Įvairenybės

Lietuvių kompanija sukūrė inovatyvų sprendimą: kaip savitarnoje įsigyti smulkias ar kontroliuojamas prekes

Lietuvos įmonė UAB „Raso“ sukūrė inovaciją prekybos sektoriuje – kontroliuojamų ir smulkių prekių savitarnos automatus, veikiančius su specialiai sugeneruotais QR kodais. Šie automatai pirmiausia pradėti diegti tabako gaminių prekybai ir likučių sekimui savitarnos kasose, kai turi būti patikrinamas pirkėjų amžius ir užtikrinama, kad tik vyresni nei 20 metų asmenys tokias prekes galėtų pirkti.

Savitarnos automatai pradėti diegti prekybos tinklo „Norfa“ parduotuvėse. Sukurtas sprendimas leidžia greičiau ir patogiau valdyti savitarnos kasose įsigyjamų tabako gaminių srautus, o pirkėjams šias prekes įsigyti vienu apsipirkimu su kitomis prekėmis.

„Darbuotojams, kurie prižiūri prekybos centrų savitarnos kasų skyrius, tenka atsakomybė užtikrinti ne vienos, o kelių, kartais ir keliolikos kasų sklandų darbą. Papildomo laiko ir priežiūros iki šiol reikalaudavo tabako gaminių išdavimas. Kai kur prekybininkai šią problemą spręsdavo tabako gaminius parduodami atskirai informacijos skyriuose – visgi toks būdas nėra patogus lankytojui. Mūsų įdiegti tabakomatai optimizuoja procesus: už tabako gaminius sumokama kartu su kitomis prekėmis savitarnos kasose, o atsiimti juos galima savarankiškai iš savitarnos automatų su atspausdintu QR kodu“, – sako prekybos, logistikos, gamybos technologines sistemas kuriančios UAB „Raso“ pardavimų vadovas Ričardas Tamašiūnas.

Savitarnos automatų veikimo principas, žiūrint iš vartotojo perspektyvos, labai paprastas. Apsiperkant savitarnos kasose, vos kelių mygtukų paspaudimu pirkėjas išsirenka norimą tabako gaminį. Patvirtinamas pirkėjo amžius, sumokama už prekes ir su pirkimo kvitu atspausdinamas specialus QR kodas. Jį nuskaičius tabakomato ekrane aparatas išduoda įsigytą prekę. Visi tabakomatai įrengti greta savitarnos kasų, tad prekių atsiėmimas nesudėtingas ir greitas.

„Pirkėjams tai itin patogu, tačiau nauda abipusė, mat darbuotojui visame šiame procese tenka vos viena užduotis – patikrinti pirkėjo amžių. Savitarnos automatai leidžia pardavėjo dėmesį nukreipti tiesioginei jo pareigybei – savitarnos kasų priežiūrai, o ne prekių išdavimui“, – sako UAB „Raso“ vadovas Vitalijus Garbauskas.

Visgi pats savitarnos automatų veikimo principas tik atrodo paprastas. Iš tiesų, automatų veikimas turėjo būti sinchronizuotas su savitarnos kasų darbu, kad prekybos eiga atitiktų įstatymų reikalavimus ir vyktų sklandžiai.

„Patį tabakomato principą pasiskolinome iš savo kolegų – Ispanijos kompanijos „Azkoyen“, kuri gamina kavos, užkandžių bei tabako gaminių pardavimo aparatus. Ten įstatymai leidžia tabako gaminius įsigyti tiesiog gatvėje. Atsivežėme idėją ir detales, tačiau įrangą suprogramavome ir pritaikėme darbui su savitarnos kasomis. Pirkėjui tai vos vienas paspaudimas, tačiau pačioje sistemoje tuo metu vyksta dešimtys užklausų. Klientui pasirinkus norimą gaminį savitarnos kasa siunčia užklausą į tabakomatą ir gauna atsakymą, ar prekių likutis jame pakankamas ir galima prekę parduoti. Jeigu likutis mažėja, tabakomatas siunčia signalą į pardavėjo prižiūrimą kasos aparatą ir nurodo, kurias prekes reikėtų papildyti. Vos per kelias sekundes įvyksta visa komunikacijos grandinė tarp skirtingų įrenginių, o klientas to net nepajaučia – jis akimirksniu gauna savo išsirinktą produktą“, – sistemos subtilumus pristato R. Tamašiūnas.

Anot V. Garbausko, tabakomatų įdiegimas palengvina visos savitarnos kasų sistemos darbą. Darbuotojams nebereikia rankiniu būdu skaičiuoti prekių likučių, nebereikia skirti laiko papildomam klientų aptarnavimui, išvengiama žmogiškųjų klaidų – viskas vyksta tiksliai ir sklandžiai. Įdėdami prekes į tabakomatą darbuotojai keliais paspaudimais pažymi, kiek ir kokių prekių įdėta, o tolimesnę apskaitą jau veda pati sistema.

Savitarnos prekių automatai šiuo metu įdiegti tik prekybos tinklo „Norfa“ parduotuvėse, tačiau susidomėjimas iš kitų prekybininkų auga ir sulaukiama vis daugiau užklausų. Tai – inovacija rinkoje, kurią ateityje galima pritaikyti ir kur kas platesniam prekių spektrui. 

„Realią technologijos naudą pamatę prekybininkai diegia ją tabako gaminių pardavimui ne tik savitarnoje, bet ir visose kasose. Kur kas patogiau klientui atspausdinti QR kodą ir leisti prekę atsiimti pačiam, mat aparatas pasirūpina likučių fiksavimu ir užtikrina tikslumą. Negana to, savitarnos prekių automatai gali nesudėtingai virsti kitų, ypač smulkių prekių, kurias sudėtinga sekti, išdavimo vieta. Įrangos pritaikomumas platus, tad matydami mūsų komandos suprogramuotos technologijos sėkmę jau kuriame naujas idėjas inovatyvioms integracijoms prekybos tinkluose“, – pasakoja R. Tamošiūnas.

Pranešimą paskelbė: Ieva Kniukštienė, Komunikacijos agentūra „Chestnut“ (MB „Žydintis kaštonas“)

Parašykite komentarą