Įvairenybės

Ieškant Nacionalinio miško susitarimo Aplinkos ministerija iš stebėtojo pereina į dalyvio vaidmenį

Pirmadienį Nacionalinio miškų susitarimo procesui įžengus į galutinę stadiją – susitarimo paiešką devyniomis temomis, Aplinkos ministerija imasi aktyvesnio vaidmens procesui koordinuoti. Aplinkos ministerija atidžiai moderuos procesą, o susitarimo grupių pasiekti rezultatai taps Nacionalinio miškų susitarimo dokumento dalimi.

Iki šiol Aplinkos ministerijos vaidmuo apsiribojo suteikiant platformą visiems sektoriaus dalyviams siūlyti savo idėjas ir tartis dėl miškų ateities. Matydama įtampas tarp 17 grupių ir įvertinusi kelių jų protestą, Aplinkos ministerija dar kartą patvirtina, kad susitarimo toliau, kaip ir nuo pat pradžių, bus siekiama laikantis bendrakūros principų.

Pasak aplinkos viceministro Dano Augučio, stebint kylančias įtampas, ministerija planuoja pasitelkti papildomus moderatorius ir į susitarimų grupes deleguos Aplinkos ministerijos ekspertus.

Pasitraukiantiems dalyviams teigiant, kad „Aplinkos ministerija neužtikrino lygiaverčio suinteresuotų šalių dalyvavimo“, Danas Augutis pabrėžia, kad ministerija stengėsi išgirsti visas puses. „Mes girdime išsakytą kritiką ir lūkestį suvaldyti procesą. Todėl nuo šiandien įsitraukiame į procesą ne tik kaip jo administratoriai, bet ir kaip visaverčiai dalyviai. Jau esame įsitraukę formuodami susitarimo temas, dabar dalyvausime visose susitarimų grupėse“, – sako Danas Augutis.

Kai kurie miškų susitarimo dalyviai pareiškė pasitraukiantys dėl iki šiol nedokumentuotos tvarkos, kaip ateityje bus bendradarbiaujama su privačiais miškų savininkais ir kokio tikėtis miškų sektoriaus atvirumo. „Tai, be abejonės, labai svarbios temos, dėl kurių mes dar turime tartis. Miškų susitarimo dalyviai juk negali pažadėti to, dėl ko dar nėra susitarę. Todėl kviestume neskubėti kapituliuoti ir grįžti tartis, nes mūsų visų laukia dar 42 klausimai“, – sako Danas Augutis.

Lapkričio mėnesį viso proceso dalyviai sutarė, kokia yra Lietuvos miškų vizija. Vizija apima miškingumo didinimo ambiciją, ekosistemų ir bioįvairovės apsaugą, socialinių, ekonominių ir ekologinių interesų balanso, taip pat miškų sektorius ekonominio gyvybingumo, konkurencingumo ir inovatyvumo svarbą, miškų pritaikymą rekreacijai, žmonių kultūriniams, dvasiniams ir sveikatingumo poreikiams, kt. Visas Nacionalinės miškų vizijos tekstas pateikiamas svetainėje https://nacionalinismiskususitarimas.lt.

Nuo balandžio mėnesio vykstančiame Nacionalinio miškų susitarimo procese iki pirmadienio veikė 17 sektorinių darbo grupių. Ankstesniuose etapuose, rengiant pasiūlymus susitarimui, dalyvavo beveik 300 žmonių. Pirmadienį vykstančiame forume dalyvauja 70 atstovų iš 14 sektorinių grupių.

Pranešimą paskelbė: Aistė Gadliauskaitė, LR aplinkos ministerija

Parašykite komentarą