Sveikata

Lietuva prisijungia prie tarptautinės Europos EFSA kampanijos, kuria siekiama sustabdyti afrikinį kiaulių marą

Europos maisto saugos tarnyba (EMST) kartu su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba 2023 m. suvienija jėgas ir dalyvauja visoje Europoje vykdomoje kampanijoje, skirtoje kovoti su afrikiniu kiaulių maru (AKM). Jau ketverius metus vykstanti kampanija didina aštuoniolikos Europos šalių, tarp jų ir Lietuvos, ūkininkų, medžiotojų ir veterinarijos gydytojų informuotumą apie šią itin užkrečiamą ligą ir skatina imtis veiksmų, kad būtų sustabdytas plitimas.

„Per pastarąjį dešimtmetį afrikinis kiaulių maras padarė didžiulį poveikį Europos kiaulininkystės sektoriui ir toliau žlugdo vietos bei regionų ekonomiką. Nors naujausi duomenys teikia vilčių, kad sustabdyti viruso plitimą įmanoma, padėtis visoje Europoje anaiptol nėra vienareikšmiškai teigiama. Ūkininkai, medžiotojai ir veterinarai atlieka ypač svarbų vaidmenį pranešdami apie galimus ligos atvejus”, – sako EFSA vykdomasis direktorius Bernhardas Urlas.

Tarptautinė kampanija skatina ūkininkus, veterinarijos gydytojus ir medžiotojus „aptikti, užkirsti kelią ir pranešti“ apie AKM atvejus kiaulių bei šernų populiacijoje. Kampanija vykdoma bendradarbiaujant su vietos valdžios institucijomis aštuoniolikoje šalių, o Lietuvoje ją atstovauja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

„Lietuvoje AKM virusas aktyviai plito 2022-ais metais, sukeldamas protrūkius tiek šernų populiacijoje, tiek ir 16-oje kiaulių ūkių, kuriuose sunaikinta virš 2,2 tūkst. kiaulių. Ypač daug žalos virusas praėjusiais metais pridarė Kazlų rūdos, Šakių, Vilkaviškio rajono savivaldybėse. Šiemet afrikinio kiaulių maro virusas nustatytas jau 16 rajonų savivaldybių, 168 šernams Jurbarko, Kalvarijos, Kelmės, Klaipėdos, Pagėgių, Plungės, Raseinių, Rietavo, Šalčininkų, Šilalės, Šilutės, Tauragės, Telšių, Trakų, Ukmergės ir Varėnos vietovėse.

Siekiant sukurti Nacionalinį šernų populiacijos mažinimo valdymo planą, kuriuo būtų siekiama išvengti AKM plitimo tarp šernų, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba jau iniciavo darbo grupės sukūrimą, kurioje dalyvavo suinteresuotų valstybinių ir mokslo institucijų, medžiotojus vienijančių organizacijų atstovai. Tikimasi, kad šios darbo grupės veikla taip pat svariai prisidės prie informacinės #StopASF kampanijos sklaidos bei prevencinės informacijos įsisavinimo tarp kiaulių laikytojų bei medžiotojų“, – sako VMVT direktoriaus pavaduotojas Paulius Bušauskas.

Šiandien paskelbtoje naujoje EMST ataskaitoje teigiama, kad 2022 m., lyginant su ankstesniais metais, AKM protrūkių skaičius kiaulių ir šernų populiacijose tokiose šalyse kaip Rumunija, Lenkija ir Bulgarija gerokai sumažėjo. Tačiau AKM vėl buvo užfiksuotas Graikijoje ir Čekijoje ir toliau plinta ES kaimyninėse šalyse. Pirmą kartą apie ligą pernai metais buvo pranešta Šiaurės Makedonijoje.

Sužinokite daugiau, įsitraukite, dalinkitės

Apsilankydami EFSA AKM kampanijos internetinėje svetainėje, kur rasite daugiau informacijos, taip pat faktų suvestinių, informacinių grafikų, paruoštų naudoti socialinių tinklų įrašų ir kitos medžiagos.
EFSA, kaip ES agentūrai, taikomas Reglamentas (ES) 2018/1725, kuris turi tokią pačią teisinę galią kaip ir ES valstybėse narėse taikomas Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (ES) 2016/679 (BDAR), suderintas su BDAR asmens duomenų apsaugos taisyklėmis ir principais.

Parašykite komentarą