Organizacijos kviečiamos jungtis prie jau trečią kartą Lietuvoje vyksiančios iniciatyvos DUOday (https://duoday.lt) , kuria siekiama paskatinti darbdavius atverti duris žmonėms su negalia. Tą dieną negalią turintis žmogus susipažįsta su įprastomis darbuotojų užduotimis, o darbdavys ir kolektyvas gauna progą pažinti dalyvio gebėjimus. Vienos dienos patirtis dažnai perauga į ilgalaikius pokyčius ir visiems naudingą bendradarbiavimą.
Šiais metais iniciatyva organizuojama birželio 2 d. ir vyks skirtinguose Lietuvos miestuose, kuriuose darbdaviams pasiruošti padės vietinės žmonių su negalia teisių organizacijos. Pasak DUOday rengiančios socialinės įdarbinimo agentūros „SOPA“ vadovės Jurgitos Kuprytės, „iniciatyva nesiekiame iškart įdarbinti žmones su negalia, nes tai ilgiau trunkantis procesas. Tačiau siekiame paskatinti organizacijas apmąstyti, kaip pritaikyti darbo sąlygas prie negalią turinčių žmonių poreikių“.
DUOday šįmet startuos pasikeitusioje darbo rinkoje, paskatinusioje darbdavius ieškoti nestandartinių sprendimų: „Prasidėjus karui Ukrainoje darbdaviai sugebėjo labai greitai ir lanksčiai prisitaikyti prie nuo karo bėgančių darbuotojų galimybių – taiko lankstų darbo grafiką, atskiria funkcijas, kurioms nereikalinga lietuvių kalba. Tokio paties nusiteikimo ir lankstumo tikimės į darbo kolektyvus priimant žmones su negalia.“ – įsitikinusi socialinės įdarbinimo agentūros vadovė.
Jurgita Kuprytė sako, kad vis daugiau įmonių yra pasirengusios žengti papildomą žingsnį pritaikant darbo sąlygas: „Pavyzdžiui, pritaiko darbo vietą vežimėliu judantiems žmonėms, pakoreguoja pareigybių aprašą, atsižvelgia į lanksčių darbo formų poreikį. Siūlydami sprendimus analizuojame kiekvienos įmonės specifiką ir visada ieškome variantų, kurie būtų naudingi abiem pusėms.“
Prie DUOday iniciatyvos ankstesniais metais prisidėjo daugiau kaip 100 skirtingų organizacijų , dalis jų sėkmingai įdarbino žmones su negalia ir gavo visapusišką organizacijos „SOPA“ palaikymą, kuri inovatyvias įdarbinimo ir palaikymo darbo vietoje paslaugas teikia jau daugiau kaip 15 metų.
Prancūzijos kapitalo kompanija „Decathlon“ į darbą yra priėmusi ne vieną žmogų su negalia, daugelis jų dirba salės darbuotojais. Pasak sporto prekių parduotuvės vadovo Nicolas Fogola, reikia atrasti, ką žmonės su negalia gali daryti visiškai savarankiškai ir kokybiškai : „Pavyzdžiui, vienas iš mūsų darbuotojų nesijautė labai jaukiai bendraudamas su pirkėjais, todėl iš pareigybių sąrašo šią funkciją išbraukėme, prisitaikėme prie jo. Pastebime, kad bet koks darbuotojas, turėdamas aiškų savo atsakomybės lauką, kuriame visiškai pasitiki savimi, auga ir stiprina savo kompetencijas. Vėliau jų atsakomybės gali didėti.“
Žmonėms su negalia gali reikti ilgesnio adaptacinio periodo ir išorinio darbo asistento, kurį siūlo „SOPA“, pagalbos, kol darbuotojas įgunda savo užduotis atlikti visiškai savarankiškai. Jurgita Kuprytė nori paskatinti organizacijų atstovus esant poreikiui nebijoti įsileisti tokių asistentų – „Mūsų paruoštas darbo asistentas yra visiškas profesionalas, jis padės nuimti adaptacinę naštą nuo darbdavio pečių. Asistentai labai smulkiai išskaido užduotis, padeda organizuoti darbą pažingsniui, tarpininkauja tarp darbuotojų ir kolektyvo dėl darbo priemonių pasidalijimo (jei asmuo pats nedrįsta paprašyti).“ Pasitelkus darbo asistentus jau yra sukurta tvarių darbo vietų įvairiose įmonėse, tarp kurių – prekybos tinklas „RIMI Lietuva“, restoranai „McDonalds“, „Pirmas blynas“, prancūzų restoranas „Balzac“ ir kt.
Taip pat „SOPA“ komanda darbdaviams padeda peržiūrėti darbo procesus ir įvertinti, kaip juos pakeisti, kad galėtų įsilieti tam tikrų gebėjimų turintis žmogus su negalia. Pavyzdžiui, viešbutyje „Ibis Vilnius Centre“ pavyko sukurti darbo vietą intelekto negalią turinčiai merginai, kuri atliko įrankių blizginimo ir stalo padengimo funkcijas. Viešbučio direktorė Indrė Leškuvienė teigia, kad tai buvo ypač naudinga visam kolektyvui, nes kiti darbuotojai buvo išlaisvinti nuo jiems nuobodaus, techninio darbo, kurį nauja darbuotoja atliko labai kruopščiai ir su džiaugsmu.
Kitas pozityvus prisitaikymo prie žmogaus pavyzdys buvo įgyvendintas įmonėje „H Drop“, kuri savo darbuotojai su negalia parengė vizualias instrukcijas, leidžiančias savarankiškai atlikti darbus ir priimti sprendimus. Vizualios instrukcijos paprastai yra ypač naudingoms mokymosi sunkumų turintiems žmonėms – jos gali padėti įsiminti staliuko numerį arba net kasos aparato veikimo principus.
Šiais metais darbo šešėliavimo iniciatyva Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Ukmergėje, Biržuose ir kituose miestuose. Norintieji jungtis prie iniciatyvos – kviečiami registruotis interneto svetainėje https://duoday.lt.
Pranešimą paskelbė: Jurgita Kuprytė, VšĮ „SOPA”