Verslas

Keičiasi požiūris į terminuotai nekintančias būsto paskolų palūkanas

Europos centrinis bankas (ECB) nuosekliai didina bazines palūkanų normas, o tai turi įtakos ir EURIBOR didėjimui, todėl bankų klientai vis dažniau susimąsto apie savo būsto paskolų įmokas. Lietuvoje absoliuti dauguma būsto paskolų išduodama su EURIBOR dedamąja, kuri beveik dešimtmetį buvo artima nuliui, todėl palūkanų pokyčiai verčia atsigręžti į primirštą opciją – terminuotai nekintančias palūkanas.

Iki 2022 metų terminuotai nekintančias palūkanas „Luminor“ banke rinkosi mažiau nei 2 procentai klientų. Praėjusį birželį, kuomet EURIBOR sugrįžo į teigiamų palūkanų zoną, fiksuotas šuolis – terminuotai nekintančias palūkanas pasirinko 23 proc. naujų būsto paskolos gavėjų. Iš viso, pernai išduotų būsto paskolų portfelyje sutartys su terminuotai nekintančiomis palūkanomis sudarė 10 procentų. Šiemet ir toliau stebima tokio pasirinkimo augimo tendencija.  

„Turint galvoje ECB politiką ir tai, kad artimiausiu metu ji neturėtų keistis, verta apsvarstyti terminuotai nekintančių palūkanų pasirinkimą. Prisimenant, jog dar visai neseniai EURIBOR buvo nulinis, nėra lengva suvokti, kad dabar turime kelių procentų EURIBOR ir  toks jis gali pasilikti ilgesniam laikotarpiui. Todėl daug diskutuojame su klientais ir raginame juos imant būsto paskolą apsvarstyti įvairius aspektus,“ – sako „Luminor“ banko būsto paskolų produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.

Pastaruoju metu didėjant EURIBOR, didėjo ir būsto paskolos mėnesio įmokos. „Luminor“ banke vidutinė naujos būsto paskolos suma yra apie 100 tūkst. eurų. Jeigu darytume prielaidą, jog EURIBOR kyla nuo 0 iki 4 proc., tokio dydžio paskolos mėnesio įmoka galėtų padidėti nuo 100 iki 210 eurų. Konkretus įmokos augimo dydis priklauso nuo turimos banko maržos, kredito termino bei pasirinkto mokėjimo metodo.

Šiuo metu vidutinė populiariausio 6 mėn. EURIBOR reikšmė yra kiek daugiau nei 3 proc. Ekonomistai prognozuoja, kad EURIBOR augimas viršūnės dar nepasiekė, todėl „Luminor“ banko specialistai galimybę nustatyti terminuotai nekintančią palūkanų normą ir apibrėžtą laiko tarpą nesijaudinti dėl mėnesio įmokos pokyčių siūlo vertinti rimtai. Tai aktualu tiek tiems, kurie ima naujas paskolas, tiek tiems, kurie jau yra įsigiję būstą – jie taip pat turi galimybę pasirinkti tokias palūkanas.

Terminuotai nekintama palūkanų norma gali būti nustatoma 1–5 metų laikotarpiui. Jam pasibaigus, palūkanos automatiškai keičiamos į kintamas arba, šalių susitarimu, gali būti vėl nustatoma terminuotai nekintama palūkanų norma.

Priimant sprendimą dėl palūkanų, Ž. Rakauskaitė ragina gerai išanalizuoti ir  įvertinti individualią situaciją. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad terminuotai nekintanti palūkanų norma yra didesnė negu tuo metu galiojanti kintamoji palūkanų norma, o norint paskolą grąžinti anksčiau laiko gali būti taikomas paskolos grąžinimo mokestis.

Apie „Luminor“: 
Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį. 

Daugiau informacijos:
Agnė Mažeikytė
„Luminor“ komunikacijos projektų vadovė
Tel.: +370 673 46337
el. p.: agne.mazeikyte@luminorgroup.com

Pranešimą paskelbė: Ineta Stravinskaitė, Publicum Financial Communications, UAB

Parašykite komentarą