Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) mokslininkai pristatė inovatyvią apklausomis surinktų duomenų apdorojimo metodiką, pritaikė ją siekdami nustatyti svarbiausius kriterijus, lemiančius valstybinio darželio pasirinkimą Vilniaus mieste.
Vaikų ugdymas – itin svarbus veiksnys, kuriuo rūpinasi ne tik tėvai, bet ir švietimo institucijos. Šiais laikais ikimokyklinės įstaigos teikia ne tik priežiūros, bet ir apsaugos bei auklėjimo paslaugas.
Kadangi tėvai vis labiau investuoja į atžalų ugdymą, jų nuomonė apie ikimokyklinio ugdymo įstaigų kokybę tampa vis svarbesnė. Ji gali būti naudinga ir valdžios institucijoms, siekiant tobulinti paslaugų teikimą viešajame sektoriuje.
Tyrime pristatoma apklausa buvo vykdoma prieš pat naujųjų mokslo metų pradžią, vasaros pabaigoje. Inovatyvaus tyrimo metu buvo apklausti 133 respondentai, 98 proc. jų sudarė moterys. Tėvai savo nuomonę galėjo išreikšti ne tik konkrečiai įvertindami pateiktų kriterijų svarbumą, bet ir vizualiai palygindami savo atsakymus.
Apklausos metu paaiškėjo, kad ieškodami tinkamiausio darželio, tėvai dėmesį kreipia į labai įvairius aspektus: atstumą nuo darželio iki namų, ikimokyklinės įstaigos darbo laiką, vidaus bei lako patalpų saugumą ir švarą, tėvų, mokytojų, vaikų atsiliepimus, laisvų vietų skaičių pageidaujamo amžiaus grupėse, darbuotojų kompetenciją, komunikaciją, mokymo metodų šiuolaikiškumą ar kainą.
„Tyrimo metu nustatyta, jog atstumas nuo darželio iki namų, darbuotojų kvalifikacija ir gebėjimas dirbti su vaikais, kiemo saugumas ir švara – patys svarbiausi veiksniai, lemiantys tėvų sprendimą dėl ikimokyklinės įstaigos pasirinkimo“, – apie gautus tyrimo rezultatus pasakoja VILNIUS TECH mokslininkė dr. I. Leščauskienė.
Įdomu tai, kad tokie plačiai viešumoje aptarinėjami faktoriai, kaip mokymo metodų šiuolaikiškumas ir žaislų bei įrengimų kokybė liko paskutinėse vietose pagal svarbumą. Tolerancija skirtingoms kultūroms tėvams pasirodė dar mažiau svarbus veiksnys, sprendžiant kurias ikimokyklinio ugdymo įstaigas įrašyti prioritetinėje darželių pasirinkimo eilėje.
Pasak dr. I. Leščauskienės, internetinės apklausos – itin populiari priemonė, padedanti sužinoti visuomenės nuomonę apie įvairius gyvenimo klausimus. Ši duomenų rinkimo priemonė naudojama atliekant tiek mokslinius, tiek sociologinius tyrimus. Tačiau dažnai pamirštama, kad apklausos sandara ar net atskirų klausimų išvaizda gali turėti didelę įtaką jos rezultatams.
„Kai paprašėme įvertinti, kokie kriterijai svarbiausi ieškant darželio savo vaikui, tėvai nesusimąstydami beveik visus punktus pažymėjo, kaip panašiai svarbius. To buvo galima tikėtis, nes moksliniais tyrimais įrodyta, kad paklausti apie kriterijų svarbumą, žmonės yra linkę viską vertinti labiau pozityviai, negu negatyviai. Tai sumažina atsakymų įvairovę. Ir tik maži, plika akimi vos pastebimi skirtumai leidžia suprasti, jog kai kurie darželių kokybę apibūdinantys aspektai tėvams vis tik yra svarbesni už kitus“, – teigia dr. I. Leščauskienė.
Naujasis VILNIUS TECH mokslininkų I. Leščauskienės, R.Baušio, E.K.Zavadsko ir B. Juodagalvienės pristatytas „VASMA weighting“ metodas siūlo inovatyvų būdą, kaip atsižvelgiant į apklausų metu surinktų duomenų psichometrines savybes ir panaudojant entropiją bei multikriterijinius metodus sumažinti paklaidų kiekį priimant sprendimus.
Vaivos Norkevičiūtės nuotraukos.
Pranešimą paskelbė: Agnė Augustinaitė, Vilniaus Gedimino technikos universitetas