Nekilnojamas Turtas

Kaip keičiasi renovacijos kaina?

Du kartus per metus yra skalbiamas Pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų kainynas, pagal kurį yra planuojamas daugiabučių renovacijos projektų biudžetas. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) informuoja, kaip per metus pakito kainos ir kodėl taip svarbu stebėti pokyčius rinkoje.

„Gali pasirodyti, kad dėl karantino sustojo darbai ir kainos galėtų kristi, tačiau per metus bendra statybos darbų skaičiuojamoji kaina padidėjo 4 proc., per du metus darbai pabrango 8 proc. Matome, kad kainos nemažėja, todėl svarstantiems apie daugiabučio renovaciją tikrai nereiktų laukti kainų kritimo, o gerinti gyvenimo kokybę jau dabar“, – teigia BETA direktorius Valius Serbenta.

Labiausiai pabrango metalas ir izoliacinės medžiagos

Preliminari daugiabučio atnaujinimo priemonių įgyvendinimo kaina nustatoma vadovaujantis Statybos produktų sertifikavimo centro rekomendacijomis dėl kainų nustatymo. Skaičiuojamajai kainai nustatyti yra naudojami normatyvai, kuriais pagrindžiami darbo vienetui arba darbų grupei reikalingi resursai: medžiagos, mechanizmai, darbo laikas.

Per metus nuo 2020 m. balandžio mėn. bendras medžiagų kainų indeksas padidėjo 3,8 proc.

„Pagal medžiagų grupes labiausiai pabrango metalas (20 proc.) ir izoliacinės medžiagos (3 proc.). Vienoje medžiagų grupėje taip pat gali būti didelė kainų diferenciacija. Pavyzdžiui izoliacinė medžiaga putų polisterenas pabrango iki 20 proc., tai paveiks gyventojų, planuojančių įsidiegti ventiliuojamą fasadą, renovacijos kainą“, – teigia V. Serbenta

Mechanizmų kainos per metus paaugo daugiau nei 5 proc., labiausiai tai pavaikė kuro pabrangimas ir mechanizmus eksploatuojančių darbininkų darbo užmokesčio pokyčiai. Darbo užmokestis per metus padidėjo 5,6 proc.

Kodėl svarbu stebėti rinkos pokyčius?

Pirmiausia, kalbant apie kainas svarbu atskirti, kas yra skaičiuojamoji ir faktinė kaina. Kaina, pagal kurią atliekamas investicijų planavimas –  skaičiuojamoji kaina. Tai yra preliminarus, iš anksto nustatomas biudžetas. Galutinė kaina, kai pabaigus darbus yra atliekama išlaidų apskaita ir yra apmokamos sąskaitos, yra faktinė kaina.

Kainynas yra pagalbinė priemonė planuoti finansinius resursus bei renovacijos biudžetą. Skaičiuojamosios kainos tikslus nustatymas užtikrina investicijų plano kokybę.

Projektų administratoriams ir projektuotojams, rengiant investicijų planus, svarbu turėti aktualią informaciją apie statybos darbų rinkos kainų pokyčius, kad jų planuojamas biudžetas nebūtų deficitinis. Kuo tiksliau suplanuotas biudžetas, tuo mažesnė rizika, kad pastato atnaujinimo darbų metu pritrūks pinigų ir nebus galimybės laiku užbaigti projekto įgyvendinimą.

BETA duomenimis, šiemet įgyvendintų projektų vidutinė rangos darbų vertė siekė 451  tūkst. eurų. Vidutinė skaičiuojamojo 1 kv. m kaina yra apie 233 eurų iki valstybės paramos suteikimo.

Pranešimą paskelbė: Eglė Pliuskuvienė, VšĮ „Būsto energijos taupymo agentūra“

Rekomenduojame
 
Pastolių nuoma Kaune palankiomis sąlygomis
 
Įrankių nuoma Klaipėdoje ir kituose miestuose
 
Keltuvų nuoma
 
LightPlex Bond Retention Shampoo Plauko jungtis atkuriantis šampūnas, 250ml
 
ECCO Exohike Men's Cocoa Brown 45

Parašykite komentarą