Įvairenybės

Mažo būsto interjeras – į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Nemažai gyventojų šiandien renkasi įsikurti kompaktiškuose, nedidelio ploto būstuose, kuriuose ypač svarbus protingas erdvių išplanavimas ir ergonomiškas, funkcionalus interjero dizainas. Anot interjero dizainerės, studijos „Matu Studio“ įkūrėjos Viktorijos Matulevičienės, siekiant tokį sukurti savo namuose reikia nepamiršti keleto pagrindinių taisyklių. Savo ruožtu prekybos tinklo „Gintaro baldai“ marketingo vadovas Kirilas Kokotkinas, pabrėžia praktiškų ir mažoms erdvėms pritaikytų baldų svarbą nedidelio ploto erdvėse užtikrinant jaukią ir patogią aplinką.

Prioritetas – išspręsti miegamų vietų klausimą

Planuojant kompaktiškų namų erdves V. Matulevičienė pirmiausiai pataria apgalvoti, kiek žmonių jose gyvens ir kuriose iš jų praleis daugiausiai laiko. Anot dizainerės, miegamų vietų poreikis yra vienas iš pagrindinių faktorių, apsprendžiančių būsto išplanavimą.

„Kadangi mažame plote dažnai nėra galimybės įsirengti atskiro miegamojo – jau nekalbant apie vaikų ar svečių kambarį, todėl miegamųjų vietų klausimas paprastai efektyviausiai išsprendžiamas renkantis išskleidžiamas sofas ar, pavyzdžiui, į spintą suskleidžiamas lovas. Jei bute reikalingos miegamos vietos svečiams, pravartu pagalvoti ir, pavyzdžiui, apie išskleidžiamą fotelį. Žinoma, kiekvienu atveju ieškant tinkamiausių sprendimų reikia atsižvelgti į konkretaus buto ypatumus“, – sako V. Matulevičienė.

Svarbu, kad netrūktų vietos susidėti daiktams

Kitas svarbu dalykas, interjero dizainerės teigimu, yra būsto gyventojų įpročiai. Pavyzdžiui, jeigu dažnai pietaujama ir vakarieniaujama namuose, tuomet gali būti prasminga daugiau erdvės skirti virtuviniam stalui ar salelei. Tačiau, jei namuose valgoma retai, gali pakakti ir nedidelio staliuko arba vietą valgymui sukurti renkantis nestandartinius sprendimus – pavyzdžiui, išnaudojant plačią palangę.

„Galiausiai, svarbu užtikrinti, kad namuose būtų pakankamai vietos susidėti visiems daiktams. Dėl to pravartu ieškoti funkcionalių sprendimų. Pavyzdžiui, mažuose butuose visuomet verta rinktis lovas su patalynės dėžėmis. Nedideliuose lofto tipo būstuose daiktams susidėti neretai išnaudojama erdvė po laiptais į antresolę. Čia įrengiami specialūs stalčiai, lentynos ar spintelės. Dažnai galimybių daiktams susidėti bute yra daugiau, nei iš pirmo žvilgsnio atrodo. Tereikia kūrybiškesnio požiūrio ir nebijoti drąsesnių, nestandartinių sprendimų“, – sako V. Matulevičienė.

Funkcionalūs baldai suteikia lankstumo

Kokotkino teigimu, kalbant apie baldus bendrai, mažam būstui verta rinktis tokius, kurie nebūtų labai masyvūs, neužgriozdintų erdvės, jos pernelyg neapkrautų. Baldai turėtų suteikti lengvumo pojūtį.

„Mažame plote ypač gali praversti vadinamieji baldai „transformeriai“, kurie pagal poreikį gali keisti savo formą ir funkciją, būti suskleidžiami ar išlankstomi. Tai gali būti, pavyzdžiui, stalas transformeris, pufai-daiktadėžės ar minkštas kampas su miegamojo funkcija. Tokie baldai leidžia be reikalo neapkrauti erdvės, tačiau tuo pačiu sutiekia galimybę prireikus, pavyzdžiui, švenčių metu susodinti prie stalo daugiau žmonių. Pastebime, kad tokie baldai vis labiau populiarėja“, – sako K. Kokotkinas.

Visus pasirinkimus reikia gerai apgalvoti

Matulevičienė priduria, kad bet kuriuose namuose, o ypač tuose, kuriuose erdvės trūksta, reikėtų vengti nereikalingų baldų ir daiktų. Mažose patalpose svarbu stengtis tikslingai panaudoti kiekvieną kvadratinį centimetrą, išlaikyti laisvumo ir lengvumo pojūtį. Apsikrovus nereikalingais daiktais tai padaryti sunku. Dėl to, pavyzdžiui, jei namuose neplanuojama dažnai dirbti, neverta pirkti ir atskiro darbo stalo.

„Neturėdami interjero planavime patirties gyventojai neretai ne tik pernelyg apsikrauna, bet ir pasirenka per didelių gabaritų baldus. Dėl to namuose gali trūkti jaukumo, komforto ir žinoma erdvės. Todėl reikėtų tikrai gerai pagalvoti prieš renkantis 180 cm pločio lovą, jei miegamasis yra mažas. Tas pats galioja stalams, spintelėms komodoms ir kitiems baldams. Dažnu atveju verčiau rinktis mažesnius, tačiau ergonomiškus baldus. Mažuose būstuose prioritetas visuomet turėtų tekti patogumui“, – įsitikinusi V. Matulevičienė.

Galiausiai, interjero dizainerė mažesnio ploto būsto interjerui pataria vengti tamsių, ryškių spalvų, o verčiau rinktis šviesesnes, kurios padeda kurti ir sustiprinti erdvės pojūtį. Anot V. Matulevičienės, vizualiai erdvę – pavyzdžiui, siauro koridoriaus – praplėsti gali padėti ir veidrodžiai. Ekspertės teigimu, laikantis šių taisyklių net ir itin mažame plote galima sukurti namus, į kurios visuomet bus gera sugrįžti.

Pranešimą paskelbė: Karolis Adamonis, UAB „INK agency“

Parašykite komentarą