Buitis, Namai

Kodėl svarbu pašalinti pelėsį ir ką apie jį reikia žinoti?

Pelėsiai lengvai auga tamsiuose ir drėgnuose kampuose. Jų atsiradimas namuose kelia pavojų mūsų sveikatai. Kadangi pelėsis yra grybelis, jis dauginasi sporomis, o sporos gali keliauti oru (jas neša vėjas, skersvėjis, atsinešame iš lauko su batais ir pan.). Įkvėpus didelę šių sporų koncentraciją, gali kilti alergija ar kita pavojinga organizmo reakcija, todėl svarbu pašalinti pelėsį, kai tik pastebime jo atsiradimą. Ir, žinoma, svarbu imtis prevencijos.

Toliau pateikiama informacija ir patarimai, kuriuos turėtumėte žinoti, kad galėtumėte geriau suprasti, kaip pelėsis gali būti pavojingas žmonėms ir kaip svarbu pašalinti pelėsius.

Pelėsių augimas

Pelėsis gali augti tiek namo viduje, tiek lauke. Pelėsiai mėgsta šešėlius, nes ultravioletiniai saulės spinduliai trukdo grybeliui augti, todėl jie negali daugintis tose vietose, kurias dažnai apšviečia saulė.

Kadangi saulės šviesa tiesiogiai nešviečia į jūsų kambarių kampus, pelėsis gali augti, ypač tokiose vietose kaip vonios kambarys, spintelės, spintos, už baldų ir pan. Iš esmės, kur yra drėgmė ir tamsa, gali atsirasti pelėsis. Lubos, grindys, kilimai ir nenaudojami drabužiai dažnai tampa pelėsių augimo vietomis.

Pelėsiai klesti ne vien šaltoje temperatūroje. Jie taip pat gali augti ir šiltoje aplinkoje. Abiem atvejais pelėsiai gali pradėti augti ir daugintis greičiau nei per 48 valandas, kai drėgmė yra per didelė.

Kaip pelėsis kenkia žmonėms?

Kaip minėta anksčiau, pelėsiai sukuria sporas, kad būtų sukurtos naujos kolonijos – taip pelėsiai dauginasi. Pelėsiai išleidžia sporas į orą. Sporos yra mažytės, jas gali įkvėpti žmonės, net naminiai gyvūnai. Kai sporos patenka į žmogaus plaučius pakankamai giliai, tai gali sukelti kvėpavimo sutrikimų, tokių kaip astma. Pelėsiai taip pat sukelia alergiją. Labiau alergiškam žmogui įkvėpus sporų kils alerginė reakcija. Dėl šių priežasčių pelėsis gali būti pavojingas žmonių sveikatai.

Ar visų rūšių pelėsiai yra kenksmingi žmonėms?

Tiesa ta, kad ne visi pelėsiai yra kenksmingi žmonėms. Yra tokių, kurie iš tikrųjų niekaip neveikia žmonių sveikatos.

Nepaisant to, yra daug įvairių pelėsių rūšių ir plika akimi vien žiūrint į juos negalima atskirti, kurie iš jų yra nekenksmingi. Todėl išmintingas sprendimas yra kuo greičiau pašalinti pelėsį iš namų ar darbo vietos. Atsargumas svarbiausia, todėl pelėsio naikinimas yra prioritetas.

Kaip užkirsti kelią pelėsių plitimui?

Jei norite, kad jūsų namuose nebūtų pelėsių, geriausias būdas yra imtis prevencijos:

  • Drėgmės kontrolė. Užtikrinkite, jog drėgmė nesikaupia tam tikruose kambariuose, įrenkite papildomą vėdinimą arba naudokite drėgmei surinkti skirtus įrenginius.
  • Nutekėjimo pašalinimas. Jei laša iš krano ar vamzdžiai nėra visur sandarūs, reikėtų tai sutvarkyti – besikaupianti drėgmė yra ideali terpė pelėsiams.
  • Kondensato ribojimas ir norimos kambario temperatūros palaikymas – ne per šilta, ne per šalta.
  • Reguliariai valykite(sausinkite) šlapias ar drėgnas vietas.

Pelėsių pašalinimas

Jei namuose pastebėjote pelėsių, turėtumėte kuo greičiau susisiekti su pelėsių inspektoriumi ir šalinimo specialistu. Tik sutvarkius pelėsį, jūsų namai bus saugūs jums ir jūsų augintiniams. Nors yra daugybė būdų, kaip pašalinti pelėsį patiems, tačiau tai ne visada veikia su visomis pelėsio rūšimis, o taip pat ne visada galima pastebėti ir sunaikinti pasislėpusias pelėsių kolonijas. Tad pasamdžius atestuotą pelėsių naikinimo įmonę, bus užtikrinta, kad jūsų namuose bus pasirūpinta pelėsių kolonijomis, net tose vietose, kur jų negalima pasiekti.

Profesionalai taip pat atsižvelgs į jūsų sveikatą ir saugą, o atestuoti asmenys ar įmonės naudos apsaugines priemones, tokias kaip akiniai, pirštinės ir respiratoriai, kad būtų užtikrinta darbuotojų sveikata. Pelėsių naikinimą geriausia patikėti profesionalams.

Parašykite komentarą