuoto sparno bepilotį orlaivį. Siekiant greitai ir patikimai nustatyti pasėlių paviršiaus padengimą naudojant normalizuotą augalijos skirtumo indeksą (NDVI) multispektrine kamera.

Žieminių kviečių laukas bepiločiu orlaiviu buvo nufotografuotas multispektrine kamera. Pagal NDVI zonas išsiskiria Šiaurės rytų lauko pusė, kurioje NDVI yra gana žemas viso lauko atžvilgiu ir siekia iki 0,33 NDVI. Pietinės lauko pusės NDVI reikšmė taip pat prastesnė už lauko vidurkį ir siekia iki 0,43 NDVI. Didžioji lauko dalis turi 0,50–0,57 NDVI indeksą. Vadinai,  augalų vegetacija nebloga.

Žieminių rapsų laukas bepiločiu orlaiviu buvo nufotografuotas multispektrine kamera. Pagal NDVI zonas išsiskiria vakarinė lauko pusė, kurioje NDVI yra žemesnis viso lauko atžvilgiu ir siekia iki 0,40 NDVI. Didžioji lauko dalis turi 0,62–0,71 NDVI indeksą – augalų vegetacija gera.

Vėsūs ir nepastovūs šio pavasario orai lėmė, jog žiemkenčių vegetacija yra vėlesnė, lyginat su įprastine Lietuvoje. Tokios oro sąlygos ir lėtas augalų vystymasis nulėmė, jog specialia programa apdoroti multispektrinės kameros vaizdai ir iš jų parengti NDVI žemėlapiai dar iki galo neparodo lauko vystymosi tendencijų. Atšilus orams bei taikant laiku ir tinkamas priemones, lauko NDVI turėtų tapti tolygesnis.

Kodėl verta jungtis prie IKMIS?

Individualios LŽŪKT augalininkystės konsultantų konsultacijos teikiamos informaciniame portale www.ikmis.lt.

Įdomu! Informacinėje sistemoje IKMIS kiekvieną mėnesį (kas dekadą) skelbiamos standartizuoto kritulių indekso (SPI) reikšmės, taikomos apsidraudusiems žemės ūkio pasėlius nuo stichinės sausros bei ilgalaikio lietaus. Nuo 2021 m. balandžio I dešimtadienio SPI skaičiuoti naudojama net 91 stotis! Koks SPI jūsų seniūnijoje, galite sužinoti prisijungę prie IKMIS.

Informaciją rengė Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyresnioji augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė ir konsultantų komanda pagal geros augalų apsaugos praktikos taisykles

 

Pranešimą paskelbė: Erika Mankutė, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba

Rekomenduojame
 
Service Perm Post Treatment Stabilizatorius cheminiam sušukavimui,1000 ml
 
Crocs™ Kids' Fun Lab Super Mario Lights Clog Flame 27
 
Intense Shower Gel Parfumuotas dušo gelis, 200ml
 
Crocs™ Baya Lined Clog Navy/Navy 39,5
 
Crocs™ Classic Bright Cobalt 36,5

Parašykite komentarą