Tris dienas, spalio 22 – 24 dienomis, vykusios parodos „Smart Country Convention“ metu, 15-os Lietuvos IRT sektoriaus įmonių atstovai įrodė, kad Lietuva turi kuo didžiuotis skaitmenizacijos ir informacinių ir ryšių technologijų (IRT) srityse. Vokietijos atstovus labiausiai stebino galimybės didžiąją dalį institucijų teikiamų paslaugų Lietuvoje gauti elektroniniu būdu, išvystyta mūsų šalies IT infrastruktūra bei inovatyvių sprendimų spektras. Lietuvos įmonių sprendimai susilaukė didelio dėmesio iš Vokietijos viešojo ir privataus sektorių atstovų.
„Pirmą kartą dalyvavome tarptautinėje parodoje su tokiu dideliu būriu Lietuvos IRT sektoriaus įmonių, tarp kurių – ne tik rinkos senbuvės, bet ir jaunas smulkus ir vidutinis verslas, savo IT sprendimais stebinantis jau ne tik Lietuvoje. Įmonių dalyvavimo parodose praktika rodo, kad rezultatai ateina ne iš karto, bet įvertinus tai, kiek kontaktų Lietuvos įmonės užmezgė šioje parodoje, sėkmės istorijų turėtų būti kur kas daugiau nei įprastai, įmonės jau dirba su potencialiais partneriais ir tariasi dėl tolimesnių partnerysčių Suskaičiavome, kad parodoje kiekviena įmonė turėjo vidutiniškai apie 25 susitikimus su potencialiais partneriais, iš kurių užsimezgė vidutiniškai 5 kontaktai tolimesnei partnerystei, o tai yra labai geri rezultatai. Ši paroda – didžiulė investicija į Lietuvos IRT sektoriaus plėtrą, kurios grąžą artimiausiu metu matysime Lietuvos IRT paslaugų eksporto rezultatuose“, – teigia Daina Kleponė, VšĮ „Versli Lietuva“ generalinė direktorė.
D.Kleponės teigimu, Lietuvos tapimas parodos šalimi partnere leido maksimaliai išnaudoti Lietuvos nacionalinį stendą kaip rinkodaros priemonę, kurią Lietuvos eksportuotojai parodose pasirenka kaip tramplyną į užsienio rinkas.
Stende dalyvavusių įmonių vertinimu, paroda buvo išties sėkminga. Jos metu pavyko užmegzti vertingų kontaktų su Vokietijos viešojo ir privataus sektorių atstovais bei pristatyti Lietuvą kaip skaitmeninių inovacijų šalį.
„Parodos metu sutikome šešis potencialius partnerius, kurie domėjosi mūsų užduočių valdymo įrankio diegimu integracijos pagrindu į „Microsoft Office“ įrankius, ir jau sutarėme su jais dėl tolimesnio bendravimo. Esu labai patenkintas Lietuvos prisistatymu parodos metu, kadangi turėjome ne vieną pranešimą konferencijos programoje, o Lietuvos vardas buvo minimas įvairiuose kontekstuose kaip skaitmenizacijos lyderės“, – džiaugiasi Vidas Vasiliauskas, UAB „Eylean“ direktorius ir bendrasavininkas.
UAB „Informacinė raida“ direktorius Virginijaus Jakščio teigimu, parodos yra gera vieta ne tik rasti naujų partnerių, bet ir pristatyti, įvertinti naujus produktus. „Parodos metu pristatėme savo naują produktą – virtualius 3D modelius, kurie gali būti pritaikomi statybos sektoriuje ar pramonėje. Virtualios realybės įrangos pagalba, šiuos modelius galima valdyti, gauti duomenis apie komunikacijas, išplanavimą bei kitą reikalingą informaciją. Supratome, kad naujas mūsų produktas atitinka rinkos poreikius, tad lūkesčiai, kuriuos išsikėlėme prieš parodą, buvo patenkinti“, – teigia V. Jakštys.
Šiuo metu įmonė šį sprendimą išbando Azerbaidžano sostinėje Balu, kur drauge su pasaulinio lygio britų architektūros kompanija „Chapman Taylor“ įgyvendina Baku senamiesčio 3D modelio projektą.
Sektoriaus įmonių dalyvavimas viename nacionaliniame stende pritraukia daugiau dėmesio iš parodos lankytojų, suteikia galimybę mažesnėms, jaunesnėms įmonėms parodyti savo sprendimus užsienio rinkoms.
„Manau, kad bendras įmonių prisistatymas nacionaliniame stende kuria didelę pridėtinę vertę Lietuvos IRT sektoriaus žinomumui. Stende galime pristatyti įvairiapusius sprendimus – nuo kompiuterinės regos ir vaizdo analizės iki išmanių medicinos sprendimų. Prisistatant kartu, paprasčiau pritraukti lankytojus ir pasiūlyti visapusišką paslaugų spektrą“, – įspūdžiais dalinasi Andrius Guzaitis, UAB „Agmis“ atstovas.
A.Guzaitis teigia, kad įmonė UAB „Agmis“ į parodą atvyko su tikslu didinti įmonės ir produkto žinomumą, ir mano, kad tikslą pasiekti pavyko. Įmonė pristatė programinį sprendimą „Computer Vision“, kuris padeda identifikuoti asmenis ir jų atliekamus veiksmus išnaudojant esamą videokamerų infrastruktūrą. Šis sprendimas gali būti panaudojamas tiek viešame, tiek privačiame sektoriuje.
Nacionaliniame Lietuvos stende drauge su „Versli Lietuva“ bei klasteriu „Digital-Lithuania“ prisistatė šios IT įmonės: „Xplicity”, „Baltic Amadeus”, „Telesoftas”, „Informacinė raida”, „Agmis”, „Scale3C”, „Meinart”, „SBS Group”, „Dokobit“, „Lematics“, „Eylean”, „Išmani ateitis”, „Tamo”, „Digitouch“, „Sponge“.
Pagal Šveicarijos tarptautinio vadybos instituto IMD skaičiuojamą pasaulinį konkurencingumo indeksą Lietuva užimą 1-ą vietą vertinant skaitmeninių ir technologinių įgūdžių aspektu, o vertinant ryšių technologijų aspektu – 4-ąją vietą.
„Verslios Lietuvos“ duomenimis, dėl išvystytos infrastruktūros ir skaitmeninio raštingumo Lietuvos IRT sektorius augo sparčiausiai iš visų ekonomikos sektorių. Per pastaruosius penkerius metus jis augo apie 70 proc., bendras Lietuvos ekonomikos sektorių augimas vidutiniškai siekė apie 17 proc., o 2018 metais šio sektoriaus pardavimas užsienio rinkose ūgtelėjo beveik 14 procentų.
„Smart Country Convention“ suvienija svarbius vykdančiosios valdžios, politikos, skaitmeninės ekonomikos, asociacijų ir mokslo atstovus. Šis, pirmąjį kartą 2018 m. vykęs renginys, apjungia įvairaus formato veiklas – kongresą, seminarus, parodą, skirta miestų, bendruomenių ir viešųjų įstaigų skaitmeninimo klausimų diskutavimui ir sprendimui. Jo metu galima susipažinti, kaip praktiškai veikia viešųjų paslaugų skaitmeninimas ir kaip plėtoti skaitmeninius miestus ir regionus ateityje.
Pranešimą paskelbė: Jolita Mažeikienė, VšĮ „Versli Lietuva”