Studijos

Įkurtas tarptautinis konsorciumas: kurs sprendimus, kaip atliekas paversti energija

Klimato kaitos švelninimas, sintetiniai biodegalai ir atliekų perdirbimas į energiją – šiems aktualiems klausimams skirtas naujas tarptautinis konsorciumas, kurį subūrė Lietuvos energetikos institutas (LEI), Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) ir užsienio partneriai, dalyvaujantys bendrame Europos Sąjungos programos „Horizontas 2020“ projekte TWIN-PEAKS.

Novatoriško projekto tikslas – inovacijų ir technologinių sprendimų kūrimas atliekų perdirbimo į energiją ir sintetinių biodegalų srityse, siekiant prisidėti prie klimato kaitos švelninimo, žinių mainai keičiantis gerąja patirtimi, visuomenės švietimas ir bendrų tyrimų inicijavimas minėtose srityse.

Projektas TWIN-PEAKS yra tarpinstitucinis tinklas, skirtas stiprinti kompetenciją, gebėjimus ir žinias vystant pažangius atliekų dujinimo į sintetinius biodegalus technologinius sprendimus. Projektu tikimasi padidinti Lietuvos indėlį į ES Mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomikos planą, skatinant energijos gavimo iš atliekų inovacijas Lietuvoje bei prisijungiant prie europinių iniciatyvų šioje srityje.

VDU ir LEI yra dvi svarbiausios Lietuvos institucijos, vykdančios energetikai skirtus tyrimus mūsų šalyje. VDU pasižymi ekspertine patirtimi tyrimuose, skirtuose energetikos ekonominiams bei politiniams klausimams, tuo tarpu LEI vykdo fundamentinius ir taikomuosius tyrimus energetikos ir šiluminės inžinerijos srityje. Abi institucijos bendradarbiauja per Energetinio saugumo tyrimų centrą, kuris buvo įsteigtas dar 2009 metais.

Projekto vykdymui LEI ir VDU susivienijo su trimis bioenergetikos srityje pirmaujančiomis mokslinių tyrimų bei smulkaus ir vidutinio verslo institucijomis: Miuncheno technikos universitetu (Vokietija), Čalmerso technologijos universitetu (Švedija) ir įmone „WIP Renewable Energies“ (Vokietija).

„Džiugu, kad projekte pavyko suburti užsienio partnerius, turinčius didelę patirtį kuriant pažangias technologijas, padedančias spręsti aktualias su klimato kaita susijusias problemas. Projekte skiriamas dėmesys ir inovacijų priimtinumui visuomenėje, be kurio tvari plėtra būtų neįmanoma. Svarbu, kad perimant gerąją patirtį dalyvaus ne tik jaunieji ir patyrusieji tyrėjai, bet taip pat galės įsitraukti ir įvairių pakopų studentai. Toks projekto formatas ir jo metu atsirandančios galimybės yra didelė vertybė tiek mokslo plėtrai, tiek plačiajai visuomenei“, – pasakojo viena iš projekto rengėjų, VDU docentė dr. Aušra Pažėraitė, taip pat pasidžiaugusi nuolatiniu VDU ir LEI bendradarbiavimu, atrandant bendrus interesus vykdyti įvairius projektus.

ES programos „Horizontas 2020“ projektas „Twinning for Promoting Excellence, Ability and Knowledge to develop advanced waste gasification Solutions“ (TWIN-PEAKS) pradėtas vykdyti 2020 m. spalio 1 d., jį numatoma baigti iki 2023 m. rugsėjo 30 d.

Daugiau informacijos: https://cordis.europa.eu/project/id/951308

Pranešimą paskelbė: Martynas Gedvila, Vytauto Didžiojo universitetas

Parašykite komentarą