Verslas

LIPFA tyrimas: nedirbanti sąskaita gali tapti didžiausia klaida

Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) skaičiavimais, per keletą dešimtmečių finansų rinkose investuojamos lėšos galiausiai sudaro didžiausią dalį investicijų portfelyje. Štai kodėl, anot LIPFA vadovo Tado Gudaičio, nedirbanti sąskaita gali tapti didžiausia klaida.

Pasak jo, sudėtinių palūkanų efektas sėkmingai išnaudojamas ir auginant jautrias pensijų santaupas bei įveikiant infliacijos įtaką, tik yra rimta priežastis, kodėl jis ne kiekvieną Lietuvoje gali paversti milijonieriumi.

LIPFA specialistų skaičiavimais, jeigu sudėtinių palūkanų efektą pasirinktume vertinti 30-ies metų laikotarpiu, kurio metu vidutinės metinės palūkanos būtų apie 7 proc., o startinė investicijų suma 1 tūkst. eurų, tai pirmaisiais kaupimo metais palūkanos sudarytų 70 eurų.

Sudėtinių palūkanų vertė, palyginti su investuota suma ir jos uždirbtomis palūkanomis, taptų didžiausia investicijų portfelio dalimi maždaug 20-aisiais kaupimo metais. Paskutiniais 30-aisiais kaupimo metais investicijų portfelio vertė atrodytų taip: 1 tūkst. eurų pradinė investicija, 2,1 tūkst. eurų sukaupta grąža nuo pradinės investuotos sumos ir dar 4,5 tūkst. eurų sudarytų grąža nuo uždirbtos sumos, arba sudėtinės palūkanos.

„Taigi, po trisdešimties metų nuoseklaus kaupimo, galutiniame investicijų portfelyje maždaug 60 proc. jo vertės sudarytų būtent sudėtinės palūkanos. Tik dėl to, kad visą kaupimo laiką šie jūsų uždirbti pinigai sukosi rinkoje, už juos buvo įsigyjama įvairių vertybinių popierių, kurie prisidėjo auginant vertę. Sudėtinių palūkanų efektas yra realiai dirbančių pinigų efektas“, – sako T. Gudaitis.

Kas yra sudėtinės palūkanos?

Sudėtinių palūkanų efektas pasiekiamas tuomet, kai uždirbamos palūkanos (t.y. investicinė grąža) lieka investicijų portfelyje ir yra investuojamos finansų rinkoje, taip savo ruožtu uždirbdamos palūkanas ne tik nuo investuotos sumos, bet ir nuo anksčiau gautos investicinės grąžos (t.y. palūkanų)

Pavyzdžiui, investavus 100 tūkst. eurų, su sąlyga, kad metinė grąža sudarys apie 7 proc., o investicijų portfelis nebus liečiamas, per 20 metų jo vertė dėl sudėtinių palūkanų efekto turėtų išaugti iki beveik 387 tūkst. eurų, kai tuo tarpu paprastos palūkanos sudarytų apie 240 tūkst. eurų.

„Mūsų elgesys su pinigais gali būti atsakingas ir ne, efektyvus ir ne, toliaregiškas ir ne. Tinkamai valdant rizikas galime įdarbinti savo lėšas jas investuodami, kad mums neštų maksimalią naudą. Nebūsiu pirmas pasaulyje tą pasakęs, bet sudėtinių palūkanų efektas pagrįstai vadinamas vienu iš pasaulio stebuklų, nes jis leidžia uždirbti palūkanas nuo jau uždirbtų palūkanų. Kaip pasakė žinomas investuotojas Warren Buffett, jeigu nerasi galimybės priversti pinigus dirbti ir tada, kai miegi, būsi priverstas dirbti iki mirties“, – sako T. Gudaitis.

Jo teigimu, sudėtinių palūkanų magija mus moko nuoseklumo, kantrybės ir pasitikėjimo finansų rinkomis. Reguliarus investavimas padeda išlyginti svyravimus rinkose, išnaudoti ir gerus laikus, ir kritimo etapus.

„Tuo tarpu norėdami išgauti sudėtinių palūkanų efektą, turėtume susilaikyti nuo pagundos išsiimti dalį uždirbtų pinigų ar kitaip mažinti savo investicijų portfelį“, – teigia LIPFA vadovas.

Pasak jo, štai todėl teiginyje „pinigai uždirba pinigus“ vienas žodis turi būti vertinamas kritiškai rimtai ir tai nėra žodis „pinigai“. Investicijų portfelio prieaugį investuojant toliau, uždirbta investicinė grąža leidžia įsigyti daugiau vertybinių popierių, taip prisidedant prie augančios ekonomikos ir didinant savo finansinę nepriklausomybę.

Milijonas, tūkstančiai ar šimtai eurų

Akivaizdu, kad sudėtinių palūkanų efekto mastas ypač smarkiai priklauso nuo to, kokia suma pasirenkama investuoti ir kokį laiką pinigai bus investuoti: kuo rimtesnis įnašas ir kuo ilgesnį laiką pinigai investuojami, tuo įspūdingesnis rezultatas bus pasiektas. Atitinkamai tai lemia koks bus investavimo ciklo finišas – milijoninis, tūkstantinis ar kuklesnis.

II pensijų pakopoje dalyvaujanti apie 80 proc. Lietuvos dirbančiųjų dalis pradeda nuo gerokai mažesnių sumų, kadangi nuo atlyginimo kas mėnesį pensijų kaupimui pervedama iki 3 proc. atlyginimo. Anot T. Gudaičio, visi savo pensijai investuoti pinigai neabejotinai uždirbs papildomą grąžą iš sudėtinių palūkanų efekto, bet pats kaupimo tempas yra tikrai atsargus ir lėtas.

„Akivaizdu, kad puikių rezultatų iš sudėtinių palūkanų pavyksta pasiekti tiems, kas gali sau leisti investicijoms skirti iškart ir daug. Bet ir tie, kas to padaryti negali, žinodami sudėtinių palūkanų augimo principą gali sėkmingai didinti savo investicijas laipsniškai, atsižvelgdami į realias galimybes ir investuoti juos ilgai 30-40 metų arba visos savo profesinės karjeros metu“, – konstatuoja asociacijos vadovas.

Pranešimą paskelbė: Edgaras Batušan, UAB „Idea Prima”

Parašykite komentarą