Įvairenybės

MIPEX 2020 tyrimas: integracijos politika Lietuvoje užsieniečiams kelia daugiau kliūčių nei galimybių

2020 m. lapkričio 16 d., minint tarptautinę tolerancijos dieną, nevyriausybinė organizacija  „Diversity Development Group“ pristatys tyrimo „Migrantų integracijos politikos indeksas“ (MIPEX 2020) rezultatus, vertinančius nacionalinę integracijos politiką LietuvojeRenginio metu taip pat bus pristatomos Lietuvos visuomenės nuostatų tyrimo išvados įvairių etninių ir socialin grupių atžvilgiu. 

MIPEX 2020 rezultatai atskleidžia, kad nepaisant per paskutinius penkerius metus įvykusių pokyčių migrantų ir prieglobsčio gavėjų integracijos srityje, šalyje įgyvendinama politika yra vertinama tik 37 taškais iš 100. Toks vertinimas yra gerokai žemesnis nei kitų tyrime dalyvavusių šalių vidurkis (50 taškų iš 100). Tai reiškia, kad šalyje gyvenantiems migrantams ir naujai į šalį gyventi atvykstantiems užsieniečiams kyla daugiau kliūčių nei galimybių. Kita vertus, lyginant su ankstesniais MIPEX 2015 tyrimo rezultatais, bendras Lietuvos vertinimas pakilo keturiais taškais. Tuo tarpu, kitų tyrime dalyvavusių šalių vertinimas vidutiniškai kilo tik dvejais taškais.

„Diversity Development Group“ tyrėja Giedrė Blažytė pastebi: Lietuvoje įgyvendinama migracijos politika išlieka selektyvi, palankesnės atvykimo sąlygos yra taikomos tik tam tikrų profesijų ir valstybių piliečiams. Be to, vis dar trūksta strateginio valstybės požiūrio į ilgalaikės integracijos priemonių įgyvendinimą. MIPEX 2020 tyrimo rezultatai rodo, kad dėl ribotų galimyb dalyvauti šalies politiniame gyvenime ir taikomų griežtų reikalavimų įgyti Lietuvos Respublikos pilietybę, užsienio šalių piliečiai visuomenėje išlieka mažiau girdimi ir matomiTokia situacija turi įtakos neigiamų visuomenės nuostatų formavimuisi ir plitimui migrantų atžvilgiu. 

Tai, kad visuomenės nuostatos įvairių migrantų grupių atžvilgiu yra labiau neigiamos, nei teigiamos, atskleidžia ir 2020 m. rudenį atliktos visuomenės nuostatų apklausos rezultataiTyrimo duomenimis, 69 proc. gyventojų mano, kad pabėgėliai gali padidinti nusikalstamumo lygį šalyje62 proc. įvardijo, kad pabėgėliai gali sukelti socialinius neramumus šalyje. Be to, du trečdaliai (66 proc.) respondentų mano, kad dauguma pabėgėlių, atvykstančių į Lietuvą, yra ekonominiai (darbo) migrantai.  

Pasak Lietuvos socialinių tyrimų centro mokslo darbuotojos Vitos Kontvainės, „Lietuvos gyventojai nerimauja dėl potencialių neramumų ar socialinių grėsmių, konkurencijos dėl darbo vietų, kuriuos, respondentų nuomone, gali sukelti pabėgėlių atvykimas į šalį. 

Iš kitos pusės, verta pažymėti, kad beveik 7 iš 10 (68 proc.šalies gyventojų pritartų, kad Lietuva priimtų gyventi Baltarusijos piliečius, atvykstančius į Lietuvą dėl ypatingų humanitarinių priežasčių. Beveik pusė (48 proc.) respondentų pritaria, kad valstybė turėtų skirti daugiau dėmesio į Lietuvą atvykstančių pabėgėlių integracijai. 

Plačiau MIPEX 2020 bei visuomenės nuostatų apklausos rezultatai bus komentuojami virtualaus tyrimų pristatymo metu. Renginys vyks anglų kalba. Renginyje bus: 

  • Apžvelgiama, kaip Lietuvoje įgyvendinama migracijos ir ne Europos Sąjungos piliečių (migrantų ir prieglobsčio gavėjų) integracijos politika vertinama ES ir EBPO šalių kontekste; 
  • Aptariama, kokių pokyčių šioje srityje pavyko pasiekti per pastaruosius penkerius metus ir su kokiais iššūkiais vis dar susiduriama; 
  • Diskutuojama, kaip šalyje įgyvendinamos integracijos politikos priemonės lemia visuomenės nuostatas užsienio šalių piliečių atžvilgiu. 

Nuoroda į renginį: https://www.facebook.com/events/458315575135765 

————————————————————————————————————-

Penktasis tarptautinio tyrimo Migrantų integracijos politikos indekso (MIPEX) leidimas, koordinuojamas Migracijos politikos grupės (org. Migration Policy Group) ir Barselonos tarptautinių santykių centro (CIDOB), apima 2014-2019 m. laikotarpį. MIPEX 2020 vertina migracijos ir migrantų integracijos politiką 52 šalyse penkiuose žemynuose: Europoje, Azijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje ir Okeanijoje. Šiuo instrumentu pateikiami išsamūs duomenys ir informacija, kuriuos galima panaudoti rengiant politines priemones, teikiant siūlymus pokyčiams ir projektams, siekiant lygybės šalyse. 

Skirtingi instrumento rodikliai padeda atskleisti daugialypį migrantų galimybių dalyvauti visuomenėje vaizdą  aštuoniose srityse: darbo rinkos mobilumo, švietimo, politinio dalyvavimo, pilietybės įgijimo, šeimos susijungimo, sveikatos apsaugos, nuolatinio leidimo gyventi šalyje ir antidiskriminacijos. MIPEX jau yra sulaukęs sėkmės ir pripažinimo – jis plačiai naudojamas politikos formuotojų, NVO atstovų bei tyrėjų ir yra cituotas daugiau nei 4 600 dokumentų. 

Daugiau informacijos apie MIPEX 2020: www.mipex.eu 

Daugiau informacijos apie MIPEX 2020 Lietuvos vertinimo rezultatus: www.mipex.eu/lithuania (prieinama nuo 2020 m. lapkričio 16 d.) 

  

Dėl detalesnės informacijos apie MIPEX 2020 Lietuvos vertinimo rezultatus, kreipkitės į Diversity Development Group tyrėją dr. Giedrę Blažytę, el.p. giedre@diversitygroup.lt, tel. 8 618 51228.  

Dėl detalesnės informacijos apie 2020 m. visuomenės nuostatų apklausos rezultatus, kreipkitės į Lietuvos socialinių tyrimų centro Etninių tyrimų instituto mokslo darbuotoją dr. Vitą Kontvainę, el.p. vita@ces.lt, tel. 685 72109 

Pranešimą paskelbė: Indrė Urbonavičiūtė-Valančiauskė, Diversity Development Group

Parašykite komentarą