Studijos

Lietuvos pirmokams – "Sveikos šypsenos pažadas"

Kiekvienas Lietuvos pirmokas rugsėjį pasižadėjo rūpintis savo dantukais. Šį mėnesį mokyklą pradėjusiems lankyti vaikams jau įteikti plakatų ir lipdukų komplektai, skatinantys rūpintis burnos sveikata ir tinkamai valytis dantukus – du kartus per dieną ne mažiau kaip po 2 minutes. Tokią dovaną pirmokams sumanė Lietuvos Respublikos odontologų rūmai ir Sveikatos apsaugos ministerija, bendradarbiaudami su Švietimo ir mokslo ministerija.

Puoselėjant burnos sveikatą kiekvieno žmogaus asmeninis indėlis yra labai svarbus, nes dviejų labiausiai pasaulyje paplitusių burnos ligų – dantų ėduonies ir periodontito – atsiradimas didžiąja dalimi yra nulemtas mūsų elgsenos, t. y. burnos higienos įgūdžių, mitybos pobūdžio, žalingų įpročių ir pan.

Kaip teigia Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos pirmininkas Alvydas Šeikus, remiantis epidemiologinių tyrimų duomenimis, 2010 m. Lietuvoje dantų ėduonies paplitimas tarp 12 metų vaikų siekė 85 proc., tarp 6 metų vaikų, lankančių ikimokyklinio ugdymo įstaigas – net 82 proc. (palyginimui: Norvegijoje – tik 5 proc.) Vertinant pagal šiuos burnos sveikatą atspindinčius rodiklius mūsų šalies ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai smarkiai atsilieka nuo kitų Europos Sąjungos šalių bendraamžių.

 „Mūsų bendras projektas ssu Sveikatos apsaugos ministerija yra skirtas stiprinti vaikų dantų valymo įgūdžius. Plakatas yra skirtas mėnesiui, jame – 62 dantukų lipdukai, kuriuos ryte ir vakare išsivalius dantis reikia užklijuoti atitinkamais lipdukais. Plakatas bus naudingas ne tik vaikams – kitoje jo pusėje taip pat yra pateikiama naudinga informacija tėvams apie vaikučių dantukų priežiūrą“, – sako šio projekto iniciatorius A. Šeikus.

Pasak Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos pirmininko, „Sveikos šypsenos pažadas“ – tai ne tik vaikučių pažadas atsakingai valytis dantukus. Tai ir odontologų pažadas padėti auginti vaikų kartas be dantų ėduonies, ir tėvų pažadas rūpintis vaikų dantukais.

Gydytojų odontologų teigimu, daugeliui moksleivių trūksta burnos higienos įgūdžių. Todėl odontologai ragina visus tėvelius atkreipti dėmesį ir padėti vaikams išsiugdyti įpročius reguliariai valytis dantis, periodiškai apsilankyti pas gydytoją odontologą. Laiku pasirūpinus prevencija, galima užkirsti kelią rimtoms burnos ligoms. 

Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Lietuvos Respublikos odontologų rūmais taip pat surengė seminarą savivaldybių visuomenės sveikatos biurų visuomenės sveikatos specialistams, koordinuojantiems sveikatos priežiūrą mokyklose ir jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatoriams, kuriame buvo aptarta vaikų burnos sveikatos situacija, ėduonies profilaktikos ir burnos higienos tematika sveikatos mokymo ir ugdymo veikloje, kitos tėvams bei pedagogams aktualios temos. Visą rugsėjį visuomenės sveikatos specialistai skaito paskaitas pirmokams apie dantukų priežiūrą, moko juos taisyklingai valytis dantukus.  

“Planuojama, kad pirmokams skirtas projektas “Sveikos šypsenos pažadas” taps tęstiniu. Tęsime tarpinstitucinį bendradarbiavimą ir kartu sieksime bendro tikslo – auginti vaikų kartas be dantų ėduonies”, – sako Lietuvos Respublikos odontologų rūmų tarybos primininkas Alvydas Šeikus.

Pranešimą paskelbė: Dalia Baliutavičiūtė, Lietuvos Respublikos odontologų rūmai

Parašykite komentarą