Įvairenybės

Ką reiškia Europos Komisijos rekomendacijos, pateiktos atlikus Astravo AE streso testus?

Europos Komisija ir Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupė (ENSREG) įvertino Baltarusijoje statomos atominės elektrinės streso testus ir liepos pradžioje paskelbė savo išvadas. Partnerystės tikrinimas vyko 2018 metų kovo 12-16 d., o grupės vadovai buvo atvykę į Baltarusijos Respubliką birželio 12-14 d. ir pateikė Baltarusijos atominės energijos priežiūros tarnybai ir Astravo atominės elektrinės atstovams galutinę pranešimo versiją. ENSREG patvirtino tikrinimo ataskaitą 2018 m. liepos 2 d.

Europos specialistai, pateikę išvadą, kad apskritai elektrinės sauga atitinka tarptautines normas, pažėrė rekomendacijų, kurių, kaip buvo pažymėta skelbiant misijos rezultatus Briuselyje, visais atvejais buvo ir bus. Lietuvoje tai sukėlė tam tikrą nerimą: jei yra rekomendacijų, vadinasi, ne viskas gerai? Valstybinė atominės energetikos priežiūros inspekcija VATESI išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, jog apskritai elektrinės negalima pradėti eksploatuoti tol, kol neatsižvelgta į visas rekomendacijas. Ar visa tai labai rimta ir kaip reikėtų suprasti pačias rekomendacijas?

„Streso testas yra tik streso testas. Ir nieko daugiau“, – po to, kai buvo pateiktos ENSREG išvados, kalbėjo misijos atstovas britas Mark Foy. Jis pabrėžė, kad rekomendacijų būna visada. Po bet kurių streso testų, atliktų bet kurioje atominėje elektrinėje. Dar nėra buvę taip, kad nepriklausomi ekspertai tokiame sudėtingame objekte, kokia yra atominė elektrinė, nerastų tobulinimo galimybių.

„Atliekant visus streso testus randama galimybių pagerinti esamą situaciją. Tai ir yra streso testų esmė“, – pridūrė M. Foy.

Nors apskritai ataskaita yra teigiama, joje yra rekomendacijų, kuriose numatyti būtini veiksmai. Testų patikros grupė rekomendavo, kad Baltarusijos atominės energetikos priežiūros tarnyba, laikydamasi „intelektinės nuosavybės“ principo, atsižvelgtų į ataskaitoje pateiktas rekomendacijas ir nustatytų priemones, kurių būtina imtis saugumui stiprinti. Jas reikia įtraukti į į Nacionalinį veiksmų planą, kuriame turi būti numatytos priemonės ir planai saugumui stiprinti. Minėtame plane būtina laiku įgyvendinti saugumo stiprinimo priemones pagal jų svarbą saugai. Partnerystės grupė taip pat rekomendavo, kad ekspertams ateityje būtų užtikrinta galimybė susipažinti su Nacionaliniu veiksmų planu.

Iš esmės tai reiškia, kad pateiktos rekomendacijos – tik bendrieji priemonių plano kontūrai, o sprendimus, kaip įgyvendinti rekomendacijas, teks priimti pačiai Baltarusijai, bet atsižvelgiant į galimybę ir ateityje vertinti, ar šie sprendimai veiksmingi. Baltarusijos atominės energetikos priežiūros tarnyba, kuriai vadovauja Olga Lugovskaja, skelbiant ENSBERG išvadas Briuselyje patvirtino, kad pasiruošta tiek kurti Nacionalinį veiksmų planą, tiek įtraukti į jį konkrečių sprendimų, atitinkančių pateiktas rekomendacijas.

„Dokumentas nedidina saugos. Ją didina fizinės priemonės. Todėl turi būti parengtas Nacionalinis veiksmų planas. Reikia toliau dirbti su ekspertais, kurie stebės pokyčių ir saugos gerinimo dinamiką. Čia Valstybinė atominės energijos priežiūros tarnyba galės pasireikšti kaip reguliavimo institucija. Jos vaidmuo labai svarbus“, – sakė Mark Foy pateikdamas testų peržiūros išvadas Briuselyje.

 Išsamiau apie pateiktas  rekomendacijas  –  kitose publikacijose.

Skelbiant Baltarusijos atominės elektrinės streso testų peržiūros rezultatus Briuselyje savaitraščio „Litovskij kurjer“ korespondentas buvo vienintelis Lietuvos žiniasklaidos atstovas. Gauta informacija skelbiama savaitraščio puslapiuose ir leidinio tinklalapyje.

Pranešimą paskelbė: MSol&Com komanda, UAB MSol&Com

Parašykite komentarą