Bankai ir Draudimas

Ledo aukos: dažniausiai pasitaikančios traumos žiemą ir kaip nuo jų apsisaugoti

Ši žiema išsiskiria itin permainingais orais: atlydžio-šalčio ciklai suformuoja storą ledo dangą, kurią šviežiai iškritęs sniegas klastingai paslepia. Medikai ir draudikai perspėja gyventojus lauke ir gatvėse elgtis atsargiai ir atidžiai, nes šaltuoju periodu traumų tikimybė išauga. Europos draudimo bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje duomenimis, pernai kas šešta trauma buvo patirta lauke, o tradiciškai jų žala buvo didesnė, nei traumų, patirtų namuose.

Pasak Europos draudimo bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Žalų administravimo departamento direktoriaus Audriaus Pilčico praėjusiais metais dažniausiai gyventojai patyrė kojų traumas, kiek mažiau buvo rankų sužalojimų. „Pernai metais patirta kiek daugiau nei 1700 kojų traumų, keliais šimtais buvo mažiau rankų traumų. Mūsų duomenys rodo, kad nelaimingai susiklosčius aplinkybėms galūnės dažniausiai kentėjo dėl nutraukiamų ir patempiamų raiščių, taip pat lūžių. Tokių traumų skaičius išauga žiemą, kuomet dėl slidžios dangos sutrinka koordinacija ir žmonės krisdami susižaloja“, – teigia A. Pilčicas.

Kauno klinikų Ortopedijos traumatologijos klinikos Bendrosios ortopedijos traumatologijos sektoriaus vadovas ortopedas traumatologas dr. Robertinas Juosponis sako, kad žiemą išaugęs traumų skaičius yra būdingas visoms amžiaus grupėms, tik aplinkybės, kuriomis jos patiriamos, skiriasi.

„Žiemos metu stebimas traumų pagausėjimas visose amžiaus grupėse. Slidus kelias, plikšala dažniau sukelia nemalonumų darbingo bei vyresnio amžiaus žmonėms, o žiemiškos pramogos, tokios kaip rogės, slidės, neretai tampa vaikų traumų priežastimi“, – sako dr. R. Juosponis. Medikas sako, kad dažniausiai kreipiasi pacientai su sumušimais, raiščių patempimais bei plyšimais, taip pat padaugėja asmenų su stipinkaulio bei kulkšnių lūžiais.

Draudimo ekspertas atkreipia dėmesį į skausmingiausias – vaikų – traumas. „Praėjusiais metais užfiksavome daugiau nei du šimtus atvejų, kuomet traumos buvo patirtos mokykloje. Tarp jų – ir slidinėjant bei čiuožiant. Ypač pavojingos traumos susijusios su galvos sritimi, tokios kaip galvos prasiskėlimas ir smegenų sukrėtimas – jų išmokų suma buvo dvigubai didesnė nei patiriant galūnių traumas ir siekė vidutiniškai 242 eurus“, – teigia A. Pilčicas.

Ortopedas traumatologas dr. R. Juosponis teigia, kad traumos pagrindinis požymis yra skausmas, vėliau pažeista vieta patinsta, gali atsirasti kraujosruvos. Jei kūno dalis deformuojasi, jaučiamas nestabilumas ar sutrikusi funkcija, tai gali reikšti, kad patirtas kaulo lūžis ar išnirimas.

„Rekomenduojama pažeistai vietai suteikti ramybę, jei reikia įtvirtinti, pakelti aukščiau tam, kad sumažinti tinimą, pradėti pažeistą vietą šaldyti. Šaldant nereikėtų ledo tiesiogiai dėti ant odos, panaudokite, pavyzdžiui, rankšluostį. Skausmą malšinti padeda analgetikai, tinka ir paracetamolis. O svarbiausia – patyrus traumą, kreipkitės į gydymo įstaigą“, – nurodo medikas.

Neretai dėl paties žmogaus atsargumo ir atidumo priklauso traumos tikimybė, todėl A. Pilčicas pataria žiemą skirti ypatingą dėmesį kelionei pėsčiomis. „Žiemos metu rinkitės avalynę su neslidžiu padu, taip pat neaukštu kulnu. Išėję į gatvę neskubėkite – eikite lėčiau nei įprastai, koją statykite pilna pėda, o žingsnius darykite mažesnius. Kad neprarastumėte pusiausvyros, neapkraukite savęs didesniais nešuliais, ypač nieko nelaikykite rankose – jei turite pirkinių ar kitų daiktų, geriau neškitės juos kuprinėje. Paslydus rankos padės išlaikyti pusiausvyrą. „Įdarbinkite“ ne tik rankas ir kojas, bet ir akis – stebėkite grindinį, nes žiemą sniegas gali būti uždengęs ledą“, – rekomenduoja A. Pilčicas.

2016 metais vidutinė „ERGO Insurance“ Lietuvoje išmoka už traumas ir nelaimingus atsitikimus siekė beveik 129 eurus. Iš viso per metus išmokėta ir rezervuota kiek daugiau nei 1 mln. eurų, o patirta traumų ir nelaimingų atsitikimų skaičius siekė beveik 9700. Draudikai primena, kad trauma turi būti patvirtinta medicininiais dokumentais, todėl kreiptis į medikus yra apdraustojo pareiga, jeigu jis pageidauja gauti draudimo išmoką.

ERGO Baltijos šalyse

ERGO yra viena pirmaujančių draudimo grupių Baltijos šalyse, siūlanti ne gyvybės, gyvybės bei sveikatos draudimą. Metinė įmokų suma ERGO Baltijos šalyse sudaro apie 186 mln. eurų. ERGO Baltijos šalyse klientams vidutiniškai apmokama žalų už 98 mln. eurų per metus. ERGO veikia ir Baltarusijoje, teikdama paslaugas klientams ne gyvybės draudimo srityje. Daugiau nei 550 tūkst. klientų Baltijos šalyse pasitiki ERGO grupės paslaugomis, patirtimi bei finansiniu stabilumu.

Baltijos šalyse veikiančios ERGO bendrovės yra tarptautinės ERGO grupės dalis. Tai viena didžiausių draudimo grupių Europoje. ERGO atstovaujama daugiau nei 30 šalių Europoje bei Azijoje.

Parašykite komentarą