Verslas

Kęstutis Motiejūnas: verslui reikia pinigų

Šią savaitę man įstrigo viena antraštė: „Verslui reikia ne priemonių, o pinigų“. Tai tiesa – verslui reikia pinigų. Nemanau, kad dėl to diskutuojame. Nei Seime, nei Vyriausybėje nesu išgirdęs tokio klausimo: ar tikrai verslui reikia pinigų?

Tarp mūsų – INVEGOS žmonių, taip pat niekas negalvoja, kad verslui nereikia pinigų. Negalvojame taip net tada, kai prašome verslininkų šiek tiek pakentėti ar palaukti. Neabejojame: verslui reikia pinigų ir kuo greičiau. Bet mes neturime jokio kito būdo tų pinigų duoti – tik sąžiningai įgyvendindami savo priemones.

Štai ką šią savaitę padarėme, kad pinigai pasiektų verslą.

Visų pirma, pradėjome verslui mokėti apmokėtinų sąskaitų paskolas ASAP. Mokėjimai pagal patvirtintas paraiškas atliekami kasdien. Antra, auga pasirašytų  sutarčių ir teigiamų sprendimų pagal priemonę „Paskolos labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams“ skaičius, kurių bendra suma jau viršijo 6 mln. Eur, o pirmieji išmokėjimai jau pasiekė ir smulkiojo ir vidutinio verslo subjektų sąskaitas. Tai konkrečiai pamatuojami veiksmai.

Sunkiau pamatuojamos alternatyvaus finansavimo galimybės, kurias atvėrėme verslui. Jau pasirašėme sutartis su pirmaisiais alternatyviais skolintojais – „Noviti finance“, dalyvaujančiais mūsų priemonėje „Alternatyva“. Smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai, kuriems trūksta apyvartinių lėšų, jau gali kreiptis į alternatyvius finansuotojus ir gauti paskolą, sudaryti lizingo ar faktoringo sandorius, finansuojamus valstybės lėšomis.

Kitą svarbią bendradarbiavimo sutartį pasirašėme su „SME Finance“. Atvėrėme galimybę verslui pasinaudoti portfelinėmis garantijomis faktoringui pagal priemonę „Portfelinės garantijos faktoringui 2“. Paskelbėme tikrai labai lauktą ir svarbią naujieną eksportuotojams: INVEGOS eksporto garantijos teikiamos ir eksportuojantiems į Europą bei kitas Vakarų valstybes. Tai tapo įmanoma dėl Europos Komisijos sprendimo laikinai pripažinti visas eksporto rinkas rizikingomis.

Ypač norisi pasidžiaugti dar vienos finansinės priemonės „Portfelinės garantijos paskoloms 2“ populiarumu – paraiškas teikti garantuotas paskolas verslui pateikė net 15 finansų tarpininkų, iš kurių su 4 jau pasirašytos bendradarbiavimo sutartys. Tai reiškia, kad verslas tikrai gaus reikalingų pinigų. 

Apskritai savo statistikoje stebime priemonių „įsibėgėjimą“. Jau minėjau paskolų išmokėjimą. Kita pagreitį įgijusi priemonė – „Dalinis palūkanų kompensavimas“. Ją įgyvendindami jau priėmėme sprendimus ir rezervavome beveik 4,5 mln. eurų – tai beveik penktadalis iki šiol šiai priemonei skirtų lėšų. Šiais pinigais bus kompensuoti mėnesiniai palūkanų mokėjimai per 6 mėnesius (paskolų mokėjimų atidėjimo atveju) arba per 36 mėnesius (ilgalaikio palūkanų kompensavimo atveju).

Svarbūs ne tik išmokėtų pinigų skaičiai, bet ir pati priemonių įvairovė. Pateiktų paraiškų kiekis liudija, kad skirtingiems verslams reikia skirtingų finansavimo priemonių. Tuo galite įsitikinti peržiūrėję statistiką mūsų svetainės skiltyje „INVEGOS panaudotos lėšos“. Ten pat rasite ir sąrašą įmonių, kurios jau pasinaudojo INVEGOS priemonėmis.

Kuo greitesnis ir kokybiškesnis paraiškų nagrinėjimas dabar yra svarbiausias mūsų prioritetas. Šis darbas ir verslo konsultavimas sudaro didžiąją dalį INVEGOS darbuotojų krūvio. Per dieną  sulaukiame iki 500 skambučių ir beveik tiek pat elektroninių užklausų.

Ieškome tobulesnių pagalbos verslui variantų, mokomės ir stengiamės, kad ir šiandieninėmis aplinkybėmis, kai dar ne viskas nugludinta ir galėtų būti geriau, padėtume į mus pagalbos besikreipiančioms įmonėms.

Tai darydama mano komanda dirba labai sunkiai. Už kolegų klausimų apie laisvą ilgąjį savaitgalį slypi faktas, kad savaitgalių jie jau kurį laiką neturėjo. Tačiau mes suprantame, kokia įtempta padėtis tiems, kuriems padėti yra mūsų užduotis.

Nes verslui reikia mūsų darbo. Nes verslui reikia pinigų.

Komentaro autorius – Kęstutis Motiejūnas, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) vadovas

Pranešimą paskelbė: Rūta Jankauskaitė, UAB „Idea Prima”

Parašykite komentarą