Transportas

Ką iš tikro atstovauja profesinės sąjungos?

Pastaraisiais metais kalbant apie socialinį dialogą tarp darbuotojų ir darbdavių, ne vienam kilo klausimų dėl profesinių sąjungų atliekamos rolės valstybės gyvenime. Profsąjungų lyderiai šiandien dalyvauja įvairiose valstybės lygio derybose ir susitikimuose, jų balsas neretai būna lemiamas priimant svarbius sprendimus. Profsąjungų lyderio vieta neretai tampa tramplinu į didžiąją politiką.

Tačiau susiduriame su įvairiais pavyzdžiais, kad profesinių sąjungų veikla nėra visiškai aiškiai reglamentuota, nėra valstybės prižiūrima ir tikrinama.

Asociacija „Linava“ susidūrė su situacija, kuomet skirtingos profesinės sąjungos pateikia skirtingus duomenis apie turimą narių skaičių, tuo tarpu deklaracijos nėra pagrįstos jokiais dokumentais, nėra patvirtinamos atsakingų valstybės institucijų.

„Linava“, siekdama socialinio dialogo su kuo platesniu darbuotojų ratu, domėjosi, kiek kuri profesinė sąjunga savo gretose turi vairuotojų. Paaiškėjo, kad valstybės institucijos apie profesinių sąjungų narių skaičių duomenų neturi.

„Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nerenka informacijos apie profesines sąjungas, profesinių sąjungų organizacijas ir jų narių skaičių“, – rašoma ministerijos atsakyme į asociacijos „Linavos“ užklausimą. Ministerija taip pat primena, kad dar darbdavių pusė „turi teisę paklausti“, kiek narių jos atstovauja. Tačiau šiandien niekas negarantuoja, kad didesnės politinės įtakos siekiantys profsąjungiečiai gali pateikti išgalvotus skaičius.

„Mes jaučiamės apgaudinėjami, nes susėdę deryboms dėl pačių svarbiausių klausimų, nežinome, ką iš tikro atstovauja kiekvienas konkretus profsąjungų lyderis – 7 narius ar 7 tūkstančius, kaip skelbiasi kai kurie jų veikėjai,“ – dalijasi abejonėmis „Linavos“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas.

„Linavos“ bei visų vežėjų veiklą tikrina ir prižiūri daugybė valstybės institucijų. Tuo tarpu profesinės sąjungos gali savo narių skaičių deklaruoti nesivadovaudami jokiais dokumentais  – narių skaičiaus patikrinti niekas neturi galimybių, todėl verčia abejoti profesinių sąjungų veiklos skaidrumu. Ypač tame kontekste, kai matomos kai kurių profesinių sąjungų skolos Sodrai ir kiti abejones keliantys veiksmai.

Vežėjai ragina kuo greičiau nustatyti profesinių sąjungų narių skaičiaus kontrolę, nes tai svarbu ne tik pačioms profesinėms sąjungoms, bet ir visam valstybės gyvenimui. Priešingu atveju bet koks apsišaukėlis, turintis vos keliolika narių, turės galimybę daryti poveikį svarbiems valstybės sprendimams, pavyzdžiui, įvedant naujus mokesčius, derantis dėl šakinių susitarimų ar koreguojant kitas sąlygas verslui.

„Manau, valstybei būtų visai nesunku gauti duomenis apie profsąjungoms mokamus nario mokesčius, pagal tai būtų galima nustatyti ir narių skaičių. Tai naudinga būtų ne tik valstybei ar socialiniams partneriams, bet ir patiems profesinių sąjungų nariams, nes taip padaugėtų skaidrumo profesinių sąjungų veikloje, o pačios profesinės sąjungos atrodytų patikimas partneris darbuotojams“, – sako „Linavos“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas.

 Plačiau apie tai: „Linavos“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas 8 687 47878

Pranešimą paskelbė: Ineta Stravinskaitė, Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija

Parašykite komentarą