Aplinkos ministras patvirtino pažangos priemonės „Išsaugoti biologinę įvairovę“ aprašo pakeitimus, kad išmokoms už pasitraukimą iš žvejybos verslo vidaus vandenyse šiems metams papildomai bus skirta 2,5 mln. eurų. Anksčiau pasitraukimui iš žvejybos buvo skirta 1,5 mln. eurų, tačiau Aplinkos projektų valdymo agentūra, paskelbusi šį kvietimą, sulaukė paraiškų už gerokai didesnę sumą.
Rugsėjo pradžioje pasibaigus pirmajam kvietimui, APVA iš verslinę žvejybą nutraukiančių žvejų iš viso sulaukė 14 paraiškų. 8 jų bus skiriamas finansavimas bendrai prašomos paramos sumai – 1,43 mln. eurų. Likusios 6 paraiškos buvo įtrauktos į rezervinių paraiškų sąrašą.
Šiomis dienomis APVA paskelbė papildomą kvietimą teikti paraiškas dėl išmokų už perleidžiamas teises į žvejybos kvotas. Šiam kvietimui bus skirta 920 tūkst. eurų. Paraiškas dėl šių išmokų galima teikti iki rugsėjo 27 d.
2025 m. išmokoms numatyta skirti dar 1,2 mln. eurų, 2026 m. – 0,8 mln. eurų. 2026 m. būtų mokama 80 proc. apskaičiuotos išmokų sumos. Esant didesniam, nei numatyta lėšų poreikiui išmokoms yra galimybė kreiptis į Europos Komisiją dėl papildomų lėšų skyrimo.
Išmoką sudaro už žvejybos įmonių sugautas ir parduotas žuvis gautos pajamos, prarasto ilgalaikio turto vertė, darbuotojų atleidimo išlaidos, finansinės sankcijos, jei jos būtų taikomos dėl Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 m. veiksmų programos priemonių nevykdymo.
Ūkio subjektui pasitraukus iš žvejybos verslo jo turėta žvejybos kvota nebegalės būti panaudota. Norintys gauti išmoką ūkio subjektai turės perleisti visą turimą žvejybos kvotą.
Pagal šiuo metu gautas paraiškas pasitraukimui iš žvejybos verslo žvejybos intensyvumas Kuršių mariose turėtų sumažėti daugiau nei 20 proc.: marinių gaudyklių limitas sumažėtų 26 proc., statomų tinklaičių – apie 20 proc., ungurių žvejybos vietų upeliuose – 40 procentų.
Pranešimą paskelbė: Audris Kutrevičius, LR aplinkos ministerija