2021 m. kovo 3 d. pranešimas žiniasklaidai
Kovo 1–2 dienomis Seimo delegacija NATO Parlamentinėje Asamblėjoje (NATO PA), vadovaujama Audroniaus Ažubalio, dalyvavo NATO PA jungtiniuose Politinio komiteto, Gynybos komiteto ir Ekonomikos komiteto posėdžiuose.
Daugiausia dėmesio pasisakymuose ir diskusijose buvo skirta „NATO 2030“ planui, kuriuo siekiama šių tikslų: sutvirtinti Aljanso narių vienybę, solidarumą ir sanglaudą, sustiprinti NATO politinį vaidmenį, pagerinti konsultavimąsi ir koordinavimąsi tarp sąjungininkų. Tai yra NATO Aljanso gairės dešimties metų laikotarpiui, kuriose pabrėžiamas NATO įsipareigojimas pamatinėms demokratijos vertybėms, bendradarbiavimo tarp Aljanso narių stiprinimas, valstybių atsparumas ir gebėjimas įveikti krizes.
Posėdžių metu taip pat buvo kalbama apie kylančią Kinijos galią ir grėsmę, Rusijos ir Kinijos bendradarbiavimą technologijų ir dezinformacijos srityse. Pabrėžta, kad NATO turi tęsti dviejų takelių (dualistinę) politiką Rusijos atžvilgiu, kuri įvardijama kaip pagrindinė grėsmė, skiriant pakankamai dėmesio Rusijos karinės galios stiprinimui taikant įprastines ir naujausias technologijas. Pabrėžta būtinybė NATO rasti tinkamą balansą tarp investicijų į esamas ir pažangiausias technologijas, siekiant adekvačiai atsakyti ir reaguoti į hibridines ir kibernetines grėsmes. Buvo paliestas ir NATO plėtros klausimas, ypač į Ukrainą ir Sakartvelą, taip pat narių įsipareigojimas skirti gynybos reikmėms 2 procentus šalies BVP, akcentuota tvirtų transatlantinių ryšių svarba. Ne kartą paminėtas naujosios JAV Prezidento administracijos įsipareigojimas Aljansui ir kolektyvinei gynybai. Buvo paminėtas ir NATO bendradarbiavimas su Azijos ir Ramiojo vandenyno šalimis – Australija, Japonija, Naująja Zelandija ir Pietų Korėja.
Be šių temų taip pat buvo minėta ir klimato kaita, kuriai ateityje bus skiriama vis daugiau dėmesio NATO darbotvarkėje. Nežiūrint to, kad NATO Aljansas nėra pirminė su klimato kaita dirbanti institucija, tačiau besikeičiantis klimatas veikia kaip multiplikatorius kitiems saugumo situaciją nulemiantiems faktoriams, tai įtakoja geografiją, ginklų pobūdį, karių uniformų specifinius reikalavimus ir t. t.
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija