Bankai ir Draudimas

Milijonų vertas neatsargumas – kaip košės prisiverda net ir atsakingiausi gyventojai?

Didelių nuostolių kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims pridaryti gali ne tik lengvabūdžiai, neatsakingi, nuolat į nemalonumus įsiveliantys gyventojai, bet ir labai tvarkingi, rūpestingi ir geranoriški žmonės. Draudikų teigimu, statistiškai būtent tokie gyventojai dažnai patenka į situacijas, kuomet turi atlyginti kitų patirtą žalą, kuri kartais gali siekti netgi ne tūkstančius, bet milijonus eurų. Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Civilinės atsakomybės draudimo skyriaus vadovė – teisininkė  Aušra Puodžiūnienė pasakoja į kokias nesėkmių pinkles įsivelia gyventojai.

Kai paveda vamzdžiai, buitinė technika ar namo konstrukcijos

A. Puodžiūnienė pažymi, kad kiekvienas asmuo yra atsakingas ne tik už savo veiksmus, bet ir už sau priklausančią nuosavybę ir jos galimai sukeliamus nepatogumus kitiems. Jei tokie nepatogumai virsta piniginiais nuostoliais, jie paprastai turi būti atlyginami.

„Bene dažniausiai pasitaikantis atvejis, kuomet gyventojams tenka atlyginti kitų patirtus nuostolius, yra kaimynų užliejimas vandeniu. Trūkusi skalbimo mašinos žarnelė, prakiurę vandens nutekėjimo vamzdžiai gali sukelti nemenkų rūpesčių. Neretai pasitaiko, kad apipilami net ne vieno, o kelių žemiau gyvenančių kaimynų butai – sugadinama jų apdaila, pažeidžiami baldai ar elektroninė įranga. Suprantama, tokios nelaimės atveju gali būti pridaroma daugiatūkstantinių nuostolių, kuriuos tenka atlyginti nuosavybės, dėl kurios ir įvyko santechninė avarija, savininkui“, – sako A. Puodžiūnienė.

Anot draudimo ekspertės, buto užliejimo atveju paprastai nukenčia tik gyventojų turtas, tačiau pasitaiko ir daug skaudesnių nelaimių, kuomet dėl neprižiūrėtos savininko nuosavybės sužalojami žmonės, o jų patirtą neturtinę žalą taip pat gali tekti atlyginti.

„Kolegos Vokietijoje turėjo atvejį, kai nuo namo stogo nupūsta čerpė užkrito šalia buvusiam vaikui ant galvos ir jį sužalojo. Namo savininkas buvo apsidraudęs asmens civilinės atsakomybės draudimu, o draudikai nukentėjusiai pusei atlygino 635 tūkst. eurų siekusią žalą. Galima įsivaizduoti, kokia finansinė našta dėl labai nemalonaus atsitiktinumo būtų tekusi namo savininkui, jei jis nebūtų apsidraudęs“, – pasakoja „ERGO Insurance“ Lietuvoje ekspertė.

Vaikų išdaigos – tėvų rūpestis

A. Puodžiūnienė primena, kad gyventojai yra atsakingi ir už savo nepilnamečius vaikus bei augintinius, kurie gali pridaryti nemažai bėdų aplinkiniams.

„Vaikai nelinkę galvoti apie savo veiksmų pasekmes, įvertinti rizikas. Nenuostabu, kad žaisdami futbolą mažieji kartais išdaužia kaimynų langą ar važinėdami dviračiu, čiuoždami rogutėmis nuo kalno įbrėžia ar aplamdo kieme stovintį automobilį. Vis tik tai ne blogiausia, kas gali nutikti. Dar viena situacija iš kolegų užsienyje patirties: nepilnametis degino popierius šalia prekybos centro, liepsnos persimetė į greta buvusį šiukšlių konteinerį, o nuo šio išplito į pastatą. Sudegė visas prekybos centras, o nuostolių dydis siekė 17,5 mln. eurų. Kartais mažos vaikų išdaigos gali tapti dideliais rūpesčiais jų tėvams“, – teigia draudimo ekspertė.

Pasak ekspertės, nemalonumų savo šeimininkams pridaro ir augintiniai. Ūmaus būdo šuo, užpuolęs praeivį parke ar gatvėje, gali ne tik rimtai sužaloti žmogų, bet ir kainuoti milžiniškas pinigų sumas jo šeimininkui. Draudimo ekspertė prisimena atvejį Vokietijoje, kai nedrausmingas šuo apkandžiojęs vaiką pridarė turtinės ir neturtinės žalos už 800 tūkst. eurų.

„Nuo mažens reikėtų ugdyti vaikų saugaus ir atsargaus elgesio įpročius, pasikalbėti su jais apie galimus pavojus. Naminiams gyvūnams taip pat reikėtų skirti didelį dėmesį – dresuoti juos, neleisti lakstyti be pavadėlio ar antsnukio tose vietose, kur gali būti kitų žmonių, rinktis neagresyvių šunų veisles. Visuomet patartina apsisaugoti nuo rizikų apsidraudžiant asmens civilinės atsakomybės draudimu, kuris galioja ne tik draudėjui, bet ir jo sutuoktiniui, nepilnamečiams vaikams bei, žinoma, apsaugo nuo jo augintinių kitiems padarytos žalos“, – sako A. Puodžiūnienė.

Atostogos, kurias norisi užmiršti kuo greičiau

Per atostogas rūpesčių nesinori niekam. Deja, kartais atostogaujant jų galima prisidaryti iki valiai. Ir ne tik sau, bet ir kitiems asmenims. Dažniausiai kitus žmones gyventojai sužaloja slidinėjimo kurortuose, kur traumų rizika visuomet yra didesnė.

„Vykdami atostogauti žmonės jau įprato pasirūpinti kelionių draudimu ar draudimu nuo nelaimingų atsitikimų, tačiau daugelis mano, kad nukentėti gali tik patys, bet ne sužeisti kitus asmenis. Toks įsitikinimas gali brangiai kainuoti, nes dažnai po susidūrimo su kitais slidininkais ar poilsiautojais kalnuose nukenčia tas asmuo, į kurį netyčia atsitrenkiama ar jį stumtelima“, – pasakoja Civilinės atsakomybės draudimo skyriaus vadovė – teisininkė.

Anot A. Puodžiūnienės, sužaloti kitus asmenis galima ir kitų aktyvių pramogų metu ar tiesiog nerūpestingai poilsiaujant.

„Važiuojant dideliu greičiu ir nesuvaldžius dviračio nėra sudėtinga rimtai sužaloti pro šalį einantį pėsčiąjį. Vasarą šokinėjimas nuo lieptelio į vandenį taip pat gali baigtis kitų asmenų kaulų lūžiais ar galvos sutrenkimais. Net ir paprasčiausias bandymas išsikepti dešrelių ar mėsainių ant grotelių gali virsti nelaime. Toks atvejis, beje, taip pat yra buvęs – norėdami greičiau įkurti ugnį ant grotelių kepamai mėsai gyventojai šliūkštelėjo degaus skysčio, o kilęs ugnies kamuolys pasiekė ir šalia stovėjusį kaimynų vaiką. Padaryta žala – 3 mln. eurų. Nors tai vyko ne Lietuvoje, tačiau panašūs nutikimai gali pasitaikyti bet kur“, – sako A. Puodžiūnienė.

Draudimo ekspertės teigimu, Lietuvoje per mėnesį „ERGO Insurance“ vidutiniškai fiksuoja 23 įvykius pagal galiojančias asmens civilinės atsakomybės sutartis. Iš viso jų metu pernai gyventojai patyrė žalos už 67 tūkst. eurų, o didžiausia draudimo išmoka siekė 3500 eurų.

Rekomenduojame
 
TOMS Geo Lace Women's Alpargata Black 40
 
GEOX Kilwi Girl J02D5B0MABC Pink C8172 32
 
Camper Peu Cami 17665-014 Black 42
 
Crocs™ Crocband™ Black 44,5
 
BIOMECANICS 212164 Blanco/Multi 27

Parašykite komentarą