Verslas

Kaip ir kelininkus, vairuotojus žiema gali užklupti netikėtai: ką daryti, kad taip nenutiktų?

Kaip ir kelininkus, vairuotojus žiema gali užklupti netikėtai: ką daryti, kad taip nenutiktų?

Ruduo ir žiema vairuotojams kelia papildomų iššūkių ne tik dėl drėgmės, sniego ar tamsos, bet nepageidaujamų staigmenų gali pateikti ir automobilis, jei jis nebuvo tinkamai paruoštas. Todėl geriau nelaukti kol problemos „išlįs”, o užbėgti įvykiams už akių ir namų darbus atlikti dabar. Į ką svarbiausia atkreipti dėmesį ir kokias neigiamas pasekmes gali sukelti net toks, atrodytų, nereikšmingas dalykas, kaip vasarinis langų plovimo skystis?

Tik pakeisti padangas – neužtenka

Pirmasis ir pats svarbiausias darbas ruošiantis žiemos iššūkiams, tai vasarinių padangų pakeitimas į žiemines, su kuriomis automobiliai turi važinėti nuo lapkričio 10 dienos. Tačiau daugelis vairuotojų tai puikiai žino ir dažniausiai šį etapą įveikia be didesnių problemų. Visgi tik tai saugumo ir ramybės negarantuoja. Prieš montuojant žiemines padangas, reikėtų įvertinti jų protektoriaus gylį. Pagal šiuo metu Lietuvoje galiojančius teisės aktus, minimalus žieminių padangų protektoriaus gylis turi būti ne mažesnis, kaip 3 milimetrai. Bet būtina atkreipti dėmesį, kad žiemos metu padangos taip pat dėvisi, o minimalus protektoriaus gylis neužtikrina maksimalaus padangos efektyvumo. Todėl net jei teoriškai padangos ir atrodo tinkamos, reikėtų įvertinti ar su jomis bus saugu keliauti visą žiemos sezoną.

Jei padangų būklę ir jų tinkamumą galime įvertinti pakankamai nesudėtingai, tai kitos problemos, kurios apie save gali pranešti tik temperatūrai nukritus žemiau nulio laipsnių ribos, identifikuojamos sudėtingiau.

„Dažniausios bėdos, spustelėjus pirmajam šaltukui, susijusios su variklio užvedimu.  Pavyzdžiui, esant minusinei oro temperatūrai, galima susidurti su išsikrovusio ar per daug nusilpusio akumuliatoriaus problemomis.

Dyzelinių variklių  vairuotojai gali nemaloniai nustebti kai jų automobilis neužsiveda dėl nebeveikiančių pakaitinimo žvakių ar sugedusios jų rėlės. Benzininiams varikliams taip pat gali pasireikšti uždegimo žvakių ir jų laidų problemos. Kol šilta ir sausa to nepastebime, o norint patikrinti šiuos komponentus reikia specialios įrangos, kurią turi tikrai ne visi vairuotojai. Todėl dėl šventos ramybės dar prieš prasidedant šalčiams rekomenduojama nuvykti į servisą ir patikrinimą“, – pataria „BRC autocentro“ lengvųjų automobilių skyriaus vadovas Zbignev Podskorbis.

Dar vienas netikėtumas apie kurį vairuotojai kartais nepagalvoja – vasarinis langų plovimo skystis. Jeigu jis skirtas šiltajam sezonui, temperatūrai net ir minimaliai nukritus žemiau nulio, gali greitai užšalti. Tai sukelia problemų ne tik dėl to, jog netenkama galimybės kokybiškai nuvalyti stiklą, o tai ypač aktualu tiek rudenį, tiek ir žiemą, bet galima sugadinti ir sistemos varikliuką, kuris skystį pumpuoja į purkštukus arba gali skilti pats langų plovimo skysčio bakelį. Todėl patartina visiškai ištuštinti sistemą dar kol temperatūra dar yra aukščiau nulio laipsnių ribos bei užpildyti ją žieminiu skysčiu.

Prieš žiemą patartina patikrinti ir aušinimo bei stabdžių skysčio būklę. Pavyzdžiui, stabdžių skystis turi savybę traukti drėgmę, kuri sumažina stabdžių efektyvumą, o degradavęs aušinimo skystis taip pat neatliks savo funkcijos taip gerai kaip naujas. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tepalus, prieš kiek laiko ar kilometrų jie keisti. Nauji tepalai palengvina variklio užvedimą, padeda greičiau pasiekti darbinę temperatūrą.

Kokius darbus galima atlikti patiems?

Dalies nemalonumų galima išvengti kai kuo pasirūpinant ir patiems. Pavyzdžiui, nesudėtinga, bet efektyvi priemonė yra specialūs silikonai skirti varstomų elementų, durelių ir bagažinės, sandarinimo gumų sutepimui. Tai gali būti aerozoliai arba tepamos priemonės, kurių panaudojimas paprastas ir specialių įgūdžių nereikalauja, tačiau jų nauda akivaizdi, ypač tais atvejais, kai automobiliai stovi kieme, nes dėl drėgmės ir šalčio, durelių gumos gali prišalti taip stipriai, jog jų atidaryti nepažeidus sandarinimo gumų nepavyks. Taip pat patartina medžiaginius kilimėlius pakeisti guminiais, kurie neįgeria drėgmės, taip sumažinama galimybė rasoti langams, o kartu juos paprasčiau prižiūrėti. Galima pasirūpinti ir tam tikromis priemonėmis, kurios gali padėti įvykus nepalankioms aplinkybėms.

„Pravartu turėti užvedimo laidus, kurie gali pagelbėti ne tik jums, bet ir kitiems į bėdą patekusiems vairuotojams. Tačiau reikia žinoti kaip jais naudotis ir apskritai ar galima naudoti tam tikruose modeliuose, kadangi „šokinėjanti“ įtampa kartais gali pakenkti automobilio elektronikai ir sukelti brangius elektros sistemos gedimus. Kokybiškas, tvirtas tempimo lynas taip pat priemonė, kurią patartina turėti automobilyje žiemos metu. 

Apskritai, galima vežiotis įvairių dalykų. Pavyzdžiui, teko matyti kai BMW vairuotojas su savimi vežiojosi maišą su smėliu, kad esant reikalui galėtų jo paberti po ratais. Tačiau galbūt kur kas geriau investuoti į kokybiškas padangas ir taip išvengti ne tik tokių situacijų, bet apskritai jaustis saugiai ir užtikrintai? Visgi, jei automobilis paruoštas tinkamai, žiemą bijoti galima nebent didelio kiekio sniego per kurį gali būti sunku pravažiuoti dėl žemos prošvaisos“, – pastebi Z. Podskorbis.

Dažnesnis plovimas ne vien dėl estetikos 

Tikriausiai dauguma vairuotojų sutinka, kad ruduo ir žiema yra nelaukiamiausi metų laikai dėl to, kad labai greitai švarus automobilis gali tapti purvinas. Nors blizgantis kėbulas dažniausiai yra estetikos klausimas ar dalykas, kuris sukelia teigiamas emocijas ir didesnį pasitenkinimą automobiliu, tačiau dažniau jį plauti šaltuoju metų laiku reikėtų ne vien dėl to.

„Esminė problema Lietuvoje žiemą, tai purvas ir druskos. Žiemos metu reiktų labiau atkreipti dėmesį į išorės švarą ir plauti automobilį dažniau. Plaunant automobilį plovyklose pasinaudoti sausinimo, vaškavimo paslaugomis. Pastaroji priemonė neleidžia purvui ir druskoms prikibti prie kėbulo ir nešvarumus pašalinti lengviau. Plauti dažniau reikėtų dėl to, kad ant kėbulo likusi druska ir purvas paspartina koroziją, todėl po žiemos automobilį gali pakeisti neatpažįstamai. Dar vienas patarimas, bent kartis plauti ir automobilio dugną“, – dėmesį atkreipia „BRC autocentro“ lengvųjų automobilių skyriaus vadovas.

Jei nuo korozijos ir kitų neigiamų žiemos poveikių automobilį apsaugoti dar geriau, jo kėbulą galima padengti specialiomis apsauginėmis dangomis ar plėvelėmis, o automobilio dugną antikorozinėmis priemonėmis. Tai padės ir ateityje automobilį parduodant, nes jo vertė bus didesnė, nei tų, kurie tokios apsaugos neturėjo ir negali pasigirti puikia kėbulo ar dugno būkle.

Žiema neabejotinai kelia papildomų iššūkių ir rūpesčių tiek vairuotojams, tiek ir jų automobiliams, tačiau tinkamai pasiruošus daugelio jų išvengti pavyks. Svarbu į tai nenumoti ranka ar tikėtis, jog viskas ir taip bus gerai. Kartais net ir smulkmenos gali pridaryti didelių problemų, nors to išvengti būtų galima tiesiog pasiruošus tam iš anksto.

Pranešimą paskelbė: Sandra Valiukienė, UAB Baltijos Realizacijos Centras

Parašykite komentarą