Studijos

Lietuvos nevyriausybinėse organizacijose – 30 diplomuotų lėšų pritraukimo profesionalų

Lietuvoje kuriasi nauja profesija – nevyriausybinių organizacijų sektoriuje daugėja lėšų pritraukimo specialistų, atsakingų už sėkmingą resursų pritraukimą organizacijos veikloms įgyvendinti. 30 šios srities profesionalų paruošė pirmoji Lietuvoje lėšų pritraukimo kompetencijų ugdymo programa „Fundraising.lt PRO“, kurią baigę NVO atstovai turi įvairių žinių ir gebėjimų, padedančių sėkmingai pritraukti lėšas savo organizacijoms.

NVO lėšų pritraukimo profesinė sritis Lietuvoje anksčiau vystėsi chaotiškai, nė viena organizacija, aukštoji mokykla ar ugdymo centrai iki šiol nemoko NVO reikalingų gebėjimų, o daugelis sektoriaus darbuotojų yra savamoksliai, kurie ugdėsi daug resursų kainuojančiu bandymų – pamokų būdu. Tačiau visuomenei ir aukotojams keliant vis didesnius reikalavimus labdaros ir paramos lauke veikiančioms nevyriausybinėms organizacijoms, jų skaidrumui ir paramos pritraukimo efektyvumui, didėja profesionalių lėšų pritraukimo specialistų poreikis.

„Geras žmogus – ne profesija“ – tokiu šūkiu 2020 m. Lietuvoje startavusi iniciatyva Fundraising.lt siekia pakeisti NVO sektoriaus situaciją ir sukurti lėšų pritraukimo profesijos pagrindą, suburti profesionalų bendruomenę ir padėti kiekvienai nevyriausybinei organizacijai, net ir pačiai mažiausiai, atrasti savo aukotoją.

Šiam tikslui projektą įgyvendinančios organizacijos – aukojimo portalas Aukok.lt, Slovakijos NVO „Slovenské centrum fundraisingu” kartu su vadybos konsultacijų ir mokymų kompanija „OVC Consulting“ ir vadybos konsultacijų įmone „LinaLEAN“ – sukūrė pirmąją Lietuvoje lėšų pritraukimo kompetencijų ugdymo programą „Fundraising.lt PRO“. 15 mėnesių trukusios programos metu, 30 dalyvių iš skirtingų Lietuvos nevyriausybinių organizacijų mokėsi 11-oje sesijų kartu su Lietuvos ir užsienio ekspertais apie lėšų pritraukimo strategiją, individualių asmenų ir verslo paramos pritraukimo subtilybes, sėkmingą komunikaciją, o savo žiniomis dalinosi su kitomis organizacijomis patirties mainų renginyje.

Programos rezultatai atskleidė, jog dalyvių lėšų pritraukimo kompetencijų lygis išaugo 22 proc. 88 val. trukmės programą baigusiems dalyviams gruodžio viduryje buvo įteikti pirmieji Lietuvoje lėšų pritraukimo specialistų diplomai.

Fundraising.lt vadovės Giedrės Šopaitės-Šilinskienės teigimu, ši iniciatyva – naujo viso NVO sektoriaus profesinio etapo pradžia: „Lėšų pritraukimas yra daug kompetencijų, asmeninių gebėjimų ir aukštų etikos standartų reikalaujanti specialybė. Matome, kad lietuviai vis noriau prisideda prie įvairių organizacijų veiklos, tad tikime, kad augantis NVO darbuotojų profesionalumas atvers ne tik didesnį visuomenės dosnumą, tačiau ir padės sukurti efektyvesnius būdus kartu su aukotojais spręsti socialines problemas. Ir, žinoma, suteiks geresnes aukojimo patirtis, atitinkančias tiek individualių, tiek verslo aukotojų lūkesčius.“

Inga Radzevičienė, „OVC Consulting” veiklos vystymo direktorė ir partnerė, tiki, kad Fundraising.lt projekto stiprybė – ilgalaikė perspektyva. „Suprantame svarbą stiprinti NVO darbuotojų kompetencijas ir didžiuojamės galėdami prie to prisidėti. Vertybiškai mums įdomu ir matome prasmę dalyvauti tokiuose projektuose, kurie tiesiogiai daro įtaką NVO sektoriaus veiklai bendruomenės, visuomenės ir visos Lietuvos kontekste.“

Pirmoji Lietuvoje lėšų pritraukimo kompetencijų ugdymo programa „Fundraising.lt PRO“ buvo sukurta remiant „Aktyvių piliečių fondui“, finansuojamam EEE finansinio mechanizmo lėšomis, kuris siekia stiprinti ir auginti šalies pilietinę visuomenę. Per dvejus projekto Fundraising.lt metus taip pat įgyvendintos 2 nacionalinės lėšų pritraukimo konferencijos FUNDRAISING@LT, sukurta atvira kompetencijų augimui skirta platforma Fundraising.lt ir suburtas neformalus lėšų pritraukimo specialistų klubas. Įvairiuose Fundraising.lt renginiuose jau dalyvavo per 450 NVO atstovų.

Pranešimą paskelbė: Živilė Tumasonė, VšĮ „Geros valios projektai“

Parašykite komentarą