Įvairenybės

Liko savaitė pasirinkti elektros tiekėją – kurie vartotojai išloš labiausiai?

Nepriklausomo energijos tiekėjo, bendrovės „Enefit“ generalinis direktorius Vytenis Koryzna

Dar savaitei pratęstas antrasis elektros rinkos liberalizavimo etapas. Jo metu 597 tūkst. vartotojų jau sudarė sutartis su nepriklausomais elektros tiekėjais. Dar maždaug 150 tūkst. vartotojų sutarčių kol kas nesudarė, tačiau Energetikos ministerijos sprendimu, gali tai padaryti iki birželio 26 dienos imtinai. Tiekėjo iki šios dienos nepasirinkusiems vartotojams bus aktyvuotas garantinis elektros tiekimas. Nepaisant pratęsto termino, jau dabar aišku, kurie vartotojai antrajame etape išlošė daugiausiai.

Galima drąsiai teigti, kad išlošė tie, kurie nelaukė iki paskutinės minutės ir ilgalaikes fiksuoto tarifo sutartis su nepriklausomais tiekėjais sudarė dar metų pradžioje. Priežastis paprasta – elektros tiekimo dedamosios kaina nuo metų pradžios iki birželio išaugo daugiau nei 50 proc. Tokį šuolį daugiausiai lėmė Rusijos Ukrainoje pradėtas karas ir jo poveikis energijos rinkoms. Žinoma, elektros kainos didėjo ir iki tol, tačiau geopolitiniai veiksniai kainų kreivės augimą tik paspartino.

Reikia pažymėti, kad išties nemažai vartotojų įsiklausė į ekspertų ne vieną mėnesį kartotas prognozes dėl elektros kainų augimo ir suskubo kainas fiksuoti kuo anksčiau. Įsivaizduokite, kaip šiuo metu džiaugiasi tie vartotojai, kurie savojo etapo nelaukė ir ilgalaikes fiksuotos kainos sutartis su tiekėjais sudarė, pavyzdžiui, 2021 metų pabaigoje, kai elektros kainos tiekimo komponentė buvo iki 10 cnt / kWh!  

Visgi, žymiai daugiau vartotojų tiekėją rinkosi ir sutartis sudarinėjo tik visiškai priartėjus antrojo etapo termino pabaigai – t. y. elektros kainoms esant aukščiausiame taške. Dar nepalankesnėje situacijoje atsidurs tie vartotojai, kurie liks prie garantinio elektros tiekimo. Priminsiu, kad tokiems vartotojams elektros tarifas bus apskaičiuojamas prie rinkos kainos pridedant 25 proc. ir nuo šios sumos paskaičiuojant kitas tarifo dedamąsias bei mokesčius. Akivaizdu, kad garantinis tiekimas vartotojams yra nepalankiausia opcija.

Tiesa, kurį laiką – bent iki šių metų pabaigos – dauguma vartotojų savo (ne)pasirinkimo pasekmių gali ir nepajusti, nes 24 ct/kWh viršijančią elektros kainos dalį kompensuos valstybė. Su sąlyga, kad tarifas neviršys 33 ct/kWh. Garantijos, kad taip tikrai nenutiks, nėra, tad daliai vartotojų, visų pirma, likusių prie garantinio tiekimo, o taip pat tų, kurie pasirinko kintamo tarifo sutartis, galimo ženklaus elektros kainų augimo pilnai nepadengtų net ir valstybės kompensacija.

Tačiau, ar po birželio 26 dienos vartotojai nieko padaryti jau nebegalės ir turės susitaikyti su tuo, ką turi? Tikrai ne. Visų pirma, sutarčių nepasirašę vartotojai tą gali padaryti bet kuriuo metu, patartina, kuo anksčiau. O tie, kurie tiekėjus pasirinko, tačiau nėra tikri dėl savo pasirinkimo, visuomet yra laisvi sutartis nutraukti ir pasirašyti naujas. Pavyzdžiui, nutraukus esamą sutartį ir pasirinkus „Enefit“ siūlomą žemiausios kainos planą „Superžalias“, kurio kainos fiksavimo trukmė 72 mėnesiai, sutaupyta suma, lyginant su artimiausiu ilgo laikotarpio konkurentų planu, dažniausiai viršija rezervacijos grąžinimo mokestį. Šiuos niuansus visuomet svarbu įsivertinti prieš pasirašant sutartį.

Antrasis liberalizacijos etapas taip pat išryškino ir dar vieną svarbų dalyką. Nors dažnai elektros tiekimo rinka lyginama su telekomunikacijų sektoriumi, nes panašumų išties yra, kainos formavimo aspektu esama esminio skirtumo. Paskutinėmis dienomis tiekėjų kainos simboliškai pamažėjo, tačiau vartotojų laukto nuolaidų lietaus ar esminio kainos mažinimo nebuvo. Energijos kaštų bazė elektros tiekimo sektoriuje, skirtingai nuo telekomunikacijų, priklauso nuo rinkos. Kainoms joje augant vartotojų mokama kaina kristi negali. Būtent tokia situacija yra susiklosčiusi šiuo metu, todėl laukimas vartotojams nėra palankus.

O ko galima tikėtis ateityje? Deja, bet kainų kritimo horizonte nesimato. Nestabilumas energetikos rinkose išlieka didelis, o prielaidų situacijai stabilizuotis bent artimiausiu metu nėra. Energijos išteklių krizė tęsiasi – transformacija į atsinaujinančia energija paremtą sistemą užtruks bent 5 metus, o daugelio ekspertų vertinumu, pats sudėtingiausias bus ateinantis ruduo ir žiema. Todėl ypač tų vartotojų, kurie pasirašė trumpalaikes pusės metų sutartis arba kainų nefiksavo, jau greitai ir vėl gali laukti nauji pasirinkimai, kuomet teks rinktis iš gerokai nepalankesnių variantų, lyginant su šiandien.

Kol kas dar yra galimybė nelaukiant naujų kainų rekordų bent keletui metų į priekį užsitikrinti mažesnius elektros tarifus. Rekomenduočiau šios galimybės nepraleisti.

Pranešimą paskelbė: Sigutė Limontaitė, UAB „INK agency“

Parašykite komentarą