Limfinės sistemos pagrindinė užduotis išvalyti ir atgaivinti mūsų organizmo ląsteles. Nors iš pirmo žvilgsnio tai gali nuskambėti kaip labai paprastos funkcijos, tačiau iš tikrųjų be limfinės sistemos mes ilgai neišgyventume.
Limfa yra skaidrus skystis, kuriame yra maistingosios medžiagos ir deguonis – panašiai kaip ir kraujas, tik be raudonųjų ir baltųjų kraujo kūnelių. Limfa teka per visą žmogaus kūną ir kaupiasi aplink ląsteles tam, kad galėtų jas aprūpinti būtinomis medžiagomis ir išsaugoti tinkamą jų būklę. Tokiu atveju ląstelės taip pat gali į šį skystį pašalinti atliekas ir toksinus. Tuomet limfinė sistema surenka šias atliekas ir bet kokį aplink ląsteles esančios limfos perteklių, pernešant visą tai per limfmazgius atgal į bendrą kraujotakos sistemą. Limfa visuomet teka tik viena kryptimi – tolyn nuo ląstelių ir link širdies.
Limfagyslės yra randamos visame mūsų kūne, o apytiksliai 70 % iš jų yra iš karto po mūsų oda. Šios limfagyslės veikia surinkdamos skysčius tarp ląstelių, kuomet jos yra veikiamos švelnaus spaudimo, atsirandančio nuo susidariusių skysčių sankaupų, raumenų susitraukimų ar masažuotojo rankų spaudimo. Naudojant labai lengvus paspaudimus ritmiškais ir sukamaisiais judesiais masažo specialistas gali stimuliuoti limfinę sistemą, pagerinant jos veiklą ir padedant limfai judėti link širdies. Be to, atlaisvinant limfagysles limfodrenažinis masažas gali padėti atstatyti limfinę sistemą ir padėti jai veikti veiksmingiau, tokiu būdu tiesiogiai prisidedant prie geresnės sveikatos.

Kuomet limfinė sistema veikia puikiai, mes jaučiamės kur kas sveikesni ir mūsų imuninė sistema būna gerokai stipresnė – galinti veiksmingiau kovoti su įvairiais virusais ir bakterijomis, o tai reiškia, kad rečiau sergame įvairiomis ligomis. Tuo tarpu, jei limfinės sistemos veikla sulėtėja arba ji yra blokuojama, pvz., po chirurginės operacijos ar fizinės traumos, mes galime susidurti su patinimu, jaustis išsekę ir būti gerokai lengviau pažeidžiami peršalimo bei infekcijų.
Kai limfinė sistema neveikia taip, kaip turėtų veikti, atsiranda edemos ar stipriai patinusių audinių požymiai. Paprastai tai akivaizdžiai pastebima po tolimų kelionių lėktuvu – kulkšnys ir kojos tampa įsitempusios ir pabrinkusios. Taip nutinka dėl judėjimo stokos, dėl sėdėjimo metu limfagyslėms tenkančio spaudimo ir nusvirusių kojų padėties. Tačiau edemos atsiradimo priežastimi taip pat gali būti ir įvairios ligos. Nesveika gyvensena šiomis dienomis yra viena dažniausių priežasčių, kodėl limfinė sistema veikia neveiksmingai, tačiau pastaroji priežastis anaiptol nėra vienintelė. Taip pat neigiamos įtakos limfinės sistemos veiklai gali turėti:
- Fizinio aktyvumo trūkumas – limfai reikia raumenų jėgos tam, kad ji galėtų judėti visame kūne.
- Prasta ir nepilnavertė mityba – gali paskatinti užsikimšimą ir išskirti daugiau atliekų, kurias surenka ir pašalina limfa.
- Teršalai – tiek į mūsų organizmą patenkantys iš aplinkos, tiek ir iš mūsų kasdienės mitybos.
- Chirurginės operacijos ir fizinės traumos.
- Nėštumas.
Limfodrenažinis masažas
Masažo specialistas, kuris geba profesionaliai atlikti limfodrenažinį masažą, gali nustatyti, kuriose kūno vietose neprateka limfa, kur yra susidariusios limfos sankaupos ir kaip veikia limfinė sistema, pritaikant tinkamas limfodrenažinio masažo metodikas ir pagerinant limfinės sistemos veiklą.
Limfodrenažinis masažas gali pagelbėti bene kiekvienam žmogui. Jei jūs jaučiatės išsekę ir jums stinga energijos arba jūs neseniai sirgote ir dabar jaučiatės taip lyg jūsų organizmui būtų sudėtinga sugrįžti į savo pirminę tvirtą būseną, labai tikėtina, kad limfodrenažinis masažas galės jums pagelbėti. Be to, sportininkai, pacientai po chirurginių operacijų, fibromialgija sergantys ir nuo lėtinio nuovargio sindromo kenčiantys žmonės taip pat gali apsvarstyti limfodrenažinio masažo pasitelkimą savo sveikatos būklės ir savijautos gerinimui.
Po patirtos sportinės traumos arba operacijos, limfagyslėms gali tekti pernelyg didelis krūvis. Kai audiniai yra patinę, giliųjų audinių masažo technika iš tikrųjų gali netgi pažeisti limfagysles ir tai, kas yra aplink jas. Tuo tarpu limfodrenažinis masažas tokiais atvejais dažnai yra rekomenduojamas gydymo būdas, kadangi jo pagalba organizmas gali lengviau pašalinti baltymus ir atliekas iš pažeistų vietų, kartu sumažinant patinimą. Tai padeda sumažinti spaudimą ląstelėms ir leidžia joms greičiau daugintis, tokiu būdu veiksmingai gydant organizmą.
Chirurginės operacijos, susijusios su limfmazgių pašalinimu, tokios kaip krūties vėžio operacija, gali sukelti galūnių patinimą. Esant stipriam galūnių patinimui yra reikalinga medikų pagalba, tačiau švelnesniais atvejais limfodrenažinio masažo gali pakakti, kad būtų išvengta patinimo arba jis būtų reikšmingai sumažintas ar netgi visiškai pašalintas. Žinoma, tokiais atvejais yra labai svarbu, kad visų pirma jūs pasitartumėte su savo gydytoju ir informuotumėte jį apie ketinimą pasinaudoti limfodrenažiniu masažu.
Limfodrenažinis masažas taip pat gali būti lėtinio nuovargio sindromo gydymo programos dalimi. Kadangi ši masažo rūšis yra labai švelni, su minėta sveikatos problema susiduriantys pacientai jį puikiai toleruoja. Paskatinant limfos tekėjimą šis švelnus masažas gali atstatyti tinkamas imuninės sistemos funkcijas ir pagerinti žmogaus bendrą savijautą.
Svarbūs limfodrenažinio masažo privalumai
Odos priežiūra: Limfodrenažinis masažas turi labai didelį teigiamą poveikį mūsų odai. Oda tampa lygesnė, sumažėja raukšlių ir smulkių raukšlelių, o taip pat sumažinamas ir paburkimas po akimis. Senus surandėjusius audinius galima sumažinti, o naujų randų atsiradimas gali būti sumažintas net iki minimumo. Taigi, dažnai limfodrenažinis masažas yra pasitelkiamas prieš ir po plastinių operacijų.
Organizmo detoksikacija: Žiemos pabaigoje ar po ilgiau trukusių streso kupinų laikotarpių limfodrenažinis masažas gali reikšmingai pagelbėti mūsų organizmui. Paprastai minėti veiksniai nulemia fizinio aktyvumo stoką ir didesnį nesveiko maisto suvartojimą, tokiu būdu užteršiant organizmą, todėl limfodrenažinis masažas gali pagelbėti lengviau jį detoksikuojant.
Galvos skausmų mažinimas: Paprastai galvos skausmų atveju limfodrenažinis masažas turi labai didelį teigiamą poveikį. Kai pagerinamas limfos tekėjimas, pašalinamos limfos sankaupos ir pagerinama kraujotaka, sumažėja jaučiamas skausmas ir diskomfortas.
Greitesnis gijimas: Po operacijų ar traumų audiniai gali būti patinę ir skaudantys. Limfodrenažinis masažas padeda pagerinti audinių būklę, sumažinti uždegimus ir paskatinti gijimą.
Nėštumas ir pogimdyminis laikotarpis: Nėštumo metu labai dažnai susiduriama su skysčių susikaupimu, o limfodrenažinis masažas gali padidinti komfortą – ypač kojose ir pėdose. Tuo tarpu pogimdyminiu laikotarpiu maitinimas krūtimi taip pat gali pagerėti – ypač, kai yra problemų su užsikimšusiais pieno latakais ir skaudančiomis bei pabrinkusiomis krūtimis.
Sumažinamas patinimas: Po ilgų nejudrumo periodų, pvz., ilgų skrydžių lėktuvu ar dėl tam tikrų priežasčių sumažėjusio judrumo, audiniuose paprastai susikaupia skystis, todėl audiniai tampa paburkę. Tokių ligų kaip artrito atveju dažnai sąnariuose būna susikaupę daug skysčio. Tokią būklę galima labai lengvai pagerinti limfodrenažinio masažo pagalba.
Atsipalaidavimas: Kadangi limfodrenažinis masažas yra atliekamas labai švelniai, jo metu galima puikiai atsipalaiduoti. Ir visas šis atsipalaidavimas tampa dar malonesnis, kai organizmą valantis ir atgaivinantis poveikis sumažina iki tol jaustą įtampą.Daugiau apie limfodrenažinį masažą galima rasti: https://www.masazuotojas.lt/