Studijos

Jaunimas siunčia heteronormas į spintą

Rugpjūčio 22-24 dienomis, Tolerantiško jaunimo asociacija (TJA)  sukvies jaunimą į tradicinę, 17-tą kartą organizuojamą, vasaros stovyklą. Šių metų tema „Vaiduoklių medžiotojų stovykla: heteronormų vieta spintoje“ žada paskaitas, diskusijas, mokymąsi komandose, žaidimus ir patirties dalijimąsi heteronormatyvumo tema.

„Heteronormatyvumas yra įsitikinimas, jog iš esmės visi žmonės yra heteroseksualūs ir kad būtent heteroseksuali orientacija yra „normali“ orientacija. Tam, kad tokia nuostata susiformuotų, būtinas ir klaidingas įsitikinimas, jog egzistuoja tik dvi socialinės lytys – vyrai ir moterys – jiems atitinkamai suteikiant tam tikras savybes, kuriomis pasižymi viena lytis ir kurių neturi kita.“ – taip heteronormatyvumą apibūdina stovyklos lektorė, VDU Sociologijos katedros doktorantė ir VU Lyčių studijų centro lektorė Darja Lyzenko. Jos teigimu, vienos didžiausių ir skaudžiausių heteronormatyvumo pasekmių yra homofobija bei seksizmas, tad ši tema aktuali jaunimui. „Kuo ankstyvesniame amžiuje žmogus sužinos, kaip tai apriboja jo paties ar pačios bei kitų žmonių gyvenimus, kaip formuoja nuostatas – tuo greičiau ir lengviau jis ar ji galės atpažinti heteronormatyvias nuostatas ir jomis nesivadovauti.“

TJA stovykloje apsilankys ir rašytoja, filosofijos doktorantė, žmogaus teisių aktyvistė Aušra Kaziliūnaitė, kuri ves užsiėmimą “Heteronormatyvumas holivudiniame kine”. Lektorė žadėjo pasidalinti iliustruojančiomis filmų scenomis ir padėti pažvelgti į ekraną ir supančią aplinką klausiančiu ir normas keičiančiu žvilgsniu.

Taip pat sulauksime ir lektorės iš užsienio. Meksikietė Lucía Araiza, studijavusi žurnalistiką ir komunikaciją, o dabar savanoriaujanti jaunimo centre Rygoje, atvyks pasidalinti savo žiniomis ir entuziazmu apie storytelling, asmeninių istorinių pasakojimo metodą. Lektorė tiki, kad šis metodas padeda asmeniui ir bendruomenei geriau suvokti save, sustiprėti – o tuo pačiu ir duoti atsaką heteronormatyvumo dominavimui.

Stovykla organizuojama asociacijai įgyvendinant Jaunimo reikalų departamento remiamą programą „Kitoks, bet savas”. Tolerantiško jaunimo asociacija – daugiau nei dešimtmetį veikianti jaunimo organizacija, vienijanti per 350 narių. Jos tikslas – skatinti pagarbą žmogui ir jo teisėms, vienyti gyventojus veiklai prieš visų rūšių diskriminaciją.

Anketų registracijos pabaiga: 2017 m. rugpjūčio 16 d.

Dalyvio anketa: čia.

Pranešimą paskelbė : Artūras Rudomanskis, Tolerantiško jaunimo asociacija

Parašykite komentarą