Studijos

Konferencijoje bus aptartos didžiausios permainos, vykusios po Sovietų Sąjungos ir Berlyno sienos žlugimo

Spalio 14–15 d. į Vilniaus universiteto organizuojamą ir Vokietijos ambasados Lietuvoje remiamą tarptautinę tarpdisciplininę konferenciją „Lūžio naratyvai: didžiosios transformacijos regioniniai skirtumai po 1989–1990 m. (Vokietija – Baltijos šalys – Lenkija – Baltarusija – Rusija)“ rinksis įvairių mokslo sričių atstovai. Istorijos, politikos mokslų, teisės, ekonomikos, žiniasklaidos teorijos, sociologijos, literatūros ir kalbotyros ekspertai aptars, kokią pažangą mūsų regionas pasiekė ir kokį permainų kelią nuėjo per pastaruosius tris dešimtmečius po Sovietų Sąjungos ir Berlyno sienos žlugimo.

Konferencijoje bus analizuojami Rytų Europos ir Baltijos regiono transformacijos bendrumai ir skirtumai po 1989 m., lyginama socialinės ir ekonominės srities raida, teisės, politikos, mokslo ir kultūros evoliucijos suvokimas ir vertinimas. Konferencijos siekis – sukurti bendrą erdvę diskusijoms ir idėjiniams mainams, neneigiant regiono nacionalinių bei ideologinių skirtumų, ir generuoti naujas įžvalgas, kaip galima išlaikyti ir toliau plėtoti demokratiją.

Tarptautiniame renginyje, skirtame Vokietijos ir Lietuvos diplomatinių santykių užmezgimo 30-mečiui paminėti, dalyvaus politikai ir regiono ekspertai iš Vokietijos, Lenkijos, Suomijos, Latvijos. Atvyks žymūs mokslininkai iš Vokietijos – Maxo Plancko instituto (Berlynas) profesorė Ute Frevert, žymus Vokietijos istorikas prof. Arndas Bauerkämperis (Laisvasis Berlyno universitetas). Vokietijos politikos ir saugumo ekspertas iš Leipcigo prof. Güntheris Heydemannas kalbės pokomunistinės transformacijos ir geopolitinio saugumo tema, jo kolega prof. Detlevis Brunneris aptars ekonomikos raidą.

Konferencijoje išgirsime ir Lietuvos mokslininkų mintis Rytų Europos ir Baltijos regiono transformacijos tema – pasisakys Filosofijos fakulteto profesorė Danutė Gailienė, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentė Nerija Putinaitė ir kiti.

Spalio 15 d. 17.00 val. konferenciją užbaigs finalinė diskusija „Transformacijos pabaiga?“, kurioje bus svarstoma, kada Vidurio ir Rytų Europos regione baigėsi posovietinė / pokomunistinė fazė ir ar įmanoma nurodyti aiškius regiono vakarietiškos transformacijos pabaigos kriterijus, kada bus galima ištarti, kad „posovietmetis“ pasibaigė, o Lietuva – jau tie tikrieji „Vakarai“?

Apie tai diskutuos Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, istorikė, diplomatė prof. Irena Vaišvilaitė ir Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthiasas Sonnas. Diskusiją moderuos Vilniaus universiteto rektoriaus patarėjas, filosofas, apžvalgininkas Paulius Gritėnas.

Šis renginys yra atviras visiems mokslininkams, studentams, žurnalistams, politikams ir plačiajai visuomenei. Konferencija vyks lietuvių ir vokiečių kalbomis (su vertimu). Keletas pranešimų bus skaitomi anglų kalba.

Konferencijos programa

Renginys vyks Vilniaus universiteto Mažojoje auloje (Universiteto g. 3, 2 aukštas). Dalyvavimas galimas tik su galimybių pasu, griežtai laikantis visų saugumo reikalavimų. Konferencija taip pat bus transliuojama tiesiogiai VU Facebook paskyroje.

Pranešimą paskelbė: Liudmila Januškevičienė, Vilniaus universitetas

Parašykite komentarą