Efektyviau naudoti elektros energiją yra aktualu ne tik dėl mažesnių sąskaitų, bet ir dėl poveikio aplinkai mažinimo. To siekia vis daugiau namų ūkių. Visgi šiandien, kuomet, atrodytų, negalime žengti nė žingsnio be įvairių elektros prietaisų, elektros taupymas gali būti ne tokia lengva užduotis. Kartais reikšmingą pokytį galima pasiekti tik pakeitus kai kuriuos įpročius ir atidžiau renkantis naudojamus prietaisus.
Lietuviai renkasi taupesnį apšvietimą ir nepamiršta išjungti prietaisų
Balandžio pradžioje technologijų entuziastus jungiančioje „Samsung Community“ bendraminčių forumo platformoje bendruomenei buvo užduotas klausimas – kokios gudrybės namuose padeda taupyti elektros energiją?
Ne vienas diskusijos dalyvis atkreipė dėmesį į energiniu požiūriu efektyvesnių LED lempučių naudojimą ir patarė namuose rinktis būtent jas. Skaičiuojama, kad LED lemputės, lyginant su kaitrinėmis, sunaudoja maždaug 10 kartų mažiau energijos. Be to, jų tarnavimo laikas yra apie 50 kartų ilgesnis nei kaitrinių. Taigi vien pasirūpinus LED apšvietimu, namuose galima reikšmingai sumažinti sąskaitas už elektrą.
Kai kurie diskusijos dalyviai siekiant taupyti elektros energiją taip pat patarė nepalikti į elektros lizdą įjungtų telefonų ar kitų prietaisų kroviklių. Net ir nekraudami prietaisų jie vis tiek naudoja šiek tiek elektros energijos. Nors šis kiekis gali atrodyti nereikšmingas, tačiau per metus įprotis palikti kroviklį elektros lizde gali kainuoti nuo kelių iki kelių dešimčių eurų. Kai kurie žmonės taip pat sakė nakčiai iš tinklo išjungiantys ir interneto maršrutizatorių bei kitus budėjimo režimu veikiančius įrenginius, taip sumažindami energijos suvartojimą.
Taupyti leidžia efektyvesni prietaisai
Didelis dėmesys buvo skirtas ir buities prietaisų energiniam efektyvumui – žmonės sutiko, kad nuo to didele dalimi priklauso galimybės sumažinti sąskaitas už elektrą. Pavyzdžiui, kai kurie diskusijos dalyviai džiaugėsi, kad dėl prieš keletą metų įsigaliojusių ES direktyvų, buvo sumažinta maksimali dulkių siurblių galia, todėl gamintojai turėjo ieškoti būdų jų efektyvumui padidinti, kartu sumažinant ir energijos sąnaudas.
Forumo nariai taip pat aptarė nuo šių metų kovo pasikeitusį buitinių prietaisų ženklinimą ir naują energinio efektyvumo klasės žymėjimą. Diskusijos dalyvių įsitikinimu, atsisakius energinio efektyvumo kategorijų su pliusais ( A+, A++ ir pan.) ir nustačius paprastesnę septynių pakopų skalę (A, B, C, D, E, F, G) vartotojams tapo lengviau išsirinkti energiniu požiūriu efektyvesnius prietaisus. Be to, tą padaryti taip pat padeda nuo šiol ženklinime privalomai pateikiama papildoma informacija – pavyzdžiui, vidutinis metinis skalbimo mašinos energijos suvartojimas šimtui skalbimo ciklų ar ekonominės skalbimo programos trukmė.
Pasidomėti konkrečių buities prietaisų energiniu efektyvumu ir kitomis funkcijomis taip pat galima ir pačiame „Samsung Community“ bendraminčių forume, kuriame ekspertams ir kitiems forumo nariams galima užduoti rūpimus klausimus, pasidalinti savo patirtimi ar išspręsti su išmaniaisiais įrenginiais bei buitine technika susijusias problemas.
Sunaudoti mažiau energijos padeda ir paprasti įpročiai
Nemažai žmonių kaip vieną daugiausiai energijos sunaudojančių prietaisų namuose išskyrė elektrinį virdulį. Kai kurie diskutuojantieji prisipažino, kad energijos sąnaudas gerokai padidina įprotis pamiršti užvirusį vandenį. Tuomet virdulį tenka jungti iš naujo, nes užviręs vanduo jau būna atvėsęs. Dalis žmonių teigė dėl šios priežasties elektrinius virdulius pakeitę į paprastus, užkaičiamus ant viryklės ir turinčius švilpukus. Kiti tikino dėl patogumo susitaikantys su kiek didesnėmis elektros sąskaitomis arba siekiantys elektrinius virdulius naudoti efektyviau – pavyzdžiui, arbatą ar kavą visiems šeimos nariams gerti vienu metu.
Taupyti elektrą, forumo narių įsitikinimu, gali padėti ir labai paprasti įpročiai – pavyzdžiui, kai patalpoje nebūnama, nepamiršti joje išjungti šviesų. Dar vienas patarimas – televizoriuose ar kituose prietaisuose pasirinkti ekonomiško energijos naudojimo nustatymus. Taip pat, jei yra galimybė, parametruose verta nustatyti tam tikrą laiką, kurį prietaiso nenaudojant jis automatiškai išsijungtų arba pereitų į budėjimo režimą.
Viena tikrai aišku – galimybių namuose sumažinti energijos sąnaudas yra. Jomis verta pasinaudoti – jei ne dėl mažesnių išlaidų, tai dėl tvaresnio gyvenimo būdo ir poveikio aplinkai mažinimo.
Pranešimą paskelbė: Greta Bruzaitė, UAB „Publicum”