Pernai Lietuvoje startavusi patirtiniu mokymu paremta pirmoji programa „Ideas to Innovation“ (i2i) baigėsi renginiu „Deploying Ideas 2 Innovation: The Pitching Contest“. Jo metu paaiškėjo geriausių verslo idėjų autoriai. Įvertinti startuoliai vyks prisistatyti investuotojams į Jungtinėje Karalystėje kasmet organizuojamą „Investor Day 2021“ renginį.
„Deploying Ideas 2 Innovation: The Pitching Contest“ metu vykusiose „Pitch“ sesijose „i2i“ programos absolventai ir sparčiai augantys startuoliai varžėsi dėl geriausios verslo idėjos titulo. Renginį organizavo Kauno technologijos universiteto (KTU), „Knowledge Empowered Entrepreneurship Network” (KEEN) kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) projekto „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ komanda.
MITA vadovas Gintas Kimtys įsitikinęs, kad agentūros ir KTU, KEEN bendradarbiavimas „i2i“ programoje pasiteisino – profesorių, edukatorių ir entreprenerių dalinti sėkmės receptai inovatorius įkvėpė mokslo žinias panaudoti verslui ir atkakliai vystyti savo idėjas. Iš viso unikalia proga gauti grįžtamąjį ryšį iš profesionalų ir tobulinti idėjas, kol bus pastebėti Lietuvos bei tarptautinių investuotojų, pasinaudojo 10 startuolių, iš kurių net pusė vysto gyvybės mokslų idėjas.
KTU profesorė ir KEEN vadovė dr. Asta Pundzienė džiaugiasi, kad „i2i”, mokslo rezultatais grįstų startuolių, bendruomenė Lietuvoje auga. Šiandiena jau turime 90 absolventų ir net 2 išskirtiniai startuoliai ruošiasi pitch sesijai Jungtinėje karalystėje, Kranfieldo Universiteto koordinuojamoje „Investor Day, 2021”. „i2i” trenerių komanda taip pat išskirtinė savo patirtimi – entrepreneris ir profesorius Dr. Shailandra Vyakarnam, entreprenere, lektorė Orsolya Ihasz, Masačusetso technologijų instituto (MIT) Sloano vadybos mokyklos lektorius Neal Hartman ir entreprenerė Carly Chase, mokslininkė, entreprenerė iš Kembridžo universito dr. Lissa van Vliet, Siemens produktų vystymo laboratorijos vadovas dr. Tobias Gutmann, Xamk projektų vadovė Sabine Suorsa, taip pat entrepreneris ir investuotojas Martynas Kandzetas, MITA inovacijų konsultantė Rasa Kulvietienė, tyrėja ir lektorė Eglė Vaičiukynaitė bei KTU profesorė, KEEN vadovė dr. Asta Pundzienė. „Šiuo metu jau dirbame ties naujais i2i projektais ir tikime, kad tai padės dar ne vienam mokslo rezultatais grįstam startuoliui susikurti ir augti”, – pasakoja dr. Asta Pundzienė.
Kelione į Jungtinėje Karalystėje vyksiantį idėjų pristatymo investuotojams renginį „Investor Day 2021“ apdovanoti du – „Inoradus“ ir „Ecorbio“ – startuoliai.
„Inoradus“ kuria asistentą radiologams
„Pasiūlymą dalyvauti „pitche“ gavome iš MITA iniciatyvos „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ konsultantų – su jais nuolat palaikome ryšį. Renginys pasirodė itin aktualus – supratome, kad jame susirenka investuotojai, tarptautinių universitetų atstovai ir tai bus puiki galimybė pristatyti savo idėją“, – sako komandos vadovė, statistikos ir duomenų valdymo ekspertė Rita Zaleckienė.
Startuolis vysto gydytojams skirtą dirbtinio intelekto pagrindu veikiantį įrankį, kuris analizuoja rentgeno nuotraukas ir pateikia atsakymą dėl kelio sąnario protezavimo poreikio. R. Zaleckienė pasakoja, kad ši idėja kilo prieš gerą pusmetį: „Ją toliau tobuliname dalyvaudami mokymuose, konsultuodamiesi su ekspertais bei potencialiais klientais – ligoninėmis, gydytojais radiologais. Naudojant mūsų kuriamą „asistentą“ būtų automatizuojamos įprastinės užduotys, sumažėtų radiologų kasdienis darbo krūvis ir klaidų tikimybė, daugiau laiko būtų galima skirti sudėtingesnių atvejų analizei“.
Pagrindiniu iššūkiu R. Zaleckienė įvardina modelio apmokymui reikalingų duomenų paiešką. Šie duomenys yra griežtai saugomi, naudojami tik nuasmeninti, tad nėra lengvai prieinami nemokamose ir viešose duomenų bazėse, o įsigyti – brangu.
Komandos vadovė sutinka, kad dabar vaizdų analizei tenka didelis dėmesys: „Rinkoje veikia keletas alternatyvų, bet mūsų dirbtinio intelekto modelis išsiskiria gebėjimu aptikti kelio sąnario nusidėvėjimo stadijas aukštu tikslumu. Be to, norint išvystyti tokią technologiją, reikia resursų didelio duomenų kiekio apdorojimui bei interpretavimui, todėl komercializuojama palyginti nedaug sprendimų“.
Šiuo metu startuolis atlieka rentgeno nuotraukų segmentaciją ir tikisi dar šių metų pabaigoje modelį pristatyti potencialiems klientams, kartu su partneriais pradėti testavimą, o 2022 m. pabaigoje produktą išleisti į Lietuvos rinką.
Inovatorių komanda susitiko 2020 metų pradžioje vykusiame Moterų inovacijų sprinte, kuriame užėmė trečią vietą. Įmonė buvo įsteigta tų pačių metų pabaigoje – nuo tada komanda susitikimuose su investuotojais bei kituose renginiuose prisistato „Inoradus“ vardu. Šiandien komandoje dirba duomenų, statistikos ir verslo analitikai, komunikacijos ir marketingo specialistai, radiologai, teisės ekspertai.
Konsultacijos gyvybės mokslų startuoliui tapo aktualios praėjusių metų rudenį, kai MITA organizuotame biohakatone „Gyvybės kodas 2020“ laimėjo antrą vietą. Komanda suprato, jog nori tęsti darbus, o tam reikalingas finansavimas, tad paraiškų teikimo ir finansavimo klausimais kreipėmės į gyvybės mokslų industrijos konsultantus. Žiemą vykusiame MITA Tech Hub pre-aksceleratoriuje vėl buvome pastebėti bei dar kartą įvertinti prizine vieta. Dabar nuolat komunikuojame bei dalyvaujame MITA projektų renginiuose. Esame pateikę „Inostarto“ paraišką ir numatę sukurti dirbtinio intelekto pagrindu grįstos kelio sąnario nusidėvėjimo rentgenologinės diagnostikos įrankio prototipą“.
„Ecorbio“ rado spragą tvarių biochemikalų pramonėje
Savo vystomą idėją liepos 7 d. Kranfildo universitete vyksiančiame „Investor Day 2021“ renginyje investuotojams pristatys ir „Ecorbio“ įkūrėjas dr. Lukas Jasiūnas.
„Dirbdamas pažangaus biokuro srityje pastebėjau technologinę spragą tvarių biochemikalų pramonėje – čia ir nusprendžiau apsistoti, kol išvysime reikšmingus pokyčius. Startuolis „Ecorbio“ – mano mokslinio darbo Kauno technologijos universitete tęsinys. Darbo vadovo dr. Lino Mikniaus palaikomas ieškojau būdų kaip apgynęs disertaciją galėčiau šią technologiją tirti ir vystyti toliau. Turėjau žengti už savo komforto zonos ribų – kuriam laikui palikti laboratoriją, atrasti, kas gi yra ta antreprenystė, išplaukti į platesnius vandenis, sutikti ir pažinti naujus žmones“, – pasakoja „i2i“ absolventas L. Jasiūnas.
Startuolio vystoma technologija įgalina žiedinės ekonomikos principą pritaikyti biopoliolių gamybai. Tai – vieni iš pagrindinių ingridientų poliuretano sintezėje.
„Jau turime realią galimybę pasiekti gamybos etapą ir efektyviai sumažinti priklausomybę nuo iškastinių išteklių ir mažiau tvarių chemikalų. Mūsų aukštos kokybės produktai bus išgaunami naudojant šalutinius pramonės produktus ir atliekinę biomasę“, – įsitikinęs inovatorius.
Potencialūs startuolio klientai – poliuretano produktų gamintojai, norintys pereiti prie tvaresnių žaliavų. „Konkuruosime ir su įmonėmis, gaminančiomis klasikinius, iškastinių išteklių pagrindu išgaunamus poliolius, ir su naujomis iniciatyvomis, kurios biopoliolius gamina iš maistinių kultūrų ar kitų pirminių žaliavų“, – vardina mokslininkas ir pabrėžia, kad jie iki šiol yra vienintelė tyrėjų komanda, kuriai pavyko tvariai pagaminti aukštos kokybės biopoliolius naudojant šalutinius pramonės produktus ir žemos vertės atliekinius biomasės išteklius.
Įmonės steigimui buvo ruoštasi ilgai, o 2020 m. gruodis pasirinktas dėl tuo metu pradėto technologijos testavimo projekto, kuriam „Ecorbio“ užtikrino PRE-SEED finansavimą ir gavo „Gravity“ technologijų inkubatoriaus investiciją.
Šiuo metu startuolis jau pradeda gamybos technologinio testavimo projektą. 2022-ųjų trečiajame ketvirtyje tikimasi turėti optimizuotą gamybos liniją, tiksliai žinoti, kiek gamyba kainuoja ir, svarbiausia, kiekybiškai įsivertinti proceso poveikį aplinkai.
KTU, KEEN ir MITA organizuotoje „i2i“ programoje ypač vertingos buvo pranešėjų ekspertų įžvalgos ir pristatymo („pitch“) praktika. Dr. Lukas Jasiūnas įsitikinęs, kad esminis „Ecorbio“ sėkmės aspektas buvo ir yra komanda. Inkubatoriaus dėka įkūrėjų komandą papildo ekspertai iš elektronikos, mechanikos, automatikos inžinerijų ir verslo plėtros, antreprenystės sričių. „Investor Day 2021” jis tikisi praplėsti savo kontaktų tinklą ir pasiruošti investicijoms demonstracinės gamyklos statymo projektui.
Pranešimą paskelbė: Karolina Urbonaitė, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra