Studijos

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba teikiant Valstybės apdovanojimus Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga

 

Gerbiami valstybės kūrėjai, brangūs Lietuvos žmonės,

kiekvienais metais turime progą mintimis sugrįžti prie modernios Lietuvos valstybės ištakų. Vasario 16-oji primena, kad mes mokame svajoti, nepasiduoti ir, svarbiausia, svajones paversti realybe.

Būtent istorijoje neretai ieškome atsakymų į svarbiausius nūdienos klausimus. Ji leidžia mums aiškiau apsibrėžti, kas mes esame ir kur mes einame.

Mes kiekvienas taip pat kuriame istoriją dabarties akimirkose – ir kaip tam tikrų bendruomenių ar politinės tautos nariai, ir kaip unikalios asmenybės su savais talentais, savitu požiūriu į pasaulį ir gebėjimu jį keisti. Tačiau tarp daugelio žmonių, kurie kasdien daro teisingus dalykus, visada išsiskiria tie, kurių darbai kalba patys už save – kalba garsiai, drąsiai ir išraiškingai.

Džiaugiuosi, kad Valstybės apdovanojimai šiemet pagerbs tuos, kurie Lietuvai nusipelnė tiek kasdiene profesine veikla, tiek ir išskirtiniais, ne vieną gyvenimą keičiančiais poelgiais. Daugelis šių asmenų garsino ir tebegarsina šalies vardą toli už jos ribų. Tarp jų matome įvairiausių profesijų ir skirtingų biografijų žmones: iškilius kultūros, visuomenės veikėjus, mokslininkus, ištikimus Lietuvos draugus užsienyje, taip pat tuos, kurie rizikavo gyvybe, gindami savo šalį ar gelbėdami artimą savo.

Spręsti gyvybės ir mirties klausimus iki šiol reikalauja ir prieš metus prasidėjusi pandemija. Dramatiškomis aplinkybėmis šiandien atsiskleidžia gražiausi pasiaukojimo, artimo meilės ir solidarumo pavyzdžiai. Todėl noriu atskirai paminėti mūsų šauniuosius medikus, slaugytojus, pagalbinius ligoninių darbuotojus, savanorius, kurie nevengia pavojų ir kasdien stoja į akistatą su pavojingu virusu. Vedami pirmyn pareigos jausmo ir puikiai žinodami apie gresiantį pavojų, jie triūsia aukščiausios rizikos gydymo įstaigose, dažnai pranokdami įprastinių žmogaus fizinių ir dvasinių galių ribas.

Šiandien dalies kovotojų su COVID-19, deja, nebėra su mumis, tačiau mes niekada nepamiršime jų parodytos drąsos ir ryžto. Tegul Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiai išreiškia bent nedidelę dalį tos pagarbos, mūsų visų jaučiamos tiems, kurie savo asmeninį saugumą aukoja, gelbėdami Lietuvos žmones. Savo žygdarbiais jie pelno didžiausią mūsų pagarbą ir neblėstantį dėkingumą, kuriam vargiai gali prilygti gražiausi pagiriamieji žodžiai ar net aukščiausi apdovanojimai.

Čia pagerbiami žmonės – mūsų amžininkai, jie įkūnija stipresnės, geresnės, teisingesnės Lietuvos siekį. Savo darbais, o ne deklaracijomis jie byloja, kas yra Tėvynės ir artimo meilė, profesinė priesaika ir kūrybinis pašaukimas.

Su Vasario 16-ąja Jus visus!

Pranešimą paskelbė: Ieva Elenbergienė, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

Parašykite komentarą