Verslas

Kaip „pasimatuoti“ būsimą darbdavį pokalbio metu?

Priimti sprendimą keisti darbovietę dažnai gali būti ne tik sudėtinga, bet ir kelti stresą. Norint, kad naujo darbo paieška būtų sėkminga, o įmonės keitimas netaptų bėgimu „nuo vilko ant meškos“, būtina pasiruošti ir atsakyti į esminius klausimus.

Įžvalgomis apie tai, kaip objektyviai įsivertinti ar naujas darbas ir kolektyvas, vos pradėjus dirbti, nenuvils dalijasi JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ žmonių ir organizacijos vystymo direktorė, ISM profesorė dr. Raimonda Alonderienė.

Būtina atlikti namų darbus

Anot R. Alonderienės, darbo santykiuose lygiavertiškai dalyvauja dvi pusės – darbdavys ir kandidatas. Abi pusės sėkmingos tada, kai yra surandamas tinkamas derinys. Todėl atrankai verta pasiruošti ne tik darbdaviui ar organizacijos vadovui, bet ir būsimam darbuotojui kandidatui. Apie naują darbo vietą reikia pradėti svarstyti dar iki tol, kol iš tikrųjų priimi sprendimą keisti darbą.

„Galima pradėti sekti informaciją, kokie sektoriai, darbdaviai ar darbo pozicijos atrodo patraukliai. Galima auginti profesines kompetencijas, kad būtum įdomus kandidatas ir greičiau pavyktų gauti išsvajotą darbą. O jau prieš einant į darbo pokalbį, patartina geriau pažinti potencialų darbdavį – paieškoti viešai prieinamos informacijos, perskaityti atsiliepimus socialiniuose tinkluose, paklausti pažįstamų žmonių, kurie dirba ar yra toje organizacijoje dirbę anksčiau. Suprantama, kad ši informacija yra gana subjektyvi, tačiau gali suteikti ir vertingų įžvalgų. Jei viešoje erdvėje skamba daug nepatenkintų klientų atsiliepimų, o jūs ieškote klientų aptarnavimo pozicijos, naujas darbas gali būti pilnas iššūkių“, – sako vadovė.

Sėkmę lemia atitikimas

R. Alonderienės teigimu, kiek esi tinkamas darbui, organizacijai ir komandai lemia ne tik kompetencijos, darbo patirtis ar motyvacija, bet ir darbdavio bei kandidato vertybės. 

„Ar tiksi organizacijai, pritapsi prie kolektyvo, lemia ir kiek sutampa abiejų pusių vertybės, lūkesčiai bei darbo kultūra. Rasti idealų darbą ar organizaciją vargu ar įmanoma, tačiau verta įsivertinti, kokie dalykai jums itin svarbūs, ką galite toleruoti, o ko – ne. Tad ypač svarbu sąmoningai pažinti savo vertybes ir lūkesčius. Be to, patartina drąsiai apie tai kalbėtis su būsimu darbdaviu. Ir darbdavys, ir kandidatas po viso atrankos proceso turi būti tikri, kad vieni kitiems tinka ir kartu galės daug pasiekti. Tais atvejais, kai mūsų atrankoje kandidatas puikiai tiktų vertybių prasme, tačiau techninės kompetencijos vis dėlto pritrūksta, užsimezgęs šiltas ryšys darbo pokalbio metu įkvepia norą padėti kandidatui. Jaunus ir motyvuotus kandidatus, turinčius mažiau darbo patirties, dažnai pakviečiame prisijungti prie „Sourcery“ akademijų“, – teigia vadovė.

R. Alonderienė pabrėžia, kad „Devbridge“ atrankos procesu metu yra dalijamasi pastebėjimais, ko pritrūko kandidatams, kur reikia patobulėti.

„Labai vertiname tuos, kurie nuoširdžiai priima grįžtamąjį ryšį ir laukiame jų vėl pokalbiuose. Atrankų metu dažnai atkreipiame dėmesį ir į tuos žmones, kurie aistringai kažkuo domisi, turiningai leidžia laiką po darbo. Suteikiame galimybę ir skiriame laiko užduoti jiems rūpimus klausimus. Pavyzdžiui, identiškai sutampantis darbo pozicijos pavadinimas (tarkime projektų vadovas) gali turėti visiškai skirtingas funkcijas ir visiškai kitaip suprantamas skirtingose organizacijose. Tarkime jūsų ankstesnėje organizacijoje atlygis buvo keliamas kiekvienais metais, jūs turėdavote reguliarius individualius pokalbius su savo vadovu. Tačiau nebūtinai identiški procesai ir vienoda tvarka bus ir kitoje organizacijoje, todėl lūkesčius reikia susiderinti, o svarbiausius klausimus užduoti laiku“, – įsitikinusi direktorė.

Vertybės turi sutapti

Pasak personalo vadovės, ypač svarbu įsitikinti, ar sutampa jūsų ir naujos organizacijos vertybės, pavyzdžiui požiūris į asmeninę atsakomybę, terminų laikymąsi, kokybės standartus.

„Devbridge“ kasmet įdarbina iki šimto naujų darbuotojų, tačiau vieną iš svarbiausių reikalavimų į pirmąjį planą iškelia ne vien tik techninius gebėjimus ir procesų išmanymą dirbant IT srityje, bet ir bendradarbiavimo komandoje kompetencijas, žmogiškąsias savybes, o svarbiausia, vertybinį pagrindą.

„Jei jums ypač svarbus punktualumas, o keli darbo pokalbiai vėlavo, gali būti, kad šis kriterijus organizacijoje nėra svarbus ir vertinamas. Arba jūs džiaugiatės, galėdamas dirbti komandoje ir mėgstate savo atradimais pasidalyti viešuose ir neformaliuose būreliuose biure su kolegomis. Tada organizacija, kuri vertina individualius pasiekimus ir skelbia atsisakanti biurų, vargu ar jums tiks. Jums patinka aiškios taisyklės, tvarkos, nekintantys tikslai. Todėl jauna organizacija, kuri dar ieško savo struktūros ir tinkamo veikimo būdo, gali kelti tik susierzinimą ir stresą. Visi paminėti pavyzdžiai nėra nei blogi, nei geri. Kiekvienas žmogus ir organizacija yra unikali savo kultūra ir veikimo būdu. Tad svarbiausia įsivertinti – ar abi pusės viena kitai tiks“, – įsitikinusi R. Alonderienė.

Laiku pastebėti visus ženklus

Pašnekovė pabrėžia, kad pokalbio metu,  bendraujant su potencialiais būsimaisiais kolegomis, būtina neprarasti budrumo ir reaguoti į nerimą keliančius ženklus.

„Kodėl iš darbo išėjo anksčiau šioje pozicijoje dirbęs žmogus? Gal paminėti motyvai jums taip pat atrodo svarbūs. Ką labiausiai vertina jūsų būsimasis vadovas? Kokiomis stiprybėmis pasižymi jūsų būsimi komandos nariai? Ko jiems trūksta? Gal jūs būsite puikus papildymas, o gal jausite, kad su šia komanda jums nepakeliui? Pradėjus dirbti, žmonės dažnai atsiduria „rožinių akinių etape“, kai naujasis darbas, komanda ir darbdavys atrodo patys puikiausi. Tačiau visi  turime silpnybių, kurias aplinkiniai gali toleruoti arba ne. Tad svarbu sąmoningai suprasti, ar „nukritus rožiniams akiniams“ bus įmanoma sėkmingai dirbti ir priimti visus organizacijos privalumus bei trūkumus“, – pataria „Devbridge“ žmonių ir organizacijos vystymo direktorė.

Apie įmonę:

 „Devbridge“ – JAV programavimo paslaugų įmonė, kurios centrinė būstinė yra Čikagoje. Komandų branduolius sudaro patirties turintys aukščiausio lygio programuotojai, kuriantys sudėtingus programinės įrangos sprendimus Vakarų Europos ir Šiaurės Amerikos rinkoms. Pagrindinis kompanijos tikslas – kurti pažangiausią programinę įrangą ir taip suteikti neįkainojamus įrankius, kurie padėtų sėkmingai augti įvairiausioms kompanijoms, industrijoms ir verslo organizacijoms. Tarptautinę įmonės komandą sudaro daugiau nei 550 darbuotojų, įsikūrusių Čikagos, Toronto, Londono, Varšuvos, Kauno, Vilniaus ir Klaipėdos padaliniuose. Įmonės klientai – „Fortune 1000“ sąrašo įmonės, pasaulinės finansų, paslaugų ir gamybos sektorių kompanijos.

Pranešimą paskelbė: Dalia Petuškienė, Devbridge

Parašykite komentarą