Verslas

Liberalų sąjūdžio frakcijos pranešimas: akcizų pokyčiai nėra pakankamai subalansuoti

2021 m. birželio 17 d. pranešimas žiniasklaidai

Šiandien finansų ministrė Gintarė Skaistė Seimui teikia Akcizų įstatymo pakeitimus, kuriais siūloma didinti mokesčius alkoholio ir tabako gaminiams. Liberalų sąjūdžio frakcija pateikimo stadijoje ketina pritarti projektui, tačiau siūlo subalansuoti siūlomus tarifus, kad nebūtų pažeisti konkurencijos principai.

„Iš esmės pritariame Vyriausybės mokestinės politikos trajektorijai, tačiau pateiktame akcizų didinimo projekte matome, jog tarifų didėjimas atskiroms tabako gaminių grupėms nėra tolygus. Pritarsime projektui, bet svarstymo stadijoje ketiname teikti siūlymus, kad mokesčiai būtų labiau subalansuoti“, – sakė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Kaip teigiama Vyriausybės parengtame projekte, akcizų tarifų didinimas atitiktų Europos Komisijos rekomendacijas Lietuvai didinti ekonomikos augimo nestabdančių mokesčių įtaką biudžeto pajamoms, mažintų sveikatai žalingų produktų įperkamumą ir vartojimą, tokiu būdu būtų labiau prisidėta prie visuomenės sveikatingumo didinimo tikslų.

Nors akcizų tarifus siūloma  didinti visoms etilo alkoholio ir alkoholinių gėrimų, tabako produktų ir jiems alternatyvių produktų grupėms, siekiant išvengti pakaitumo efekto, kai akcizų tarifą padidinus vienai prekių grupei, išauga jai alternatyvių prekių vartojimas. E. Gentvilas teigia, kad į šį reikalavimą nėra pilnai atsižvelgta.

„Siūlomame projekte mokesčiai cigaretėms didėja 10 proc., o kaitinamajam tabakui vos ne 35 proc. kasmet – tai atrodo kaip rinkos iškraipymas“, – teigė E. Gentvilas.

Įstatymo projekte pažymima, kad tokiu būdu būtų prisidėta ne tik prie kaitinamojo tabako produktų, bet ir jiems alternatyvių produktų prieinamumo mažinimo, ypač jaunimui, kurį labiausiai veikia tokių produktų patrauklus dizainas, skoniai, rinkodara bei socialinė ir aplinkos įtaka.

Dėl etilo alkoholiui ir alkoholiniams gėrimams taikomų akcizų tarifų padidinimo valstybės biudžetas 2022 m. papildomai galėtų gauti apie 17,3 mln. eurų pajamų, 2023 m. – apie 22 mln. eurų, 2024 m. – apie 23,5 mln. eurų. Dėl tabako produktams ir jiems alternatyviems produktams taikomų akcizų tarifo padidinimo valstybės biudžetas 2022 m. papildomai galėtų gauti apie 12 mln. eurų pajamų, 2023 m. – apie 14,3 mln. eurų, 2024 m. – apie 15,6 mln. eurų.

 

Pranešimą paskelbė: Valdas Sinkevičius, LRS kanceliarijos Seimo ryšių su visuomene skyrius

Parašykite komentarą