Verslas

LBA: padėti verslui pasirengę bankai tikisi atsakomybės ir solidarumo

Koronaviruso pandemija neišvengiamai turės įtakos pasaulio ir Lietuvos ekonomikai. Todėl šalies finansų sektorius jau dabar labai atsakingai ruošiasi galimiems iššūkiams inicijuodamas priemones, kurios palengvins finansinę naštą tiek gyventojams, tiek verslui. Tačiau, pasak Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidento Manto Zalatoriaus, ekonominių įtampų laikmečiu svarbu ne tik savalaikis priemonių planas, bet ir visų atsakomybė bei geranoriškumas. 

„Šiuo nelengvu metu itin svarbu visiems elgtis atsakingai: nepiktnaudžiauti susidariusia situacija, nuodugniai vertinti rizikas, laikytis verslo bei darbdavio etikos ir nesudaryti dirbtinių kliūčių savo verslo partneriams. Sunkūs laikai praeina, o atmintis apie tai, kaip elgėmės tuo metu, lieka ilgam. Bankai pasirengę padėti verslui spręsti problemas – galimas tiek dėl jau turimų finansinių įsipareigojimų peržiūrėjimas, tiek sprendimai susidūrus su likvidumo ar struktūrinėmis problemomis. Veikdami solidariai ir atsakingai, galėsime išlaikyti ekonominį ir finansinį stabilumą bei minimizuoti sukrėtimų poveikį“, – akcentavo M. Zalatorius.

Vadovaudamosi Vyriausybės patvirtintu ekonomikos skatinimo ir pagalbos verslui planu, šiuo metu Finansų ministerija, Ekonomikos ir inovacijų ministerija bei INVEGA drauge ieško greitų sprendimų dėl valstybės garantijų suteikimo sąlygų pritaikymo ir išplėtimo, pasikeitus aplinkybėms. LBA teikia darbo grupei savo įžvalgas ir ekspertinę pagalbą, kad verslui būtų galima taikyti šias garantijas greičiau ir platesne apimtimi.

Dalis priemonių – pavyzdžiui, palūkanų, sumokėtų pagal paskolų bei lizingo sutartis, kompensavimas įmonėms veikia jau dabar. Valstybės ir finansų sektoriaus kuriamos priemonės skirtos palengvinti įmonių patiriamą finansinę naštą sunkiu metu ir paskatinti verslo kreditavimo procesą ekonomikos lėtėjimo sąlygomis.

Nepaisant to, verslui rekomenduojama atlikti „namų darbus“ – išanalizuoti savo situaciją ir galimus jos scenarijus.

LBA pateikia šiuo metu aktualių kontrolinių klausimų sąrašą verslui: 

  • Ar atsisakėte nebūtinų išlaidų? Pirmasis ir pagrindinis patarimas visiems, atėjus juodai dienai – atsisakyti visko, be ko galima apsieiti. Karantino sąlygomis daugelis bendrovių turi pakoreguoti įprastą darbo organizavimą, tad nebeaktualių išlaidų pozicijų gali būti daugiau nei atrodo. Kad ir kaip norėtųsi išsaugoti esamą padėtį, akivaizdu, kad šiuo metu situacija keičiasi ne savaitėmis, o dienomis, todėl verta pagalvoti apie išteklių optimizavimą platesne prasme. 
  • Ar jūsų verslas turi ilgalaikių finansinių įsipareigojimų? Esminė rekomendacija verslui – kuo anksčiau įsivardyti galimas grėsmes ir scenarijus, kad jiems būtų galima pasirengti, bei kreiptis į savo finansavimo paslaugų teikėją. Priemonių laikiniems sprendimams yra įvairių – pavyzdžiui, paskolų grąžinimo grafiko ar paskolų sutarčių peržiūra ir kt. būdai, individualiai pasirenkami kiekvienu konkrečiu atveju. Pamodeliuoti galimas perspektyvas – ką darytumėte, jeigu įmonės pardavimai smuktų 20, 30, o gal 50 proc., – verta net tuo atveju, jeigu šiuo metu situacija atrodo gana stabili. 
  • Ar turite galimybių imtis kitos veiklos? Neįprasta situacija gali atverti naujų verslo nišų ir potencialo diversifikuoti veiklas – tokių pavyzdžiui jau yra ir Lietuvoje, pavyzdžiui, įprastai kitą produkciją rinkai tiekusioms įmonėms pradėjus gaminti dezinfekavimo priemones. Būtinai apsvarstykite, ko jūsų verslas galėtų imtis kintančiomis aplinkybėmis, ir nevenkite apmąstyti kelių žingsnių į priekį. 
  • Ar galite atsisakyti rizikingų projektų? Priklausomai nuo veiklos srities, šiuo metu verslui tenka svarstyti įvairias galimybes – nuo laikino arba visiško persiorientavimo iki kai kurių veiklų sustabdymo. Jeigu jūsų portfelyje yra skirtingo pobūdžio projektų, pasilikite tik tuos, kurie susiję su mažiausia rizika. 
  • Ar elgiatės atsakingai savo partnerių ir darbuotojų atžvilgiu? Neįprastos aplinkybės – tai situacija, kurioje tikrinamos vertybės. Jos, be kita ko, atskleidžia ir tikrąją verslo etiką bei požiūrį į socialinę atsakomybę. Prieš darydami griežtus ir iš pažiūros gyvybiškai būtinus sprendimus, pagalvokime, kokį poveikį jie padarys jūsų įmonės partneriams bei darbuotojams. Verslo ir darbdavio etika neeilinėje situacijoje yra kaip niekada svarbi.

Pranešimą paskelbė: Valerija Kiguolienė, Lietuvos bankų asociacija

Parašykite komentarą