Studijos

Lietuvos kamerinis orkestras Švedijoje vykusiame muzikos festivalyje surengė įstabų pasirodymą

Birželio 29–liepos 1 d. Lietuvos muzikos meno grandas Lietuvos kamerinis orkestras (LKO) koncertavo Švedijoje kartu su švedų ir norvegų muzikinio pasaulio žvaigždėmis seniausio Šiaurės Europoje universiteto Upsalos botanikos sode vykusiame tarptautiniame muzikos festivalyje „Music in The Garden“ (liet. „Muzika sode“). Recenzentas Peras A F Åbergas Upsalos dienraštyje „Upsala Nya Tidning“ negailėjo komplimentų orkestrui, pažymėdamas jo aukšto lygio meistriškumą, lengvumą, tikslumą  ir pavadino finalinį koncertą tikru apsireiškimu.

LKO, diriguojamas žymaus jaunosios kartos švedų dirigento Christiano Karlseno, atliko dvi skirtingas programas, apžvelgiančias kompozitorių klasikų ir nūdienos autorių kūrybą.

„Be galo džiaugiuosi ir didžiuojuosi festivalio „Music in The Garden“ Upsaloje ir Lietuvos kamerinio orkestro bendradarbiavimu. Tai kelių siekių, judančių ta pačia kryptimi su ta pačia vizija, rezultatas, įrodantis kultūrinių mainų su Baltijos šalimis svarbą! Aukščiausio lygio meninis ir tarpkultūrinis bendradarbiavimas, kurį, tikiuosi, galėsime tęsti ir ateityje“, – sako festivalio „Music in The Garden“ įkūrėjas ir meno vadovas Klausas Pontvikas.

Pirmojo koncerto programą birželio 29 d. LKO pradėjo lietuvių kompozitorės Justės Janulytės 2009 m. sukurtu opusu „Naktų ilgėjimas“, parašytu 21-am styginiam instrumentui ir tais metais Lietuvos kompozitorių sąjungos pripažintu geriausiu kameriniu kūriniu. Programą tęsė populiarioji pirmojo Vienos klasiko Josepho Haydno simfonija ir Wolfgango Amadeuso Mozarto koncertas smuikui Nr. 3; atlikėja – viešnia iš Norvegijos – ne tik žymiausių koncertų salių, bet ir karališkosios Norvegijos šeimos vizitus lydinčių koncertų bei Nobelio premijos ceremonijų solistė, smuiko virtuozė Eldbjorg Hemsing.

Antrojo LKO koncerto ir festivalio  „Music in The Garden“  finalinio koncerto programoje sužibėjo viena ryškiausių Švedijos klasikinės muzikos scenos žvaigždžių – operos diva, mecosopranas Anne Sophie von Otter, stulbinanti savo repertuaro gelme ir apimtimi. Jos sumanymai aprėpia Renesanso epochos dainų, operų arijų, roko ir populiariosios muzikos interpretacijas su baroko ansambliais, simfoniniais orkestrais ir roko grupėmis. Koncerte su LKO Anne Sophie von Otter atliko savo kūrybinės partnerės, amerikiečių kompozitorės, Pulitzerio premijos ir 2022 m. „Grammy“ laureatės Caroline Shaw kūrinį „Is a Rose“ balsui ir styginių orkestrui bei aranžuotas liaudies dainas. Finalinį koncertą vainikavo  dramatiškoji Mozarto simfonija Nr. 41 „Jupiteris“, sukėlusi audringas publikos ovacijas.

„Buvo nuostabu dirbti ir muzikuoti kartu su Lietuvos kameriniu orkestru – vienu žymiausių Europos kamerinių orkestrų, turinčių tokią unikalią ir nepaprastą istoriją. Galimybė pristatyti juos Švedijos publikai tokiais laikais su didžiule programa yra ypač prasminga“, – sako dirigentas Christianas Karlsenas.

LKO gastroles inicijavo ir įgyvendino Lietuvos kultūros atašė Švedijoje, Suomijai ir Danijai Liana Ruokytė-Jonsson, muzikos festivalio Upsaloje „Music in The Garden“ vadovas Klausas Pontvikas, Lietuvos nacionalinė filharmonija ir Lietuvos kultūros institutas.

Pranešimą paskelbė: Agnė Grinevičiūtė, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Parašykite komentarą