Verslas

Medikas apie paramą kariaujantiems ukrainiečiams: pagalbos nebereikės tik tada, kai baigsis karas

Rusijos karui Ukrainoje tęsiantis jau beveik pusantrų metų, nesibaigia ir būtinosios pagalbos kariaujantiems ukrainiečiams poreikis. Parama medicinos priemonėmis Ukrainos kariams besirūpinančio Lietuvos anesteziologų reanimatologų draugijos paramos fondo direktorės Vilmos Traškaitės-Juškevičienės teigimu, gyvenant taikos sąlygomis kartais sunku suprasti, kiek daug elementarių priemonių, tokių kaip tvarsčiai ar turniketai, kasdien reikia ten, kur vyksta karas, todėl svarbu, kad pagalba ukrainiečiams būtų teikiama nuolat.

„Kariaujančioje Ukrainoje žmonės sužeidžiami ir žūsta kasdien. Liūdniausia, kad kai kurių mirčių būtų galima išvengti, laiku ir tinkamai suteikus būtiną medicinos pagalbą sužeistiesiems. Svarbiausios yra pirmosios minutės po sužeidimo, todėl šis laikas vadinamas lemiamu, kuomet sužeistasis turi gauti pagalbą. Kare kiekviena valanda kažkam gali tapti lemiama, nes sužeidimai dažnai būna itin sunkūs, o laiku nesuteikus pagalbos, tampa mirtinais. Todėl nuolat palaikome ryšį su Ukrainos karo medikais, aiškinamės jų poreikius ir pagal juos perkame reikalingą medicininę įrangą ir priemones. Net ir paprasčiausi tvarsčiai, kurių pilnos vaistinės, kare gali tapti nepakeičiama, gyvybes gelbstinčia priemone“, – sako V. Traškaitė-Juškevičienė.  

Neseniai Lietuvos anesteziologų reanimatologų draugijos (LARD) paramos fondas kartu su vienu didžiausių šalyje degalinių tinklu „Circle K Lietuva“ organizavo paramos akciją „Lemiama valanda“ skubios medicininės pagalbos priemonėms Ukrainos gyventojams nupirkti. Per maždaug mėnesį trukusią akciją, kuomet nuo kiekvieno tinklo degalinėse nupirkto karšto gėrimo puodelio paramai buvo skiriama 10 euro centų, surinkta 106 tūkst. eurų parama. Akciją inicijavusi bendrovė „Circle K Lietuva“ papildomai skyrė dar 100 tūkst. eurų, tad visa LARD paramos fondui paaukota suma siekia 206 tūkst. eurų.

Dalį įrangos sunaikino minosvaidžiai

Pasak paramos rinkime aktyviai dalyvaujančio LARD paramos fondo valdybos nario, gydytojo Roko Tamošausko, už paramos lėšas jau nupirkta ir dar perkama ne tik daug įvairios medicininės įrangos, medikamentų ir priemonių, bet nupirktas ir vienas automobilis, taip pat dar šešios transporto priemonės buvo suremontuotos, parengtos darbui karo sąlygomis ir perduotos ukrainiečiams.

„Karo laukas – tai ne saugus ligoninės pastatas, kur įrangai nieko nutikti negali, vykstant karui medicininė įranga taip pat būna subombarduojama. Deja, taip nutiko ir su mūsų metų pradžioje nugabentais taktiniais transportiniais kvėpavimo aparatais bei defibriliatoriais-monitoriais – jie buvo subombarduoti kartu su greitosios medicinos pagalbos automobiliu rusų minosvaidžių. Todėl šiuo metu vėl esame užsakę ir laukiame kelių defibriliatorių-monitorių, taip pat keleto taktinių transportinių kvėpavimo aparatų. Juos pristatysime karo anesteziologams“, – sako R. Tamošauskas.

Gydytojo teigimu, transportiniai dirbtinės ventiliacijos aparatai ukrainiečiams šiuo metu labai reikalingi. Kariui po sprogimo patyrus barotraumą, jis praranda sąmonę, sutrinka arba visai sustoja jo kvėpavimas. Tokiu atveju būtina kuo skubiau, pasitelkiant pagalbines priemones, užtikrinti pilnavertį kario kvėpavimą, prijungiant jį prie transportinio dirbtinės ventiliacijos aparato, kurio veikimui nėra būtinas suslėgtas deguonis.  

Pašnekovas vardija, kad tokių aparatų kaina gali siekti iki 10-20 tūkst. eurų, o jų reikia ne vieno. Be 6-10 tūkst. eurų nepavyks įsigyti ir defibriliatoriaus, tad nieko keisto, jog surenkamos paramos lėšos yra išnaudojamos gana greitai.  

„Neseniai nugabenome 200 vnt. suvyniojamų taktinių neštuvų, pasiūtų Šiauliuose, priešgrybelinių vaistų už 5 tūkst. eurų, aparatą ausų būgnelių apžiūrai – ausų trauminiai pažeidimai yra labai dažni ten, kur sprogsta sviediniai, minos ir bombos. Vežame į Ukrainą ir infuzinius skysčius, koloidinius tirpalus, kurie atstato prarasto kraujo tūrį, visada trūkstamų turniketų, tvarsčių, chirurginių siūlų, – vardija R. Tamošauskas.

Gelbstint gyvybes svarbus automobilių pravažumas

Anesteziologas reanimatologas pasakoja, kad gelbstint sužeistuosius reikalinga ne tik medicininė įranga, bet ir transporto priemonės, kuriomis jie gali būti evakuojami iš karo veiksmų zonos: evakuacijos mikroautobusai, taip pat greitosios medicinos pagalbos automobiliai, didesnio pravažumo lengvieji automobiliai. Tam taip pat naudojamos paramos lėšos.

„Šiuo metu aktyviai dirbame, kad gautume penkis mikroautobusus ir evakuacijos automobilius, jie turėtų mus pasiekti jau šį mėnesį. Leisime paramos lėšas jų remontui ir parengimui darbui fronto sąlygomis. Taip pat ieškome įsigyti padidinto pravažumo džipo ir pikapo artimajai karių evakuacijai“, – sako jis. 

Karo fronte medikai dažniausiai susiduria su smarkiai kraujuojančiais ligoniais, sužalotais skeveldrų, taip pat daug traumų, ypač smegenų ir vidaus organų pažeidimų, sukelia sprogstantys artilerijos sviediniai ir minos. Tokiu atveju pirmiausia stabdomas kraujavimas, naudojant turniketus ir specialius tvarsčius kiaurinėms žaizdoms, tačiau sužeistasis privalo būti nedelsiant išvežtas iš karo veiksmų zonos ten, kur gautų tolesnę kvalifikuotą pagalbą, kitaip rizikuojama netekti galūnės arba negrįžtamai sutrikdyti vidaus organų funkciją.

„Todėl ir tiekiame padidinto pravažumo greitosios pagalbos automobilius su būtina medicinine įranga, nes karo fronte nėra asfaltuotų kelių, kuriais paprastai būtų galima nuvykti iki ligoninės, – sako R. Tamošauskas.

Kartu su artimiausia automobilių partija į Ukrainą iškeliaus ir 500 vnt. Heimlicho vožtuvų, kurie reikalingi, kuomet esant kiauriniam krūtinės ląstos pažeidimui subliūkšta plautis, bei 500 vnt. itin efektyvių savaime šildančių antklodžių, kurių šildymo elementas veikia iki 12 val. – jos labai reikalingos apsaugant sužeistuosius ir nukraujavusius nuo sušalimo. 

 

Apie „Circle K Lietuva“:

95-ias degalines Lietuvoje valdanti bendrovė „Circle K“ yra didžiausia pagal pajamas Lietuvos mažmeninės naftos prekybos įmonė, kurią valdo Kanados „Alimentation Couche-Tard“. Didžiąją dalį jos degalinių tinklo sudaro viso aptarnavimo degalinės – jų yra 87, dar 8 – automatinių. Pagal 2022 metų sumokėtus mokesčius, „Circle K“ Lietuvoje tarp prekybininkų užėmė pirmą vietą. 2023 „Sustainable Brand Index™“ Circle K Lietuva užėmė pirmą vietą degalinių tinklų kategorijoje.

 

Apie Lietuvos anesteziologų reanimatologų draugijos paramos fondą

Lietuvos anesteziologų reanimatologų draugija – tai mokslinė draugija, vienijanti Lietuvos anesteziologus reanimatologus, reikšmingai prisidėdama prie šių gydytojų profesinio tobulėjimo, įrodymais pagrįstos medicinos žinių ir naujovių sklaidos bei aktyviai įsitraukia į Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuojamus projektus. Pastaruoju metu LARD aktyviai įsitraukė ir į visuomeninę veiklą tiek COVID-19 pandemijos metu, tiek ir prasidėjus karui Ukrainoje. Atsiradus poreikiui ir galimybėms aktyviai remti kolegas medikus, dirbančius karo sąlygomis, buvo įsteigtas Lietuvos anesteziologų reanimatologų draugijos paramos fondas, kurio valdybos nariai, palaikydami ryšį su kolegomis Ukrainoje, stengiasi atliepti jų lūkesčius ir poreikius. Lietuvos anesteziologų reanimatologų draugija ir draugijos paramos fondas remia ir rėmė Ukrainą palaikančias organizacijas, išsiuntė priemonių, įrangos, automobilių, o valdybos nariai dalyvavo medikų misijoje ir teikė realią pagalbą nuo karo Ukrainoje nukentėjusiems pacientams.

Pranešimą paskelbė: Eva Mikuckytė, UAB „Idea Prima”

Parašykite komentarą