Praėjusiais metais Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos (PPNAK) modulinių pastatų pirkimo konkursą laimėjusi ir iš jo, nutraukus sutartį, pašalinta Lietuvos bendrovė „KT Modules“ pirkimą rengusią įstaigą apskundė Kauno apygardos teismui. „KT Modules“ prašo 3,4 mln. vertės sutarties nutraukimą pripažinti nepagrįstu ir neteisėtu.
Nemažai atgarsių sukėlusį pirkimą PPNAK paskelbė praėjusių metų rugpjūtį. Specializuota modulinių sistemų gamybos bendrovė „KT Modules“ be vargo praėjo kvalifikacinių reikalavimų filtrus ir elektroniniame aukcione laimėjo 3 iš 5 pirkimo objekto dalių. Sutartis buvo pasirašyta spalio 22 dieną, „KT Modules“ įsipareigojo pirkėjui laiku pristatyti gyvenamuosius ir administracinius modulius, juos įrengti ir sumontuoti.
Sutartimi užsakovas įsipareigojo atsiskaityti sumokėdamas 100 proc. avanso. Avansas bendrovei taip ir nebuvo pervestas, o PPNAK gruodžio 29 dieną informavo, kad sutartį nutraukė.
„Nesileisiu į technines proceso detales, tačiau mūsų vertinimu, užsakovas darė viską, kad pasirašyta sutartis nebūtų įgyvendinama. Su „KT Modules“ buvo žaidžiamas žaidimas „nueik nežinia kur, atnešk nežinia ką“, prašoma pateikti papildomus dokumentus, kurių nenumato konkurso sąlygos, delsiama atsakyti į užklausas. Galiausiai, po kelis mėnesius trukusio susirašinėjimo, užsakovas konstatavo, kad vienas iš dokumentuose nurodytų prekių tiekėjų yra nepatikimas, o papildomų dokumentų teikimas nebegalimas, nes baigiasi finansiniai metai. Tuomet jie paskelbė nutraukią sutartį. Pretekstas, mūsų vertinimu, visiškai be pagrindo“, – sakė bendrovei „KT Modules“ direktorius Nikolajus Bystriakovas.
Anot jo, nurodyta bendrovė, iš kurios perkamos metalo konstrukcijos, nėra subtiekėjas ir projekte nedalyvauja. Dar daugiau – užsakovas užsitikrino garantijas atgauti visas lėšas jei paslaugos teikėjas neįvykdys įsipareigojimų. „KT Modules“ pateikė PPNAK draudimo bendrovės pasirašytą sutarties atlikimo laidavimo draudimą 5 proc. sutarties vertei ir banko garantijos raštą, užtikrinantį, kad nesėkmės atveju bus grąžinta visa avanso suma.
„KT Modules“ avanso prašė dėl to ir tik dėl to, kad tai buvo vienintelis sutartyje numatytas atsiskaitymo būdas. Toks atsiskaitymo būdas nėra įprasta praktika viešuosiuose pirkimuose, todėl ne kartą akcentavome, kad galime dirbti be avanso ir apmokėjimą gauti tik po prekių perdavimo, kas eliminuotų bet kokią riziką užsakovui. Maža to, banko garantija reiškia, kad avansu gautas lėšas reikia „užšaldyti“ depozitinėje garantiją išdavusio banko sąskaitoje. Akivaizdu, kad užsakovo padėtis labai patogi: jis turi garantijas atgauti visus pinigus, tuo tarpu tiekėjas prisiima visą riziką ir dar turi surasti lėšų užsakymo įgyvendinimui. Taip pat ir visa atsakomybė už trečiųjų šalių įsipareigojimus tenka tiekėjui. Taškas. Deja, užsakovas tašką padėjo visai kitoje vietoje, nei galima buvo tikėtis“, – konstatavo N.Bystriakovas.
Įdomu, kad tuo pat metu analogišką modulinių konteinerių pirkimą Kalėjimų departamentas rengė ir kitai kalėjimo įstaigai – Marijampolės pataisos namams. „KT Modules“ čia laimėjo ir gruodžio 21 d. sudarė dvi viešo pirkimo sutartis, kuriomis įsipareigota pristatyti ir sumontuoti modulius Marijampolės įstaigoje. Sutartys buvo analogiškos, tačiau visi klausimai dėl avanso ir jo pagrindimo buvo išspręsti per savaitę, o „KT Modules“ šiuo metu sėkmingai įgyvendina užsakymą.
Pranešimą paskelbė: Urtė Malinauskaitė, UAB „Publicum”