Sveikata

Miego ir maisto harmonija: ką valgyti, kad pabustume pailsėję?

Kovo 21-ąją daugelyje Europos šalių minima Tarptautinė miego diena, kurios tikslas yra atkreipti visuomenės dėmesį į miego svarbą. Juk tai – vienas reikšmingiausių gyvenimo elementų, lemiančių ne tik organizmo būklę, bet ir visas gyvybines funkcijas. Šalia kokybiško miego labai dažnai minimi ir teigiami mitybos įpročiai. Sakoma, jog riebus ar aštrus maistas prišaukia košmarus, o štai lengvas užkandis ar karštas gėrimas tiesiog subalansuoti saldiems sapnams. Tad ką dėti į burną, kad poilsis būtų ramus ir kokybiškas?

Tarp maisto ir miego rekomenduoja daryti protingas pertraukas

Apie miegą vyrauja daugybė mitų: vieni sako, jog į lovą dera eiti tuščiu skrandžiu, kiti gi įsitikinę, jog ramybės neduos gurgiantis pilvas. Mitybos ir neurologijos specialistai vieningai sutaria, jog su maistu gaunamos energijos trūkumas miego kokybę gali net pabloginti, todėl badauti prieš miegą nepatariama. Tiesa, vakarienės porcijos dydis neturėtų būti didesnis nei 300 gramų, o pasirinkti produktai – neapsunkinantys organizmo.

Kaip teigia geros savijautos centro „Sanus“ visuomenės sveikatos specialistas Tomas Radišauskas, prieš einant miegoti reikia įvertinti, ko ir kiek suvalgėme. „Jeigu vakare užsimanysime riebaus, baltyminio (riebių pieno produktų, riebios mėsos, žuvies, kiaušinių) ar kito sunkiai virškinamo, pavyzdžiui, rūkyto maisto, jį turėtume valgyti iki miego likus bent 4–6 valandoms. O štai jei vartosime daugiau angliavandenių turinčio maisto (grūdinių kultūrų, vaisių ar daržovių) jau po 1–2 val. galėsime eiti miegoti, nes toks maistas greičiau ir lengviau suvirškinamas“.

Specialisto teigimu, prieš miegą labiausiai tinka nedideliu glikeminiu indeksu pasižymintys maisto produktai, kurie lėtai patenka į kraują ir tokiu būdu nesukelia išblaškančių energijos šuolių. Be to, pasirinktas maistas neturėtų būti kaloringas.

Sočius naktipiečius keiskite sveikais užkandžiais

„Iki miego galima suvalgyti šiek tiek riešutų, pilno grūdo duonos sumuštinį su varške, natūralaus jogurto su maistinėmis skaidulomis ir sėklomis, daržovių. Svarbu, kad maistas turėtų pakankamą skaidulų kiekį – taip neapkrausite virškinimo sistemos ir mažiau trikdysite miegą“, – teigia T. Radišauskas.

Tuo tarpu populiariuose miegui palankių produktų sąrašuose puikuojasi nebūtinai mažai kaloringi produktai. Teigiama, jog juose esantys elementai ir vitaminai daro tikrus stebuklus gero poilsio atžvilgiu. Prie tokių priskiriami kai kurie vaisiai, pilno grūdo dribsniai, žolelių arbatos, medus, uogos, kai kurių rūšių riešutai ir mėsa.

Pavyzdžiui, bananuose yra didelė kalio koncentracija, todėl jie gerina miego kokybę. Be to, juose yra ir B6 vitamino, o būtent jis reikalingas melatonino, padedančio mums užmigti, gamybai. Vitamino B6 taip pat yra grūdiniuose dribsniuose su džiovintais vaisiais, todėl šie produktai rekomenduojami miego sutrikimų kamuojamiems žmonėms. Miegą pagerinti gali ir protingas kiekis graikiškų, migdolų, lazdynų ar anakardžių riešutų, nes juose esantys nesotieji riebalai stiprina širdį, o kartu ir didina serotonino kiekį organizme. Bene didžiausi kiekiai melatonino aptinkami vyšniose, todėl prieš miegą suvartota sauja šių uogų arba stiklinė sulčių taip pat pagerins naktinį poilsį.

Tiems, kurie neįsivaizduoja vakarienės be mėsos, rinktis rekomenduojama kalakutieną – joje gausu amino rūgšties triptofino, kuris yra gero miego garantas. Na, o karšti gėrimai, pavyzdžiui puodelis šilto pieno ar žolelių arbata, suteiks raminamąjį poveikį ir padės sukurti miego ritualą.

Teigiamų sveikatos pokyčių atnešti gali teisingas maistas

Pasak prekybos tinklo IKI komunikacijos vadovės Bertos Čaikauskaitės, minimi produktai yra neatsiejama pirkėjų krepšelių dalis, kuriuos dažnas renkasi veikiausiai net nežinodamas apie jų teigiamą poveikį miego kokybei.

„Sveikatai ir miegui palankių produktų sąrašai nuolat nedaug kinta, tačiau metai iš metų juose minimi bananai. Drįsčiau teigti, kad lietuviai kalio ir melatonino kiekiais turėtų būti puikiai aprūpinti, nes šių vaisių perkamumas išlieka aukščiausiose pozicijose visus metus. Žinoma, bananus žmonės perka nebūtinai siekdami kokybiško miego, dažniau tai tiesiog sveikas pusryčių ar užkandžių pasirinkimas. Tas pats pasakytina ir apie riešutus – pagal populiarumą mėgstamiausi yra pistacijų, graikiniai ir migdolų, tad, panašu, jog kartais nė patys nežinodami, pirkėjai renkasi puikų miegą garantuojančius produktus. O štai kas liečia vyšnias, jų derliumi džiaugiamės vos nuo gegužės iki liepos mėnesio. Vis tik pirkėjams visuomet siūlome šaldytų vyšnių, kurios puikiai išlaiko vitaminus, tad iš jų taip pat nesunkiai pagaminsite mėgstamą gėrimą“, – sako B. Čaikauskaitė.

IKI atstovės teigimu, susidūrus su miego problemomis ne visuomet būtina griebtis vaistų, kartais tiesiog verta pergalvoti savo valgiaraštį. „Parduotuvėse išties galima rasti platų maisto, pasižyminčio raminančiomis savybėmis, asortimentą. Tai įvairios žolinės arbatos, medus, daržovės, vaisiai. O sureguliavus mitybą ir pasirinkus sveikesnius maisto produktus galima atsikratyti daugybės nemalonių pojūčių“.

Pranešimą paskelbė: – -, UAB „VIP Viešosios informacijos partneriai”

Parašykite komentarą