Įvairenybės

Lietuvos žemdirbiai atvyksta į Europos Parlamentą ginti savo teisių

Sausio 22 dieną Europos Parlamentas (EP) svarstys dar pernai vasario mėn. europarlamentaro Bronio Ropės Peticijų komitetui įteiktą 52 359 Lietuvos piliečių pasirašytą peticiją „Sąjungoje, kurioje visi lygūs, negali būti antrarūšių ūkininkų!“.

Šia peticija Lietuvos žemės ūkio tarybos atstovaujami žemdirbiai reikalauja laikytis Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą (ES) sutartyje numatytų įsipareigojimų – mokėti jiems tokią pat ES paramą, kokia mokama ES senbuvių ūkininkams. Anot ūkininkų atstovų, ES vidurkį siekianti parama jiems turėjo būti mokama nuo 2013 metų, tačiau nei dabartiniame, nei būsimajame finansiniame laikotarpyje Europos Komisija (EK) nevykdo ir neketina vykdyti Europos Vadovų Tarybos dar 2002 m. duotų įsipareigojimų. Nors ūkininkavimo standartai ir reikalavimai visiems ES žemdirbiams vienodi,  Lietuvos ir kitų Baltijos šalių ūkininkams mokama parama vis dar skiriasi ne procentais, bet kartais. Įžvelgdami diskriminaciją savo atžvilgiu, Lietuvos žemdirbiai kreipėsi į EP Peticijų komitetą, reikalaudami atkurti teisingumą.

Anot europarlamentaro Bronio Ropės, kuris yra vienas pagrindinių EP pranešėjų rengiant teisinius dokumentus dėl būsimos ES bendrosios žemės ūkio politikos reformos ateities 2021–2027 m. laikotarpiu, šią diskriminaciją EK bando dangstyti „Brexit‘u“ ir dėl jo neva mažėsiančiu ateinančio laikotarpio bendru ES biudžetu.

Lietuvos žemdirbiai niekuo neprisidėjo prie Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Bendrijos, todėl nesąžininga primesti šią finansinę naštą ant jų pečių. EP net keletą kartų priėmė sprendimą: iš ES pasitraukus Didžiajai Britanijai, bendras ES biudžetas neturi mažėti – tereikia šiek tiek padidinti kiekvienos valstybės narės įnašą į bendrą biudžetą, kad užtektų lėšų tiek esamiems, tiek naujiems įsipareigojimams ir iššūkiams. ES privalo nutraukti šią akis badančią Baltijos šalių žemdirbių diskriminaciją – juk teisė į nediskriminavimą yra viena pamatinių ES vertybių“, – teigia B. Ropė. 

Tą pačią dieną europarlamentaras B. Ropė organizuoja ir susitikimą su EK  žemės ūkio komisaro P. Hogan‘o kabineto atstovais bei Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinio direktorato pareigūnais, atsakingais už tiesioginių išmokų politiką. Susitikimo metu kartu su peticiją parengusių Lietuvos žemdirbių delegacija bus aptarti Peticijos reikalavimai ir EP B. Ropės užregistruoti pasiūlymai tiesioginių išmokų Lietuvos žemdirbiams vienodinimo klausimais.

Pranešimą paskelbė: Agnė Januševska, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Parašykite komentarą