Verslas

Lietuva – ne viena, Europos Komisija imasi veiksmų vieningam ES atsakui Kinijai užtikrinti

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas Briuselyje vykusioje Žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje gavo Žemės ūkio komisaro Januszo Wojciechowskio užtikrinimą, kad Lietuva nebus palikta viena akistatoje su produkcijos importo ribojimus pradėjusia taikyti Kinija, o Europos Sąjunga jau dabar imasi vieningo atsako. Palaikymą Lietuvai išreiškė Vokietijos, Nyderlandų bei Latvijos ir Estijos atstovai.

Ministras K. Navickas informavo kolegas apie sudėtingus Lietuvos ir Kinijos santykius, kurie turi įtakos ir šalies žemės ūkio bei maisto sektoriui. 

Pastaruoju metu Lietuvos įmonės, be jokio oficialaus Kinijos institucijų pranešimo, negalėjo pateikti muitinės deklaracijų ir importuoti prekių į Kiniją. Susiduriama ir su Kinijos partnerių nenoru bendradarbiauti. Tai rodo paruoštų užsakymų atšaukimas, atsisakymas pratęsti ir sudaryti naujas sutartis, tiekimo grandinių sutrikimai ir kiti veiksmai.

„Kinijos vykdomos priemonės prieš Lietuvą yra politiškai motyvuotas ekonominis spaudimas. Tokie Kinijos veiksmai yra diskriminaciniai, pažeidžia Pasaulio prekybos organizacijos principus ir tarptautines normas, be to, jie daro įtaką ir bendrai ES prekybos politikai. Šioje situacijoje ypač svarbi ES vienybė ir solidarumas“, – teigė žemės ūkio ministras K. Navickas.

Kiaulienos krizei nesibaigiant – raginimas taikyti ES finansinės paramos priemones

Situacija kiaulienos sektoriuje vis dar labai įtempta. Todėl ministras K. Navickas kartu su kitais ministrais jau trečią kartą ragino Komisiją skubiai imtis veiksmų šiai krizei spręsti.  

Ministras K. Navickas dar kartą akcentavo kiaulienos sektoriaus patiriamus sunkumus – rekordiškai žemas kiaulienos kainas Lietuvoje, toliau dėl itin aukštų pašarų bei energijos kaštų augančius gamybos kaštus bei augintojų patiriamus nuostolius.

„Darome viską, ką galime padaryti patys šalies nacionaliniu lygiu – teikiame valstybės pagalbą. Tačiau tai – ES lygio krizė, kuriai būtinas ES lygio atsakas, vien nacionalinių pastangų nebepakanka“, – dar kartą prašydamas skubiai taikyti išskirtines ES finansinės paramos priemones kiaulienos sektoriui, į žemės ūkio komisarą kreipėsi ministras. K. Navickas.

Komisaras patikino, kad mato nedidelių, bet palankių galimo kiaulienos sektoriaus atsigavimo ženklų – Komisija ir toliau atidžiai stebi situaciją rinkoje.

Taryboje pasiektas politinis susitarimas dėl žvejybos galimybių Europos Sąjungos ir jai nepriklausančiuose vandenyse 2022 metais. Lietuvos tolimojo plaukiojimo žvejybos laivai galės tęsti veiklą.

Pranešimą paskelbė: Danguolė Starkuvienė, LR Žemės ūkio ministerija

Parašykite komentarą